• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret881379
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.003219.0794
Euro20.487520.5696
Semerkew
Peki ya bizim asimilasyon politikalarımız?

Gözden kaçmış olabilir.
Kaçmasın!
Bulgaristan parlamentosu, bu hafta Türklere karşı uygulanan ‘asimilasyon’ politikalarını kınayan bir bildiri yayımladı.
Böylece farklı bir etnik ve dini gruba karşı uygulanan ‘asimilasyon politikası’ Bulgar hükümeti tarafından ilk kez resmen tanınmış oldu.
Bulgaristan parlamentosunda 115 milletvekilinden 112’sinin onayını alan bildiri için sadece 3 milletvekili çekimser kalmış. 

***

Bizim Dışişleri Bakanlığı karardan çok memnun.
Nasıl olmasın?
Avrupa’da birçok parlamento vicdani olmaktan çok politik sebeplerle Ermeni soykırımı tasarıları geçirirken Bulgaristan parlamentosu kolaya kaçıp başka ülkelerin karanlık geçmişiyle uğraşmak yerine kendi geçmişiyle yüzleşen çok önemli bir karara imza atmış.
Hem de son anda gündeme sokulmaya çalışılan Ermeni soykırımı tasarısı yerine bu bildiriyi gündemine alarak.
Bildiriyi hazırlayan eski Başbakan ve Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) Partisi lideri İvan Kostov’un yaptığı konuşmada bir cümle özellikle dikkatimi çekti:
“Yakın tarihimizin önemli bir sayfasını bir kez daha okuyup kapatmak zorundayız.”
Neden?
“Çünkü; komünistlerin yürüttüğü bu kampanya sırasında 360 bini aşkın Türk kökenli vatandaşımız göçe zorlandı. Etnik temizlik girişimi olarak gördüğümüz bu eylemi şiddetle kınıyoruz. Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev’i bir an önce isim değiştirme kampanyasıyla ilgili başlatılan ve ilerleme kaydetmemiş olan davayı yeniden ele almaya çağırıyoruz. Bu davayı ‘zamanaşımına uğratma’ girişimlerini, asimilasyonu tüm Bulgaristan halkının ortak suçu şeklinde gösterme girişimi olarak kabul ediyoruz” diyor Kostov. 

***

Sizin de dikkatinizi çekti mi?
“Bu davayı zamanaşımına uğratma girişimleri asimilasyonu tüm Bulgaristan halkının ortak suçu şeklinde gösteriyor” diyor Kostov...
Yani geçmişiyle yüzleşmeyi, suça ortak olmadığını göstermek için de istiyor.
“Yüzleşmezsek tüm Bulgaristan halkı suçlu ilan edilecek” diyor.
Yüzleşmeyi şu ya da bu sebeple engelleyenleri tüm halkı suçlu göstermekle suçluyor.
Hiçbir komplekse kapılmadan, yakın tarihin en karanlık sayfalarını parlamentoda açabiliyor.
Buraya kadar her şey güzel...
Bir ülkenin siyasetçileri ve parlamentolar, politik kaygılarla başka ülkelerin tarihini yargılamadan önce kendi geçmişleriyle yüzleşmeli.
Tıpkı Bulgaristan gibi.
Peki ya bizim geçmişimiz?
1915 Ermeni Tehciri soykırım mı değil mi? bırakalım tarihçiler tartışsın.
İyi ama 1 milyonun üzerinde Ermeni vatandaşımız çoluk-çocuk, kadın-yaşlı ayrımı yapılmadan o zor şartlarda sürgüne gönderilmedi mi?
Yok mu bunun vicdani bir yası, siyasi bir kınaması?
İstiklal Mahkemeleri, Dersim, Maraş, Sivas, faili meçhuller, köy boşaltmalar...
Hangisi Bulgaristan’da Türklere yapılandan daha masum?
Bulgaristan, parlamentosunda Ermeni soykırımı tasarısı yerine kendi yaptığı etnik temizlikle yüzleşiyorsa biz neden parlamentomuzda geçmişte yaşanan her türlü asimilasyon politikasını açık açık zikrederek kınamıyoruz?
Yoksa kınama meselesini de mi tarihçilere bıraktık?

_____________________-

Radijal, 14-01-2012

  
2403 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi