• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret672224
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Semerkew
ANADİLLERİN CENAZELERİNİ KORUMA VAKFI MI?

TAMERLAN KAMBOLTİ(*)
VLADİKAVKAZ

Rusya Halklarının Yerli Dillerinin Korunması ve Öğretilmesi Vakfı Mütevelli Heyeti ve Komitesi'nin yapısı biliniyor. Mütevelli heyeti 15 kişiden oluşuyor. Heyete Federasyon Konseyi'nin Birinci Başkan Yardımcısı Nikolai Fyodorov (Çuvaşya'nın eski başkanı ve eski Federal Adalet ve Tarım Bakanı) başkanlık ediyor.

Mütevelli heyetinde ayrıca, Rusya Federasyonu Eğitim Bakanı Olga Vasilyeva,  Federasyon Ulusları Ajansı Başkanı Devlet Duma Komitesi Başkanı Igor Barinov, Kuzeydoğu Avrupa ve Uzakdoğu Halkları Birliği'ne başkanlık eden Devlet Duma Komitesi Başkanı İldar Gilmutdinov ve yardımcısı Grigory Ledkov da bulunmaktadır.

Ayrıca, Devlet Duma Eğitim Komitesi Başkanı Vyacheslav Nikonov ve Federal Yapı, Bölgesel Politika, Yerel Yönetimler ve Kuzey İşleri Komisyonu Federasyonu üyesi Olga Starostina da Federal Meclis'ten Fon Yönetim Kurulu'na delege tayin edildiler. Bakan Yardımcısı Marina Borovskaya ve Kültür Bakanlığı Bakan Yardımcısı Olga Yarilova da kurulda temsil edilecek.  Rospechat'in Başkan Yardımcısı Vladimir Grigoriev de yer verilen başka bir isim.

Mütevelli heyetinde diğer sandalyeler bilimsel örgütler arasında dağıtılmaktadır. Örneğin, Rusya Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü adına olduğu gibi. Rusya Eğitim Akademisi Başkanı Herzen Sergey Bogdanov, Rusya Bilimler Akademisi Dilbilim Enstitüsü Direktörü Yuri Zinchenko ve Rus Bilimler Akademisi Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü Bilimsel Müdürü ve ayrıca Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Birliği Başkanı Lyudmila Dudova da bulunmaktadır.

Moskova Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Lomonosova, üniversitenin yetenekli başkanı genç Tatiana Kortava da çalışacaklar arasında yer alıyor.

Diğer 11 sandalye, ağırlıklı olarak bilimsel kuruluşlar arasında dağıtılmaktadır. Örneğin, Rusya Eğitim Akademisi Eğitim Geliştirme Stratejisi Enstitüsü Filolojik Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Olga Alexandrova, Rus Bilimler Akademisi Dil Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Evgeny Golovko, Antropoloji ve Etnografya Müzesi Direktörü Andrei Golovnev. Rusya Bilimler Akademisi'ndan Peter Velikogo, Rus Etnografya Müzesi direktörü Vladimir Grusman, Anna Dybo, Rus Bilimler Akademisi Dilbilimi Enstitüsü'nün Ural-Altay dilleri bölümünün başkanı, Rusya Devlet Pedagoji Üniversitesi, Rus Halk Akademisi Enstitüsü Başkanı Igor Nabok. Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi, Filoloji Enstitüsü'nde Yabancı Dil Olarak Rusça Öğretimi Öncesi Üniversite Bölüm Başkanı Herzen ve Elizaveta Khamraeva, Kurul yetkililerden FADN Genel Başkan Yardımcısı Mikhail Mishin ve Milli Eğitim Bakanlığı genel eğitim alanındaki Devlet Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Sergey Pilipenko’yu da içeriyor.

Ayrıca, Rusya Almanları Federal Ulusal-Kültür Özerkliği Başkanı Heinrich Martens ve Rusya Halkları Meclisi Konseyi Başkanı Svetlana Smirnova da üyelere katıldı.

SORULAR

Bütün bu insanların (iki ya da üç kişi hariç) Rusya halklarının anadilleri ile ne ilgisi var?

Anadilini seçme hakkını tanımlayan ve cumhuriyetlerin devlet dillerini öğrenme zorunluluğunu ortadan kaldıran Eğitim Yasası'ndaki değişikliklerin ana lobicileri olan bu kişiler, Rusya halklarının ana dillerinin savunulmasında hangi kararları alabilirler?

Anadilini seçmeli hale getiren ve cumhuriyetlerin devlet dillerini öğrenme zorunluluğunu ortadan kaldıran Eğitim Yasası'ndaki değişikliklerin ana lobicileri Nikonov ve Gilmutdinov gibilerle Rusya halklarının ana dillerinin savunulmasında hangi kararlar alınabilir ki?

CEVAP

Yerli Dillerin Korunması ve Öğrenilmesi Vakfı'nın oluşturulması, bence, Rusya Federasyonu'nun Rus olmayan halklarıyla şovence alay edilmesidir. Ulusal ve kültürel gelişimlerinin hayati sorunlarını çözmeye çalışmayan, halkların kültürel ve siyasal gelişimlerini, hayati sorunlarını çözmede yer almalarını engelleyen açık bir tavırdır.

Bu arada, Fonun 2019 finansmanının yaklaşık 80-90 milyon ruble olduğunu açıklayalım. Anlaşılan, devlet tasarrufta...

Sonra da Rus Dili Programının 2016-2020 faaliyetlerine yönelik fon miktarını hatırlatmama izin verin lütfen: 6 milyar 148 milyon ruble; yani yılda bir buçuk milyar (!!!) ruble.

SONUÇ

Modern Rus ulusal-kültürel politikasının ideologları, federalizmin ilkelerinden tamamen ayrılmış ve aslında ülke halklarının ulusal-kültürel gelişimini durdurmuştur. Doktrininin uygulanmasının kültürel ve eğitsel sonuçları, bence devletin çökmesine yol açacak ve tüm olumsuz sosyo-politik sorunların sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacaklar. 
__________________________

(*) Tamerlan Kambolti
Oset-Alan Cumhuriyeti Ulusal ve Kültürel Gelişim Konuları ve Vladikavkaz SOGPI ve UNESCO Başkanı .

Alıntı: РИА «Дербент» 

  
426 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi