• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret869786
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew
Kimlik böyle bir şey işte, bastıramazsınız, susturamazsınız!!
BALÇİÇEK İLTER

Karşılar mı? diye soran varsa aranızda, anlatayım...
Bugün Rus Konsolosluğu’nun önünde eylem yapıp dertlerini bağıracaklar... Haberi olmayanlara da ben yazayım dedim... 2014 Soçi Olimpiyatları, Çerkez Soykırımı’nın 150. yıldönümüne denk geliyor... Çerkezler Ruslar’ın Soçi’yi seçmesini Rusya’nın Çerkez Halkı’na yaptığı zulmün ve sistematik katliamın daimi merasiminin temsili kabul ediyorlar. Uzun zamandır yürüttükleri mücadele hakkında bir kaç önemli noktaya gelince....

*
- Çerkez Soykırımı, yerli halkın kasten yok edilmesine yönelik bir girişim ve Rusya tarafından hâlâ tanınmıyor. Soçi’de inşa edilen olimpik stadyumlar ve olimpik köy soykırım sırasında acımasızca katledilen Çerkezlerin toplu mezarları üzerinde...
-Ruslar tarafından işgal edildikten sonra adını orada katledilen Çerkez kanından alan “Kızıl Çayır” Krasnaya Polyana, gerçek adıyla Kbaada, 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nın merkezi olarak seçilen yer... 21 Mayıs 1864 tarihinde o zamanki tüm Çerkez nüfusunun yarısı 1.5 milyon erkek, kadın, çocuğun hayatını kaybettiği ve Kafkas-Rus Savaşları sonunda Rusların zaferlerini kutladıkları yer...
- Ayrıca Çerkesya’nın başkenti Soçi, 1 milyondan fazla Çerkez’in sürgün noktası. Bugün kalan nüfusunun çok büyük bölümü anavatanından uzakta yaşayan Çerkezler, dünyanın en büyük oransal diasporasına sahip millet. Çerkezlerin anavatanlarına dönüş hakkı maalesef yok.
-Rusya Devleti Başbakan Yardımcısı “Kafkasya’ya hiçbir yatırım yapılmayacağını” kamuoyuna duyururken, Olimpiyat öncesi bugün bölgede, protestocular gözaltına alınıyor bölgede yaşayanlar rızaları alınmadan, kendilerine verilen küçük bir tazminatla yerlerinden ediliyor.
-Rusya Federasyonu sınırları içinde ve Diaspora’da yaşayan Çerkezlerin hiçbiri istedikleri zaman Soçi kentini özgürce ziyaret edemiyor.
Sizce karşı olmakta haklılar mı?
*
Gelelim bugünkü eyleme...
Siz bu yazıyı okurken onlar sessiz bir protesto ile şöyle söyleyecekler...
‘’Bir kez daha, bu defa “Soçi’yi Bilin”
‘’Bilindiği üzere 22. Kış Olimpiyatları Çerkesya’nın kadim başkenti Soçi’de yapılacak. Bizler en başından beri olimpiyatların Soçi’de yapılmasına karşı çıktık ve bunun için elimizden geldiğince mücadele ettik. Yaşadığımız her yerden ses verdiğimiz mücadelemizde, Soçi’nin bir soykırım şehri olduğunu dünyaya anlatmaya çalıştık. Olimpiyatların Soçi’de gerçekleştirilmesine karşıydık çünkü:
Soçi bir soykırım şehriydi ve Rusya’nın Soçi’nin kanlı tarihini örtbas etmek isteyeceğini, Soçi bir Çerkez şehriydi ve Rusya’nın şehri bir Rus şehri olarak sunacağını, Soçi, Unesco’nun kültür mirası ilan ettiği bir alanda bulunan eşsiz bir doğal zenginliğe sahip bir şehirdi ve Rusya’nın bu zenginliği tahrip edeceğini, Soçi, insan hakları ihlallerinin yoğun olarak işlendiği vatanımızın bir parçasıydı ve Rusya’nın olimpiyat güvenliği bahanesiyle insanlarımızı hedef alacağını biliyorduk. Yanılmadık, ve Rusya endişe ettiğimiz çirkin eylemlerin tamamını gerçekleştirdi. Bugüne dek attığımız adımlarla, olimpiyatları engelleyemedik ancak mücadelemiz sayesinde: Çerkez diasporası Türkiye’de ve dünyanın farklı meydan ve sokaklarında vücut bularak kendisinin farkına vardı. Çerkez diasporası soykırım gerçeğiyle yüzleşti. İtirazımız dünya medyasına ulaşırken, Çerkez sorunu uluslararası bir boyut kazandı. Olimpiyatların gerçekleştirilmesine artık bir kaç hafta kaldı. Dünyanın pek çok şehrinden binlerce sporcu ve yüz binlerce sporsever vatanımıza yolculuk hazırlığı içinde. Milyarlarca insanın televizyonları başında ülkemizde gerçekleştirilecek olimpiyatları izleme hazırlığı içinde. Rusya Soçi’yi Rus kültürünün mirası, geleceğe açılan bir kapı sloganıyla anlatırken biz de şehrin kanlı tarihiyle birlikte Çerkez kimliğini anlatma mücadelesi içindeyiz.’’
Herkese iyi pazarlar....

_______________

Türkiye, 2.2.2014
  
2293 kez okundu

Yorumlar

Soçi ve Çerekzler     03/02/2014 22:37

. Aslında yüz elli yıl önceki, yüzyıl önceki dünya ile günümüz dünyası arasında pek bir fark yok. Yüz elli yıl önce Çerkez halkı vatanlarından kopartılmış “Kızıl Çayır” kana bulanmış, Karadeniz kaçanları yutmuş. Osmanlıya sığınanlar Osmanlı coğrafyasına dağılmış sonra dünyanın dört bir köşesine savrulmuş, bir kuşak iki, üç, dört kuşak derken baskın kültür dillerini, kültürlerini asimilasyon kıskacında eritmiş. Dilerim geride kalanlar kendilerini Çerkez yapan değerlerini devam ettirirler. Anadolu’nun kadim halkı Ermeniler de yüz yıl önce Çerkez kardeşlerinin kaderini paylaşmış bir halk. Anadolu toprakları kana bulanmış. Dereler kızıla dönmüş, onlar da dünyanın dört bucağında asimilasyonun kıskacına girmişler. Başta komşu ülkeler olmak üzere günümüzde yaşananlar, her gün okuyup, izlediklerimiz, insanın insana yaptıkları yüz elli yıl, yüz yıl öncekilerin günümüz versiyonları değil midir? Hangi ulustan olursa olsun tüm soykırım mağdurlarını saygıyla anıyorum.
Misafir -

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi