• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret1020111
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew

HAKKIMIZDA

www.ozgurcerkes.com Özgürlükçüdür.

Özgürlüğü ekmeğin önünde tutar. Özgür bireylerden oluşan, özgür bir toplumu savunur. Her türlü düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıdır.

 

www.ozgurcerkes.com Tam bağımsızlıktan yanadır.

Antiemperyalist olmayı ve bağımsızlığı onurlu olmanın gereği sayar. Türkiye'nin de, anayurt Kafkasya'nın da tam bağımsızlığından yanadır. Bağımsızlığı gölgeleyecek, himayeci hiç bir girişimi kabul etmez.

 

www.ozgurcerkes.com Demokrattır.

Egemenliğin gerçek sahibinin halk olduğuna inanır. Bireysel ve toplumsal özgürlüklerin kullanılmasının ancak demokrasi ile mümkün olduğunu savunur.

 

www.ozgurcerkes.com Hukukun üstünlüğünden yanadır.

Sağlıklı bir demokrasi, sağlıklı bir anayasanın güvencesinde yaşayabilir. Bu yüzden www.ozgurcerkes.com temel hak ve özgürlükleri genişleten bir anayasadan yanadır. Hukukun, devlete hakim bir avuç oligarkın düşünce ve inancı doğrultusunda kullanılmasına karşıdır.

 

www.ozgurcerkes.com Devleti hizmet kurumu olarak görür.

Devletin temel görevi, vatandaşlarının can ve mal güvenliği ile doğal hak ve özgürlüklerini savunmaktır. Devlet her türlü düşünceye karşı nötr ve eşit mesafede durmalıdır. www.ozgurcerkes.com "Anayasalı" değil, "anayasal" devletten yanadır.

 

www.ozgurcerkes.com Sivildir.

Her türlü askeri vesayet ve dikta rejimini reddeder. Bireylerin ancak sivil bir toplumda duygu ve düşüncelerini serbestçe ve baskı altında kalmaksızın ifade edebileceğine inanır. Siyasi ve ekonomik özgürlükleri sivil toplumun vazgeçilemez unsurları olarak görür.

 

www.ozgurcerkes.com Eşitlik ve adaletten yanadır.

Bireyler arasındaki eşitlik ve toplumsal düzen ancak adaletle sağlanır. Adaletin en önemli göstergesi de bireylerin kendini özgürce ifade edebilmesidir.

 

www.ozgurcerkes.com Barışçıdır.

Her türlü terör, şiddet, işkence, fanatizm, ırkçılık ve zulme karşıdır. Mücadelesini, siyaset ve sivil toplum aktiviteleriyle yürütür.

 

www.ozgurcerkes.com İnançlara saygılıdır.

Herkes dinini seçmekte, inanıp inanmamakta, inancının gereklerini yerine getirip getirmemekte serbesttir. Kimse inançlarını ya da inançsızlığını başkalarına dayatamaz.

 

www.ozgurcerkes.com Asimilasyona karşıdır.

Farklı özelliklere sahip grupların kültür ve kimliklerinin baskın yapılar tarafından eritilerek yok edilmesine karşıdır. Her türlü asimilasyoncu düşünce ve uygulamayı reddeder.

 

www.ozgurcerkes.com Azınlık haklarını savunur.

Azınlık kavramı, hakim grubun içinde -ırk, dil, din, kültür olarak- az olana  işaret eder. www.ozgurcerkes.com tüm kimliklerin eşit haklara sahip olduğuna inanır ve çok kültürlülüğü savunur. Lozan Anlaşması'nın, inkarcı, asimilasyoncu, bilim dışı azınlık tanımlama ve tasniflerini kesinlikle reddeder.

 

www.ozgurcerkes.com Çerkes haklarını savunur.

Haktan yanadır, haksızlığa boyun eğmez. İnsan haklarının bütün dünya insanlarını kuşatmasını savunur. Bu doğrultuda, öncelikle içinden çıktığı Çerkes halkının toplumsal haklarına kavuşması için mücadele eder. Bu hakları her şartta savunur, hiçbir şekilde pazarlık konusu yapmaz.

 

www.ozgurcerkes.com Öncüdür.

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren uzun yıllar uygulanan inkar ve baskı politikalarıyla sindirilmiş, kimlik bilinci zayıflatılmış halkının uyanış ve dirilişinde onlara öncülük yapmayı toplumsal bir görev olarak kabul eder.

adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi