• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret881384
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.003219.0794
Euro20.487520.5696
Semerkew
“DİAZEM”

Erkan Hak'aşe

21 Mayıs’tan 15-20 gün kadar önce başlayan ve sonu ölüm tehdidine varan bir süreçte arkadaşımız Kuban KURAL “Putin’in veletleri” tarafından rahatsız edildi-ediliyor.

Forum çevreleri “içeride” yaptıkları değerlendirme sonucunda, uzun süredir hazırlandıkları 20 Mayıs etkinliğinin hemen öncesinde bu konuyu kamuoyuna duyurmanın, alanlarda protesto eylemi yapma geleneği henüz emekleme aşamasında olan diaspora Çerkeslerini “tedirgin edebileceği” gerekçesiyle, kamuoyuna bilgilendirme yapmayı 21 Mayıs sonrasına-bugüne bıraktılar.

Arkadaşlarımız, savcılığa ve emniyete gerekli başvuruları yapmak ve İnsan Hakları Derneği ve Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında olduğu kurumlara konuyu aktarmak da dahil gerekli bütün girişimleri, başından itibaren bizlerin de bilgisi dahilinde, gecikmeksizin ve de layıkıyla yaptılar. Emniyet yetkilileri ilk aşamada dosyayla ilgilenmeye son derece hevesli görünmüşse de, izleyen günlerde dosyanın tozlu raflardan birine kaldırıldığını söyleyebilecek durumdayız.

Anlaşıldığı kadarıyla herkes “başkasının Kürdü” üzerinden “kendi Kürdü”nün pazarlığını yapıyor.

Şaşırdık mı?

Hayır.

Ulus-devlet böyle bir şey zaten.

***

Sayın Putin;

Maykop’ta-Nalçik’te yediğiniz haltlarla “sizin Kürtleri” - Çerkesleri sindirdiğinizi biliyoruz. Tıpkı diasporayı sindirmenizin mümkün olmadığını bildiğimiz gibi.

Bu küstahça tehditler İstanbul’da işe yaramaz, emin olun. İstanbul’da o kadar çok “Kuban” var ki… Hangi birini tehdit edeceksiniz?  FSB’nin merkezini İstanbul’a mı taşıyacaksınız?

Baskın ORAN 1 Haziran’da Agos gazetesinde yayınlanan, Uludere-kürtaj vs. konular üzerinden Sayın Erdoğan’ın “zıvanadan çıkmış” son hallerini değerlendirdiği köşe yazısını, “Muhterem başbakanım, kendinizi ve ailenizi düşünmüyorsanız memleketi düşünün. 2, 4 veya 10 mg. diazeme başlayın. Ortalık azıcık sakinleşsin, siz de tekrar iyileşip reformlara devam edin; gerginlik en çok iktidarı yıpratır. Bizi de, “Aklın başına şimdi mi geldi” diye zevklenen / zevzeklenen 1930’cu eşhasa rezil etmeyin.“ cümleleriyle bağlamıştı.

Siz 10 mg. diazeme başlayın. Öfkenizle yine baş edemezseniz, 20 mg.’la devam edin.

Hem unutmayın; bu hoyratlıklar, “sizin ve yönetiminizin laftan anlayacağını” düşünen Çerkesleri rezil-kepaze ediyor diasporaya…

***

Birlikte göğüsleyeceğiz,  Kuban’layız…

  
4421 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi