• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cerkeshaklari
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam349
Toplam Ziyaret495093
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.74973.7647
Euro4.69354.7123
Semerkew

Ahmet Altunok

Ahmet Altunok
Çerkes Hasan, 15 Temmuz Şehitleri ve Edirnekapı Kavşağı…
14/07/2017

Seksenli yıllardı evet, hatırlıyorum…

Abonesi olduğum gazetenin her ay vermekte olduğu ansiklopedinin “C” ve “Ç” harfleriyle başlayan cildi elime geçtiğinde, gayri ihtiyari “Ç” harfiyle başlayan maddelerinin olduğu bölümü karıştırmaya başladım. Çerkes Hasan’la işte ilk o gün tanıştık. Okuduğum hayat hikâyesi beni çok etkilemişti. Takip eden günlerde önüme gelene Çerkes Hasan’ı ve onun kahramanlığını anlatmaya çalışıyordum ama muhataplarımın ilgisizliği beni ciddi bir hayal kırıklığına uğratıyordu.

Daha sonra Çerkes Hasan’ın kabrini ziyaret etmek istedim. Edirnekapı’da olduğu ansiklopedide yazıyordu ama tam yeri neresiydi acaba? Bu işlerle ilgilendiğini bildiğim arkadaşım Erol’a sordum.  Tarif üzerine gittim ve kabrini buldum. Çok şükür ki bu kahraman insanın mezarı başında bir Fatiha okumak nasip oldu. Fakat kabrin harabe hali de beni bir o kadar üzdü. Harabe olması bir tarafa, içeri girmek bile özel bir çaba gerektiriyordu.

***

Geçen gün TRT’de izlediğim “En uzun yüzyıl” adlı dizide Çerkes Hasan’ın kahramanlığı konu ediliyordu. Gerçekten çok sevindim ve diyebilirim ki seksenli yıllardaki o ruh halime geri döndüm. Filmde her ne kadar hata ve eksiklikler olsa da, Çerkes Hasan’ın gündeme getiriliyor olması başlı başına önemli bir şeydi.

Bu diziyi izlerken, Çerkes Hasan ve 15 Temmuz şehitlerinin zalime karşı aldıkları tavırdaki aşırı benzerlik dikkatimi çekmişti. O kadar ki, Çerkes Hasan’ın, 15 Temmuz şehitlerini bekâ âleminin kapısında kucak açarak beklediğinden hiç şüphe etmedim.

***

Görüyoruz ki halkımız yüksek firasetiyle 15 Temmuz şehitlerinin değerini iyi anlamış vaziyette. Bu çok gönül ferahlatıcı bir şey.

Fakat aynı fonksiyonu icra eden Çerkes Hasan’ın değerinin yeterince anlaşılamadığını, bu konuda ciddi bir vefasızlık olduğunu düşünüyorum.

Halbuki, darbecilere karşı koyduğu tavırla tarihin akışını değiştiren Çerkes Hasan bey bu vefasızlığı kesinlikle hak etmiyor.

Hiç olmazsa kabrinin bulunduğu kavşağın adının “Çerkes Hasan Kavşağı” olarak değiştirilmesi bu vefasızlığı bir nebze olsun giderebilir.

Böylece hem sık sık yâd edilmesine ve Fatihalara vesile olunur; hem de rol model olarak sürekli toplumun gözü önünde tutulmuş olur.
     Haksız mıyım?Paylaş | | Yorum Yaz
1648 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Kader Ah Kader… - 12/06/2017
Çerkes Toplumunda Bir Yetim ve Toğuz Muammer - 05/11/2016
İletişim Çağı, Facebook Çerkesliği ve Kadriye Abla... - 09/10/2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
chi-cdp


adigebze I-II
Nükte!

BİZE BENZEYİP BİZDEN OLMAYANLAR...

Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı öğretiyormuş. Bir tepeye çıkmışlar. Aşağıda yayılan koyun sürüsünü göstermiş ve anlatmış;

- Bak yavrum şu gördüklerin koyundur. Etleri çok lezzetlidir. Yakalaması da kolaydır.

Yavru kurt lafa girmiş ve çobanı göstererek, onun kim olduğunu ve ne yaptığını sormuş. Kurt, çobandan uzak durmasını, elindeki değneğin çok can yaktığını sıkı sıkı tembihlemiş.

Bu sırada yavru kurdun dikkatini sürünün köpeği çekmiş.

- Şu bize benzeyen bir şey var orada, o ne yapıyor?

Kurt, derin bir of çekmiş ve anlatmış:

- Ah yavrum, bizi asıl perişan eden işte o bize benzeyip de bizden olmayandır...
             ***
Bu fıkra neden icab etti?
RF Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçmiş de…

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi