• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret902923
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew
Çerkezler de Açılım İstiyor

YALÇIN BAYER

Çerkez Hakları İnisiyatifi tarafından düzenlenen çalıştay 25-26 Şubat tarihlerinde İzmit’te, Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilecek. İnisiyatifin (ÇHİ) sözcüleri Erol Karayel, Murat Özden ve Kenan Kaplan bir bilgi notu gönderdiler. Diyorlar ki:
“Çalıştaya siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler ve yazarlar katılacak. Geçen yıl Ankara ve İstanbul’da ilk kez Çerkezlerin siyasal ve toplumsal taleplerini dile getirmek amacıyla mitingler düzenleyen Çerkez Hakları İnisiyatifi’nin üç temel hedefi var:

1- 3.5-4 milyon arasında değişen Çerkez nüfusu anadilini giderek kaybetmekte. Nitelikli Çerkezce konuşanların sayısı çok azalmış durumda. Bu yüzden devletten pozitif ayrım beklenmekte, ilköğretim okullarında Çerkezce dil eğitimi derslerinin konulması talep edilmektedir.

2- TRT 6 ve TRT Arap örneğinde olduğu gibi devletten 7/24 yayın yapma imkânı sağlayacak bir kanalın tahsis edilmesi talep edilmekte, bu konuda maddi ve manevi destek beklenmektedir.

3- Ve Çerkez köy adlarının iadesi istenmektedir. Bu konuda mitinglerin dışında defalarca hükümet yetkilileriyle görüşülmüş, siyasal partilerin Meclis grupları ziyaret edilmiş, TBMM Anayasa Komisyonu üyelerine Çerkezlerin Anayasa’dan beklentileri iletilmiştir.

Çerkezler, demokratik açılım vaadiyle hükümet tarafından gerçekleştirilen   girişimleri desteklemekte, ancak Çerkezlere ve onların taleplerine ilişkin en ufak bir adım bile atılmamasını üzüntüyle karşılamaktadır.
Peş peşe düzenlenen çeşitli çalıştayların arasında bir Çerkez Çalıştayı’nın yer almaması da ayrıca Çerkez toplumunda bir kırgınlık yaratmıştır.
İşte bu yüzden Çerkez Hakları İnisiyatifi tek başına bir Çerkez Çalıştayı düzenleyip, akademisyenler ve yazarların yanı sıra siyasetçileri de kendi sorunları ve talepleri hususunda bilgilendirmeye yönelmiştir.
Çerkezler iftiralardan arınmış gerçek bir tarihle güçlü Türkiye’nin bir parçası olma isteğindedir. Anadilini unutmamış, kültürel kimliğinin bilincinde Çerkezlerin bu ülkeye sunacağı katma değerin çok yüksek olacağını kabul etmek gerekir.”

HÜRRİYET - 23 ŞUBAT 2012

  
2482 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi