• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam213
Toplam Ziyaret1010569
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew

Çerkes Soykırımını kamuoyuna duyurmak ve protesto etmek amacıyla düzenlenen “Her ayın 21’i, saat 21’de, Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla yapılan gösterilerin 23’ncüsü 21 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleştirildi.

 Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan pankartlarını açarak gösteri yaptı. Akşam saatinde hep birlikte iftar yapan göstericiler daha sonra topluca Odakule önüne giderek burada kortej oluşturdu; ardından açılan bayrak ve pankartlarla Rus Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti. “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol”, “Yaşasın Çerkeslerin Direnişi”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze" şeklinde sloganlar atan göstericiler Çerkes soykırımı protesto etti.
Hazırlanan basın bildirisini ÇHİ Yürütme Kurulu Üyesi Erol Karayel okudu.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli Basın mensupları!

Öncelikle, dünyanın değişik yerlerinde, komşumuz ülkelerde ve en son Gazze’de sürmekte olan ve yüzlerce insanın öldüğü çatışmalardan duyduğumuz üzüntüyü dile getiriyor, İsrail’i ve tüm zulmedenleri halkın ve Hak’kın huzurunda tüm kalbimizle lanetliyoruz.

İnsanlık tarihinde yapılan bu kadar uzun ve meşakkatli bir yolculuğun sonunda, insanların hala birbirini öldürüyor olması, hâlâ bazı toplulukların kimliklerinden dolayı yok edilmeye çalışılıyor olması utanç vericidir.

Bu şartlarda, güçlülerin zayıfı ezemediği, adaletin hakim olduğu, tüm fertlerin, toplumların ve kültürlerin eşit ve güven altında yaşadığı bir dünya için mücadele etmek “insanlık onurumu koruyorum” diyen herkesin boynunun borcudur. Bunun için de haksızlıklar karşısında susmamak, her yerde, her zaman zalimin ve zulmün karşısında tavır almak, yapılan hiçbir yanlış işin unutulmayıp bir gün hesabının sorulduğunu göstermek de asli görevimizdir.

 

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli Basın mensupları!

Çerkesler olarak 23’ncü defadır Rus Konsolosluğu’nun önündeyiz. Aradan 150 yıl geçmiş olsa da uğradığımız zulmü unutmadığımızı, hesabının sorulacağı ve mağduriyetimiz giderilinceye kadar takipçisi olacağımızı göstermek için buradayız.

Çerkesler dünya üzerinde zulmün ne olduğunu en iyi bilen, 150 yıl önce ağır bir soykırıma uğramış, sonrasında vatanından sürülmüş ve bugün hala var olma mücadelesi vererek bedel ödemeye devam eden bir halktır.

 Rus yönetimlerinin Çerkes halkına reva gördüğü soykırım, etnik arındırma, sürgün, yaşam alanlarını talan ve işgal suçları, günümüz modern hukukunda cezası en ağır suçlar arasındadır.

Bugün bu suçların takipçisi olması gereken kurumların, dünya üzerinde işlenen insanlık suçlarının neredeyse tamamının müsebbibi veya suç ortağı olan ülkelerin işgali altında olduğunu bilmek büyük üzüntü kaynağıdır.

Ancak, dünyada zalimlere karşı kayıtsızlık ne kadar büyük olursa olsun, ne kadar sürerse sürsün, Çerkes halkının soykırımcılarla mücadelesi hesaplarını tahsil edinceye kadar sürecek, buna da kimse mani olamayacaktır.

Çünkü bu mücadelenin bitmez tükenmez enerji kaynağı, kalbimizde özenle yaşattığımız ölmeyen vatan sevgisidir ve hiçbir kirli elin oralara ulaşmasına imkan yoktur.

Bütün bu düşüncelerle Rusya’ya buradan gayet net bir mesaj veriyoruz:

Ey Rusya! Hatandan dön ve bir an önce üzerine düşeni yap!

Bil ki bu hesap asla yarım kalmaz.

 

Yaşasın halkımız,

Yaşasın kültürümüz,

Yaşasın Çerkes kalma mücadelemiz!

                                            ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ


1782 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi