• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam155
Toplam Ziyaret869198
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew
Doğru Tavır, Doğru Sonuç

AHMET ALTINOK

27 Mayıs 1960 gecesi doğduğumu söylerdi rahmetlik babam ve eklerdi, ''Sen ihtilal çocuğusun. O zaman adını Menderes koymak istedim. Fakat geleneğimizde babanın isim takması olmadığı için bu isteğim  gerçekleşemedi.''  

Ve hüzünlü hikaye de burada başlardı.  

***

Menderes idam edileceği gün Konya'dan gelen bir telgraf darbecileri korkutmuş ve idamı bir gün ertelemişler. Fakat telgrafın arkasından herhangi bir eylem gelmeyince Menderes idam edilmiş.

Halk ne yapmış?

Sadece ağlamış…

***

Sonrasında cuntacı zihniyet Türkiye'de bütün seçilmiş hükümetlerin ensesinden ayrılmamış. Anlamışlar ki, yönetimleri belirleyen bu halk, seçtiklerinin arkasında durma iradesine sahip değil...

Ve  bu süreç muhtıralar ve darbelerle böyle devam ede gelmiş.

***

Sonrasına biz de şahit olduk zaten; millet iradesiyle görev alan başbakanlar, süngünün ucunu görünce sadece şapkalarını aldıkları gibi gittiler.

Taa ki e-muhtıra'ya kadar…

***

Hiç kimsenin beklemediği bir duruş sergilendi o gün.

Askerin verdiği muhtıra reddedildi.

Halk müthiş bir moral kazanırken, darbeciler neye uğradıklarını şaşırdı.

“Demek ki oluyormuş; karşı konulabiliyormuş” fikri o gün zihinlerde yer etti.

***

Gelelim 15 Temmuz'a...

Hiç kimsenin hesap edemediği bir şey oldu o gün.

Halk artık o çaresiz halk değildi; yönetimde bulunanlar da o eski yönetimdekiler gibi şapkalarını alıp gidecek cinsten değil...

Doğru tavrın ortaya çıkardığı doğru sonuç ortada.

***

Cumhuriyetimize ve demokrasimiz hayırlı olsun.

  
2532 kez okundu

Yorumlar

     23/07/2016 07:38

Bence erken konuşmamak gerekir Darbe yapmak isteyenlerde darbe yapılacaklar birbirleri ile idolojik akrabadır. Yapılam istenen iktidar mücadelesidir .Bunlar aynı yolun yolcularıdır beraber yürüdüler beraber ıslandılar yağmurlarda çıkar savaşı siyasi savaşa döndü her ikiside ABD projesidir.Bir bakarsın anlaşmış halkı meydanda bırakmışlardır. Ayrıca 27 mayısla hiç bir ilgisi yoktur bu yaşanmışın.27 MAYIS darbesi 1961 anayasasını yaratmıştır bunlar 1982 anayasasından daha gericilerini istiyorlar.
Hakkı Haktan

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi