• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret972154
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.817230.9407
Euro33.240733.3739
Semerkew
Ha Soçi’de olimpiyat ha Auschwitz’de

Auschwitz-Birkenau Nazi Almanyası’nın l.5 milyon Yahudi, Roman, Polonyalı aydın, Almanlar’a direnenenlerin katledildiği kampın adıdır. Bu kamp 1.5 milyon insana mezar olmuş, yakıldıktan sonra külleri çevreye savrulmuştur.

Kampın girişinde “Arbeit Mach Frei” yazardı; Çalışmak Özgürlük Getirir! Almanlar’ın kullandığı biçimiyle bundan daha acımasız bir yalan yoktur dünya tarihinde.

Şimdi, Polonya kalksa Auschwitz’de Olimpiyat düzenlese ne olur? Bütün dünya ayağa kalkar değil mi? “Acımasızca 1.5 milyon insanın öldürülüp küllerinin topraklarına savrulduğu bir yerde olimpiyat mı olur” diye haykırır!

Peki, 1864 yılı öncesinde Çerkesya’nın başkenti olan ve bugün Soykırım Toprağı olarak anılan Soçi’de Rusya Kış Olimpiyatları yapmaya kalkışıyor ve hemen hemen kimsenin sesi çıkmıyor!
Şu iki yüzlülüğe bakar mısınız!
Adige-Çerkes kaynakları 1.5 milyon Çerkes’in topraklarından sökülüp atıldığını ve bunların 500 bininin katledildiğini belirtiyor ki, bu
sayı Amerikalı Justin Mcarthy’nin verdiği sayıyla örtüşüyor.

Rusya’nın 2014 Kış Olimpiyatlarını Soçi’de düzenlemesi, Çarlık Rusyasının Çerkes milletine yaptığı zulmün ve soykırımın bir tür kutlamasıdır; soykırım kurbanlarının toplu mezarları üzerine Olimpiyat Köyü inşası yapılan bu vahşeti hafızalardan silip atrma çabasından öte izah edilemez!

Bugün Rusya’nın bırakın tartışmayı, konuşmayı bile kabul etmediği, uygar dünyadan da gizlediği Çerkes Soykırımı, Çerkesleri bile kırmak için uygulanan bir girişimdi. Ruslarca işgal edildikten sonra adını Rus ordusunun akıttığı Çerkes kanlarından alan Krasnaya Polonya, “Kızıl Çayır”, gerçek adı Kbaada, 2014 Olimpiyatları için seçilen bu yer 21 Mayıs 1864 tarihinde 1.5 milyon erkek, kadın, çocuğun sürüldüğü, katledildiği ve Kafkas-Rus savaşından sonra Rusların “zaferlerini” kutladıkları yerdir. Çerkesya’nın başkenti Soçi, 1 milyondan fazla Çerkes’in sürgüne gönderildiği noktadır.
Günümüzde Çerkesya halkı dev stadyumlardan, altın madalyalardan, Olimpiyat meşalelerinden ve kutlamalarından çok daha önemli olan temel insan onuru, hak ve özgürlüklerinden yoksundur!
Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Dimitri Kozak verdiği demeçte, “Kafkasya’ya hiçbir yatırımı yapılmayacaktır” diyerek yerle bir ettikleri Kuzey Kafkaya’nın alt yapısını onaracaklarını söz vermek yerine olimpik statlara harcanacağını söylemektedir. Olimpiyatların getirisindense yerel halkın tek kuruş çıkarı olmayacaktır! Olimpiyat öncesinde bütün bölgede protestocular gözaltına alınmakta, düşüncelerini dile getirenler ortadan kaybolmakta, bölgede yaşayanlar zorla, üç beş kuruş karşılığında yerlerinden edilmekte!

Kuzey Kafkasya’da yaşayan Çerkesler etnik olarak Ruslarla aynı haklara sahip değildir. Rusya Olimpiyatlarla ilgili yaptıkları halkla ilişkiler çalışmalarında Soçi’nin yerli halkı Çerkeslerin varlığından söz etmemişlerdir bile. Bugün Rusya Federasyonu sınırları içinde ve Diaspora’da yaşayan Çerkeslerin hiçbiri istediklerinde Soçi kentini özgürce ziyaret
edememekte. Olimpiyatlara herkesi davet eden Rusya, Soçi’nin yerli halkı Çerkesleri açılışa davet bile etmemiştir!

Amacı barışı ve uluslararası işbirliğini spor yoluyla sağlamlaştırmak olan olimpiyatların Rusya gibi soykırım uygulamış ve bunu hala gizleyen bir ülkede yapılması ahlaka aykırıdır! Rusya, Almanların Yahudilere uyguladığı soykırımı tanırken, Ermenilere soykırım uygulandığını öne sürerken, Ruanda’da Tutsilerin Hatularca soykırıma kurban edildiğini söylerken, Japonların İkinci Dünya Savaşı sırasında Çinlilere soykırım uyguladığını haykırırken Çerkesleri bire kırdığını, Çerkes kanını oluk oluk akıttığını büyük bir, utanmazlık ve riyakarlıkla yok saymayı sürdürmektedir.
Eh pişkinliğin böylesine ancak pes denir birader!
_____________
STAR,11 Temmuz 2013

  
3090 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi