• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret551865
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.54595.5682
Euro6.38556.4111
Semerkew

Ahmet Altunok

Ahmet Altunok
Çerkes Hasan, 15 Temmuz Şehitleri ve Edirnekapı Kavşağı…
14/07/2017

Seksenli yıllardı evet, hatırlıyorum…

Abonesi olduğum gazetenin her ay vermekte olduğu ansiklopedinin “C” ve “Ç” harfleriyle başlayan cildi elime geçtiğinde, gayri ihtiyari “Ç” harfiyle başlayan maddelerinin olduğu bölümü karıştırmaya başladım. Çerkes Hasan’la işte ilk o gün tanıştık. Okuduğum hayat hikâyesi beni çok etkilemişti. Takip eden günlerde önüme gelene Çerkes Hasan’ı ve onun kahramanlığını anlatmaya çalışıyordum ama muhataplarımın ilgisizliği beni ciddi bir hayal kırıklığına uğratıyordu.

Daha sonra Çerkes Hasan’ın kabrini ziyaret etmek istedim. Edirnekapı’da olduğu ansiklopedide yazıyordu ama tam yeri neresiydi acaba? Bu işlerle ilgilendiğini bildiğim arkadaşım Erol’a sordum.  Tarif üzerine gittim ve kabrini buldum. Çok şükür ki bu kahraman insanın mezarı başında bir Fatiha okumak nasip oldu. Fakat kabrin harabe hali de beni bir o kadar üzdü. Harabe olması bir tarafa, içeri girmek bile özel bir çaba gerektiriyordu.

***

Geçen gün TRT’de izlediğim “En uzun yüzyıl” adlı dizide Çerkes Hasan’ın kahramanlığı konu ediliyordu. Gerçekten çok sevindim ve diyebilirim ki seksenli yıllardaki o ruh halime geri döndüm. Filmde her ne kadar hata ve eksiklikler olsa da, Çerkes Hasan’ın gündeme getiriliyor olması başlı başına önemli bir şeydi.

Bu diziyi izlerken, Çerkes Hasan ve 15 Temmuz şehitlerinin zalime karşı aldıkları tavırdaki aşırı benzerlik dikkatimi çekmişti. O kadar ki, Çerkes Hasan’ın, 15 Temmuz şehitlerini bekâ âleminin kapısında kucak açarak beklediğinden hiç şüphe etmedim.

***

Görüyoruz ki halkımız yüksek firasetiyle 15 Temmuz şehitlerinin değerini iyi anlamış vaziyette. Bu çok gönül ferahlatıcı bir şey.

Fakat aynı fonksiyonu icra eden Çerkes Hasan’ın değerinin yeterince anlaşılamadığını, bu konuda ciddi bir vefasızlık olduğunu düşünüyorum.

Halbuki, darbecilere karşı koyduğu tavırla tarihin akışını değiştiren Çerkes Hasan bey bu vefasızlığı kesinlikle hak etmiyor.

Hiç olmazsa kabrinin bulunduğu kavşağın adının “Çerkes Hasan Kavşağı” olarak değiştirilmesi bu vefasızlığı bir nebze olsun giderebilir.

Böylece hem sık sık yâd edilmesine ve Fatihalara vesile olunur; hem de rol model olarak sürekli toplumun gözü önünde tutulmuş olur.
     Haksız mıyım?Paylaş | | Yorum Yaz
2266 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kayseri Mitingi, Kusur Arayıcılar ve Sefer Amca - 17/09/2018
Yapılan bir işin eksiğini bulmak ve konuşmak her zaman kolaydır; ama karar alıp icraate geçmek, hele ki meydanlara çıkıp kimliği için talepte bulunmak herkesin harcı değildir. Biz bunu biliyoruz, vicdanı olanlar da biliyor.
Bir Gizli Kahraman: Suriyeli Doktor Ahmet - 14/08/2018
Her gelen Doktor Ahmet'i soruyordu. Belli ki fedakar, toplumu için yaptığı işleri kendine vazife bilen bir gizli kahramandı Doktor Ahmet.
Kader Ah Kader… - 12/06/2017
Çaylarımızı yudumlarken Yusuf Amca'ya nasıl cevap vereceğimi düşünüyordum. Zira bahsettiği kişi iyi tanıdığım bir aile idi. Hatta arkadaşımın annesiydi. Ancak birkaç ay önce vefat etmişti.
Çerkes Toplumunda Bir Yetim ve Toğuz Muammer - 05/11/2016
12-13 yaşlarındaydım. Kıtlığın ortalığı kasıp kavurduğu günlerdi ve geçim çok zordu. Tüm bu zorluklarla baş etmeye çalışırken üstüne bir de babamı kaybetmiştim.
İletişim Çağı, Facebook Çerkesliği ve Kadriye Abla... - 09/10/2016
Kuşkusuz iletişimin ve Facebook'un başka toplumlara olduğu gibi bizim toplumumuza da kazandırdığı ve kattığı çok şeyler var. Ya kaybettirdiklerini hiç düşündük mü?
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi