• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret869841
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Rusya’da anadillerin öğreniminin yasayla seçmeli hale getirilmesi tartışmaları sırasında gündeme getirilen “Ana Dillerin Korunması ve Öğrenimi Vakfı” resmi olarak kuruldu. İlgili emir, 25 Ocak'ta Federal Uluslar İşleri Ajansı Başkanı Igor Barinov ve

Uluslararası Yerli Dil Yılı'nın resmi açılışı 28 Ocak'ta Paris'teki UNESCO Genel Merkezi'nde yapıldı. Federal Uluslar İşleri Ajansı Başkanı Igor Barinov Paris’te UNESCO’da düzenlediği basın toplantısında, Yerli Diller Yılı'nda “Ana Dillerin Korunması ve Öğrenimi Vakfı”nın kurulduğunu, Vakfın ilk iş olarak Kuzey Sibirya ve Uzak Doğu'nun yerli halkları için ders kitaplarının ve programların hazırlanmasına önem vereceğini açıkladı.

Barinov ayrıca Rusya Federasyonu'nda Uluslararası Diller Yılı web sayfasının geliştirilmekte olduğunu ve bunun da bilim insanları, öğretmenler ve anadili için yararlı olacağını belirterek, “Ayrıca, yerli dillerin korunmasına ve canlanmasına katkı için ve yerli diller yılının medyada yer alması için özel ödüller belirledik. Yerli diller yılı planında 700'den fazla etkinlik yer alıyor” dedi.

Anadilleri Destekleme Vakfı'nın, Ağustos 2018'de kabul edilen ve yürürlüğe giren anadilini seçmeli hale getiren yasa tasarısı tartışması sırasında kurulmasına karar verilmişti. Kanun, okul çocuklarının hangi anadili okuyacağını seçme hakkına ebeveynlerine veriyor.Vladimir Putin, vakfın kurulması konusundaki kararnameyi 26 Ekim 2018’de imzalamış, Vakfın kurucularının Rusya Federasyonu Eğitim Bakanlığı ve Federal Uluslar İşleri Ajansı'nın olacağı kararnamede belirtilmişti. Vakfın kaynağı, bütçe tahsisleri, gönüllü katkılar ve bağışlardan oluşacak. Vakfın merkezi Moskova'da olacak.

TAMERLAN KAMBOLTİ'nin yorumu için TIKLAYINIZ326 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi