• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret1020113
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew

Çerkes Ezgileri arşiv çalışmalarının üreticisi Marem Gökhan Şen’in Çerkesya, Abhazya ve Türkiye diasporasında nesiller boyu söylenen Çerkesce ve Abhazca ninnileri derleyip çocuklarla buluşturduğu yeni çalışması “Çerkes Ninenin Ninnileri” Kalan Müzik

   Çerkes Ezgileri arşiv çalışmalarının üreticisi Marem Gökhan Şen’in Çerkesya, Abhazya ve Türkiye diasporasında nesiller boyu söylenen Çerkesce ve Abhazca ninnileri derleyip çocuklarla buluşturduğu yeni çalışması “Çerkes Ninenin Ninnileri” Kalan Müzik etiketiyle yayınlanıyor.
    Yaşadığı süreçte yirminci yüzyılın ortalarında kayıt imkanlarının ortaya çıkmasıyla Çerkesya’da köy köy gezerek nesiller boyunca söylenen anonim ‘’Uered-Ueredıj’’leri kayıt altına alan Kardangush Zaramuk’un amatör kayıtlarının da derlenip bestelendiği albümde, Abhazya ve Türkiye’de nesiller boyunca söylenen ninnilerden oluşan eserler Marem Gökhan Şen’in “Çerkes Ninenin Ninnileri’” albümü ile gün yüzüne çıkmaktadır. Çerkes Ninenin Ninnileri, Marem Gökhan Şen’in kendi seslendirmesinin yanında değerli kültür taşıyıcıları Koşiy Mehtap Koşak, Kmza Eda Özkan, Naje Berrin Mangır, Hajkasım Tülin Özgül, Sadzba Sabahat Fidan ve Marem Bertan Şen’in de icracı olduğu derlemelerden oluşuyor.
Müzikleri Gökhan Marem Şen’e ait olan 17 ninniden oluşan bu özel albüm 21 Şubat Dünya Ana Dili Günü’nde Kalan Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda!


325 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi