• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam85
Toplam Ziyaret869375
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Daha önce yazdığı “Adıgece Filler Kitabı”, “Magıbze” (Ses Dili), “Adıgece-Çerkesçe-Anlamak ve Düşünmek”, “Adıgece Etüd ve Öğrenim Kitabı” adlı eserleriyle tanıdığımız Ber Hikmet'in, Adıgece kaleme aldığı “АДЫГЭБЗЭ - II” adlı e-kitabı yayınlandı.

İlk olarak www.ozgurcerkes.com okuyucularına sunulan kitabın tamamı 429 sayfa. Bu yeni kitabında Ber Hikmet, konuşma dilinin oluşumunu ve çalışmasını ses temelli olarak açıklamaktadır.

Kitap 3 bölümden oluşmakta ve seslerin bir araya gelerek kelimeleri nasıl oluşturduğunu anlatmaktadır.

Ber Hikmet klasik dil bilimcilerin aksine, seslerin de kelimeler gibi anlamlı olduğunu ileri sürmektedir. Ona göre Çerkesce’de kelimeler kadar, kelimeleri oluşturan sesler de anlamlı. Ber hikmet Ses Dili olarak adlandırdığı Çerkesçe üzerine yine meraklılarına uzun bir etüd hazırlamış. Bize de bu eseri okuruyla buluşturmak düşüyor. (Kitabı indirmek için tıklayınız)

Sizlere iyi okumalar diliyor;  bu eşsiz çalışmasından dolayı Ber Hikmet’e şükranlarımızı sunuyoruz.3805 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi