• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam207
Toplam Ziyaret1010563
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
İmdat Kip
imdatkip@gmail.com
DÇB Gerçekleri -1
15/06/2016

Bu DÇB tartışmaları yeniden başlamışken, hatırlamaya yardımcı olsun diye, yıllar önce yazdığım bir yazıyı yeniden yayınlamıştım. DÇB yandaşları, panik halinde suyu bulandırma ya da bulanık tutma çabalarına yeniden giriştiler.

Fahri Huvaj’la tartışmamız esnasında DÇB ile ilgili sorduğum sorulara cevap verememiş, “Elbette DÇB ile ilgili sözümüz de vardır, önerimiz de. Ama bunu DÇB ile ilgili bir beklentisi, düşüncesi, hesabı olanlarla paylaşmak gerekir. “ diyerek topu taca atmıştı. Sahayı terk ederken de, “Vaktiyle sivil toplum örgütü yöneticisi olma bilinci ve sorumluluğuyla hareket edemeyerek, halkın desteğini yanına alamayarak Khaberdey Adıge Xase yönetimini elinde tutamayanlara, DÇB’nin sivil unsurlarını yalnızca Khaberdey Adıge Xase’den ibaret sananlara, DÇB’nin bileşenleri olan diğer sivil toplum örgütlerini yok sayanlara bu konuda da bir şey söylemenin bir yararı olacağı kanısında değilim.“  gibi ne anlama geldiği ve neye dayandığı belli olmayan cümlelerle, kafaları bulandırmayı da ihmal etmemişti.

Cevaplanması gereken çok sayıda soru içeren bu sözlerin üzerine gitmeyi, kendisi çekildiğini ilan ettiği için uygun bulmadım.

“Olmayacak Dualar-2 (DÇB)” yazımı yeniden paylaştıktan hemen sonra, dönüş erbabının DÇB’yi savunan yazıları internete düştü. Dönüş ruhunun hayaletleri, hayalet örgütlerini savunma telaşına düştüler. Fakat herkes ayrı bir telden çalıyor. Dikkat edilirse DÇB’yi savunma konusunda bile tamamen farklı şeyler söyledikleri görülecektir. Tek ortak paydaları gerçekleri karartma konusundaki ortak çabalarıdır.

Verdiğimiz bilgiler ve iddialarımız gayet açıktır. DÇB 2000 yılında devletleştirilmiş, Çerkes STK’sı olmaktan çıkarılmış ve RF’nin Çerkes dünyasını kontrol ve manipülasyonu ile görevli bir devlet kurumuna dönüştürülmüştür. Bu işe engel olabilecek tek bileşen olan Kaffed’de bu operasyona önce seyirci, sonra işbirlikçi olarak eşlik etmiş, halen de bu yanlış gidişin sürmesine destek olmaktadır.

Böyle olmadı diyemiyorlar, böyle olmalıdır da diyemiyorlar. Bu gerçeklerin dile getirilmesinin faydalı olmadığı, anti propaganda olduğu, kurumlarımıza sahip çıkmamız gerektiği, varsa kusurlarını düzeltmek için çalışmamız gerektiği gibi şeyleri karınlarından geveliyorlar. Bunları yapmak da sanki benim görevimmiş gibi kapalı bir suçlama da yapıyorlar.

Ben ve arkadaşlarım hiçbir beklentimizin olmadığı hatta varlığını zararlı bulduğumuz bu örgütle ilgili tavrımızı açıkça ortaya koyduk. Kendisini tanımıyoruz, kapısından içeri girmedik onun ve yandaşlarının içinde bulunduğu hiçbir yerde yokuz.

Bunu da cemiyete katılmamak olarak satmaya çalışanlar var. Efendim cemiyetten uzakmışım, kimseye faydam yokmuş, sokak ahalisi beni sevmezmiş, evimin köşesinden klavyemi kullanarak kahramanlık yapıyormuşum. Derdini yazarak anlatmak isteyen biri için, sakin bir köşeden klavye kullanmaktan daha uygun bir şey olduğunu sanmıyorum. Kendileri bu saçmalıkları, neyin köşesinden, nelerini kullanarak yazıyorlar bilemiyorum ama bunlarla kimsenin kandırılamayacağını artık anlasalar, başta kendileri için iyi olur.

Bu saydıkları şeyler mümkünse, niye kendileri 16 yıldır yapmıyorlar? Niye sahip çıkmıyorlar? Gerçek şudur ki, duayeninden döküntüsüne kadar bu dönüş ruhçuları, Rusya’nın kaale almadığı, adam yerine koymadığı rusçular oldukları gibi, bir futbol taraftarı gibi destekledikleri DÇB’nin de hesaba kattığı kişiler değildirler. DÇB’ye sahip çıkan çıkmış zaten ve gayet başarılı bir şekilde de işini yapmaktadır.

Geçen yıl DÇB’nin devletten ödenek istediği haber olarak gündemde yerini almıştı. Düşünebiliyor musunuz; insan hakları derneklerinin bile ajan ilan edilerek ağır baskılar altına alındığı, çoğunun  kapanmaya zorlandığı bir ülkede, DÇB devletten ödenek istemektedir. Bence doğru taleptir. DÇB ödeneği de, madalyayı da fazlasıyla hak etmiştir.

Sn. Hatam, diğerlerinden farklı bir şekilde, DÇB’nin başından beri devletçi olduğunu ve bu durumu da desteklediğini söylüyor. Bu tabii ki daha tutarlıdır. Biri DÇB’nin devlet kontrolünde olmasını da, Rusya yanlılığını da savunabilir, bunun Çerkeslere nasıl bir faydası olduğunu ve argümanlarını ortaya koyarak.

Burada sorun, Sn. Hatam’ın neyi savunduğundan çok, doğru söylememesi, gerçekleri karartmaya çalışmasıdır. O da diğerleri gibi, açık olmayan imalarla bezenmiş ifadelerle karnından konuşmaktadır. Bir sürü “hodri meydan”lar içeren yazılarında, ortaya koyduğu hiçbir şey yoktur. Meydana boş karavana sallamaktadır.

Onu bileniniz var mı, bunu bileniniz var mı diye bir sürü imalarda bulunuyor. Bilseler ne olur, bilmeseler ne olur? Siz biliyorsanız ve bir önemi de varsa anlatın millet öğrensin.

Gerçeklerin açığa çıkmasını ve tartışılmasını isteyenler böyle üslup kullanmazlar. Bildiklerini ve düşündüklerini açıkça ortaya koyarlar. Bunlar bir şeyler biliyor imajı yaratarak, “açıklarım ha” havasında, biraz da şantaj içeren imalarla millete akıl satmaya çalışıyorlar. Bunlardan alınacak bir aklın olmadığı çoktan açığa çıkmıştır bence ama bildikleri bir şeyler varsa açıklamalıdırlar.

Sn. Huvaj, yukarıda alıntıladığım ifadelerdeki iddialarını; Sn. Hatam da, Peki İmdat Kip'in bilip de söylemediği 1996-2000 yılları arasında DÇB'nin hangi olaylara sokulduğunu, ne gibi antidemokratik eylemlere imza atıldığını ve etkinliklerin kahramanlarının kimler tarafından desteklendiklerini...bileniniz?”  diyerek iddia ettiklerini açıklamalıdır.

Bence bir şey açıklayamayacaklar, yine kıvıracaklar. Merakla bekliyorum. Hodri meydan dediler ya, buyurun hodri meydan…

DÇB’nin sonradan olma değil, başından beri devletçi olduğu iddiası da epeyce gülünçtür. Peki zaten devletçi ve devletin kendi elinde olan örgütte 2000 yılındaki operasyon niye yapılsın? Bu kadar zahmete, bu kadar hukuksuzluğa neden gerek duyulsun? Özetini yazımda anlattığım olayları açıkça savunmak, okuyucu aptal yerine koymaktan çok daha dürüstçe değil mi?

Bizim 300’ün üzerinde kayıtlı üye ile yaptığımız Kabardey Adıge Xase kongresi, birkaç ay sonra, gıyabımızda yeniden yapılırken, orada Yağan İbrahim arkadaşımızın yaptığı konuşmanın videosu geçenlerde internet ortamında yeniden paylaşıldı.

Orada yine sayıları yüzleri bulan delege karşısında İbrahim, aralarında sadece devlet tarafından satın alınmış iki üyemizin bulunduğunu, kendilerinin toplanıp ayrı bir dernek kurabileceklerini ama bizim kongremizi yapamayacaklarını hatırlatıyor. İsterlerse üyelik başvurusu yapabileceklerini, bizim de değerlendirip kabul veya red edebileceğimizi, örnek olarak Jirinovski üyelik başvurusunda bulunursa reddedeceğimizi söylüyor. Olay bu kadar trajikomik.

Aralarında sadece iki üyemizin bulunduğu, devlet tarafından görevlendirilmiş birkaç yüz kişi, hayatlarında içine girmedikleri derneğimizin kongresini yapıyorlar. Üstelik de birkaç ay evvel yapılmış yasal kongre ve seçilmiş delegeleri varken.

Şimdi İbrahim’in orada işi neydi diye kafa karıştırmak isteyenler olabilir. Devlet bu operasyonu yapıp Xase’yi teslim almak isterken, hali hazırda yasal olarak elinde bulunduran yönetimden birkaç kişiyi de zorunluluktan davet etmişlerdi. Kimse gitmedi. Sadece İbrahim’i o konuşmayı yapmak ve oradaki olaylarla ilgili bilgi almak için biz görevlendirip göndermiştik.

Bir diğer konu da devletleştirilmiş DÇB’nin tutumunun, daha önceki DÇB ile tamamen ters yönde oluşudur. İlkinin inisiyatifleriyle kazanılanların yok edilmesine sonraki DÇB seyirci ve işbirlikçi olarak yardımcı olmuştur. Bu ikisinin de başından beri devletçi ve aynı olduğunu iddia etmenin dürüstçe olmadığı açıktır.

Bunların kendisini savunabilirsiniz ama bunların olmamış olduğunu savunursanız mumunuz yatsıya kadar ancak dayanır.

“  Devletlerden geçinen yapıların devletlere karşı olmayacaklarını bilmeyeniniz?...”
"Ben marangozum, sadece ağaç işleyebilirim" diyen bir adamı demir işlemediği için eleştirmenin saçmalık olduğunun ayırdında olmayanınız?”
diyor yazının sonunda. Bunlara tamamen katılıyorum. DÇB STK değil, marangozdur ama Çerkes halkının davası elin marangozuna teslim edilecek deneme tahtası değildir.

(Devam edecek…)

İmdat Kip, 13 Haziran 2016, Nalçik1763 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

N’olacak Kaffed’in Hali… - 10/11/2016
Çıkarılacak ilk sonuç;; zorla el koyduğu DÇB’de, kendi memurları eliyle RF yörüngesinde tutabildiği, kendisine en yakın, geçinmesi en kolay Çerkes örgütü de Rusya ile iyi geçinmeyi becerememiştir.
Bir Çetin Öner Geçti - 22/09/2016
Sen tatlı bir rüzgardın, özgür tayların yelelerinden estin, yoksulların sofralarından, mağdur halkların yanından estin.
İmdat Gibilerden Duayenlere - 4 - 19/05/2016
DÇB çevreleri ile çoğu arızalı ve sabıkalılardan oluşan bir avuç döküntüye toplum diyeceksen şayet, kimse yemez. Oralarda olmamam yüz değil tamamen ilke ve mide sorunudur.
İmdat Gibilerden Duayenlere-3 - 04/05/2016
Anavatan, valizi alarak gidip kendinizi kurtaracağınız bir yer değil, kendi varlığı da tehlikeye sokulmuş bir yerdir. Bana da zor geliyor söylemesi fakat gerçek bu.
İmdat Gibilerden Duayenlere – 2 - 21/04/2016
Dönüşçülük gerçekte çoktan bitmiştir-yoktur. Var olması da gerekli değildir. Artık Çerkeslerin anavatanına dönmelerine karşı çıkan bir grup veya düşünce de yoktur. Şayet varsa da kaale alınacak çapta bir şey değildir.
İmdat Gibilerden Duayenlere - 13/04/2016
Uzunyayla’lı bir çiftçi; topraklarının büyük bir çoğunluğu birkaç oligarkın eline geçmiş, topraksız ve işsiz binlerce gencin yaşadığı devasa Çerkes köylerine nasıl yerleşir, ne yapar?
Müfteriden Erik Bey’e Mektup/2 - 28/03/2016
Sevgili Erik, satırlarıma burada son verirken şeytanla arkadaşlığını kes derim. İyi bir başlangıç olur. Komiteye de fazla takılma. Açık hava, bol balık ve havuç tavsiye ediyorum.
Müfteriden Erik Beye Mektup/1 - 17/03/2016
Mizah kullanmak biraz zeka ve malzeme gerektirir. Sizde hangisi yok bilemiyorum. Bende malzeme çok sayenizde. Çoğunu kullanamıyorum bile. Zayi oluyor.
Ergün, Erik Oldu - 10/03/2016
Diyasporanın sanki dönecekmiş gibi, buradaki yönetimlerin sanki istiyorlarmış gibi, Rusya’nın sanki müsaade ediyormuş gibi, örgütlenmelerimizin de sanki varlarmış gibi numaralarla geçirdikleri mutlu dönemin tadı kaçtı.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi