• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret999234
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.122732.2514
Euro34.784634.9240
Semerkew

Seçim öncesi Biga'da bir dizi ziyaretlerde ve temaslarda bulunan Ak Partili Turan, burada "Biga'mızda bir Çerkes Sürgünü Anıtı'nın olmasını istiyoruz" dedi. Turan ayrıca Biga Eğitim Kampüsü Şantiyesini ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı,

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, seçim çalışmaları kapsamında bulunduğu Biga`da Çerkes Sürgünü Anıtının olmasını istediklerini söyledi. "Bir rüyamız da Biga`da Çerkes Sürgünü Anıtı yapmak" diyen Turan, "21 Mayıs insanlık tarihinin en acı hadiselerinden Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı`nın 159. yıl dönümüydü. 1,5 milyondan fazla Çerkes kardeşimiz vatanlarından koparıldı. Yaşanan acılar, zorluklar, Karadeniz`in sularına gömülen nice umutlar, aradan geçen yıllara rağmen halen gönlümüzü yaralıyor. Sürgünden sonra Çanakkale Biga`mızda da 20`nin üzerinde Çerkes köyü kuruldu. O insanların hatıralarının canlı olması için Belediyemizle beraber, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla beraber, Biga`mızda bir Çerkez Sürgünü Anıtı`nın olmasını istiyoruz. Yeni dönem için bunun planlanmasını ümit ediyoruz. Her kardeşimizin, toplumun her kesiminin talebi kıymetli. Bununla birlikte böyle acıların bir daha yaşanmaması için tüm dünyaya büyük sorumluluk düşüyor. Bir kez daha bu acı olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle ve duayla anıyoruz" şeklinde konuştu.

“Talebimiz karşılık buldu”

Biga Kafkas Kültür Derneği Çerkes Soykırımı ve Sürgünü anısını Biga’da yaşatmak amacıyla “21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı” talebini AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a iletmişti. 
Talebimizi karşılık buldu diyen dernek yönetimi, “Bu talebimizi, Biga’da yaşayan Çerkes toplumunun acısını paylaşan diğer şehirlerimizdeki anıtların bir benzerinin Biga’ya da kazandırılmasını sağlamak amacıyla iletişim kurduğumuz Bülent Turan’a da ilettik. Turan’ın Biga programında bir basın toplantısı düzenledi ve konuşmasında Biga’ya bir Çerkes Sürgünü Anıtı kazandırmak istediklerini belirtti ve konuşmasında 21 Mayıs Çerkes Sürgünü’nün önemine vurgu yaparak, Biga’da bulunan 20’den fazla Çerkes köyü için Çerkes sürgününün hatırasını canlı tutacak bir anıtın Biga Belediyesi ve Kültür Bakanlığı iş birliğiyle planlandığını ifade etti. Bizler de Biga Kafkas Kültür Derneği olarak, Bülent Turan’ın bu açıklamasından memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz proje dosyasını en kısa zamanda kendisine teslim edeceğiz. Talebimizin dikkate alınması ve Biga’da bir Çerkes Sürgünü Anıtı’nın inşa edilmesi için girişimlerde bulunulmasını umuyoruz. Toplumumuzun acılarının anılması ve tarihi belleğin canlı tutulması, birlikte yaşadığımız toplumun kültürel çeşitliliğine katkı sağlayacaktır” denildi.


586 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi