• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam225
Toplam Ziyaret1010581
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.784832.9162
Euro35.145635.2864
Semerkew
Aydın Candemir
aydincandemir@gmail.com
“Arnavutum”, “Çerkesim”, “Boşnakım” Demek Suç mu?
26/02/2013

Hakan Şükür “Ben Türk değilim;Arnavut’um” dedi ya; sosyal medyada  bazı hasta ruhlu insanların ırkçılık damarları kabarıverdi. Birileri bu açıklamayı hiç kabullenemedi. Hakan Şükür, hangi soydan geldiğini açıklamakla meğer ne kadar büyük kabahat işlemiş. Neredeyse onu vatan haini ilan edeceklerdi. Halbuki İstiklal Marşı’mızın şairi de “Safahat” kitabında Arnavut olduğundan bahsediyor.

 Bizler “Aslını inkar eden haramzadedir” sözleriyle yetiştik. İnsanları soyunu inkar etmeye neden zorluyorsunuz? Soyunu açıklayanlara neden tepki gösteriyorsunuz?  Lütfen bu kadar dar düşünmeyin. Biraz geniş olun, saygılı olun. Almanya’da, İsveç’te, Amerika’da yaşayan bir Türk, “Ben Alman vatandaşı Türk’üm”, “Ben İsveç vatandaşı bir Türk’üm”, “Ben Amerikan vatandaşı bir Türk’üm” diyemiyor mu?

Aynı zihniyetteki insanlar, ”Dünyanın neresinde olursa olsun her Türk göğsünü gere gere Türk’üm diyebilmeli, asla Türklüğünü unutmamalı” demiyor mu?

 Bu söze benim hiç itirazım olamaz, ama aynı kişiler bir Arnavut’tan, bir  Çerkes’ten, “Türkiye’de yaşıyorsanız kendi soyunuzu unutmalısınız, kimliğinizi inkar etmelisiniz” anlamına gelen imalı sözler sarf etmekten çekinmiyorlar.

Bu hasta ruhlular, bir zamanlar  sanki büyük bir lütufmuş gibi, “Daha ne istiyorsunuz dilinizi evinizde, tarlanızda konuşmanızı engelleyen mi var?” diyorlardı. Arkadaşlar lütfen empati yapın. Sizlere yapılmasını istemediğiniz bir şeyi siz de bir başkalarına yapmayın.

Esasında ırkçıların en büyük özelliği, başka ülkelerde yaşayan kendi  soyundan olanlara her türlü hakkın verilmesini isterken, kendi ülkesinde farklı dil konuşanlara bu hakkı vermek istemezler. Kültürel hak isteyenleri hemen  bölücülükle, azınlık milliyetçiliğiyle suçlarlar.

İnsan dinini her an değiştirebilir ama soyunu istese de değiştiremez ki. Bizler Çinli, Alman, Arap olarak da dünyaya gelebilirdik. İnsan Türk’se Türk, Arap’sa Arap’tır.

Zaman zaman  ”Çerkesler iyi, güzel, has da bir de Türklüğü kabul etseniz”  sözleriyle karşılaşmayan Çerkes yoktur sanırım.

Bir zamanlar Kürtler dağ Türkü’dür. Gürcüler de özbe öz Türk’tür. Çerkesler Kıpçak Türk’üdür. Arnavutlar, Boşnaklar Balkan Türkü’dür. Hatta Hititler, Sümerler bile Türk’tür” sözlerini duymayanımız yok gibidir. Artık bu düşünceleri savunanların sayısı bir hayli azaldı.

İmparatorluk bakiyesi olan bir memlekette farklı soylardan insanların bulunması kadar doğal bir şey olamaz. Bu ülkede yaşayan; farklı soylardan gelenlere aba altından sopa göstererek, korkutarak, psikolojik baskı yapmak insanımızın arasına düşmanlık tohumları ekmekten başka bir işe yarar mı?

İnsanların soylarını, kimliklerini açıklamasına tahammül edemeyenlerin azınlıkta olması ise sevindiricidir. Bu arada sağduyu sahibi ve çoğunlukta olan Türklere de teşekkürü borç bilirim. Türklerin, Anadolu’da Türkçe’den başka dillerle konuşulmasından rahatsız oldukları duyulmamıştır. Böyle sıkıntılar halklar arasında değil de, bazı dönemler yönetimlerden kaynaklanmış olabilir.

Türklük kadar diğer soylar da şereflidir. Sen Türk olmaktan nasıl gurur duyuyorsan, öteki de aynı şekilde kendi soyundan gurur duyamaz mı? Üstelik en sevilmeyen, aşağılanan topluluklar bile soylarından rahatsızlık duymazlar.

Aslında PKK yanlısı Kürtlerin dışında, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına  zarar verecek Müslüman etnik topluluk olduğuna ben rastlamış değilim. Onun için, “Efendim kültürel hakları verirsek, yarın da falancalar filancalar ülkeyi bölmek ister!” şeklinde saçma düşünceler ileri sürmek  komiklikten ziyade cahilliğin ve art niyetliliğin bir göstergesidir.

Todor Jivkov Bulgaristan’daki Türkler’i Bulgarlaştırmak isteyince hepimiz ne kadar üzülmüştük. Tabii ki o bayağı aşırıya kaçmıştı.

Artık dünyada Alman, İsveç, Yunan veya İran vs. vatandaşı olup da Türk olduğunu söylemekten korkan,çekinen var mı acaba? O ülkelerde zaman zaman sıkıntılar olmuşsa da isteyen herkes kendi dilini öğrenme hürriyetine sahiptir. İnsanoğlu paylaşımın adil olduğu ve özgür yaşayabildiği  ülkeye daha çok bağlanır. Hemen hemen herkesin Avrupa’da yaşayan bir tanıdığı vardır. “Benim Almanya’da, İsviçre’de, İsveç’te hakkımı yediler” diyen bir Türk’e rastladınız mı? Avrupalı vatandaşlarımız emekli oluyorlar, mal- mülk sahibi oluyorlar yine de vatanlarına dönmek istemiyorlar.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne en çok başvuruyla Rusya’nın ardından ikinciliği kimseye kaptırmıyoruz. İsveç’in başvuru sayısı ise sıfırdır. Asıl bunları sorgulamalıyız.

Farklılıklar kadar, farklılıklara tahammül etmek de güzeldir. Bu toprağın her rengine, her desenine, konuşulan her dile saygılı olarak; Türk’üyle, Kürt’üyle, Çerkes’iyle Türk vatandaşı olarak kardeşçe yaşamak ülkemizi uluslararası arenada daha saygın ve güçlü yapmaz mı?             

Türkiye’yi bölmek isteyenlere hep birlikte karşı çıkalım. Ama herkesi Türk yapacağım derseniz insan haklarına, dünyanın gidişatına aykırı hareket etmiş olursunuz. Buna asimilasyon denir. Asimilasyon da başbakanımızın dediği gibi insanlık suçudur

Önemli olan, bu vatanın eşit bireyleri olarak, bu ülkenin toprak bütünlüğüne bağlı kalarak ,barış içinde özgürce yaşayabilmektir. Hürriyetin, eşitliğin, adaletin ve insanlığın da  gereği budur.4104 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çoğulcu Demokrasi Hareketi Başarılı Olabilir mi? - 05/07/2014
Şehirlerde yaşayan duyarlı hemşerilerimiz Kafkas Dernekleri yoluyla tükenişe karşı koymuş, asimilasyona karşı canla başla mücadele etmiştir. Kültürel faaliyetlerle halkımıza kimlik bilinci kazandırılmaya çalışılmıştır.
Seçimler ve Çerkesler - 12/03/2014
Başbakanlık makamına gelen biri sıkıysa “Ben Gürcü kökenliyim veya Çerkes kökenliyim” desin bakalım. Avrupa ülkelerindeki Türk milletvekilinden, belediye başkanından gurur duyan TC ünvanlı gençlerimiz sosyal medya üzerinden saldırıya geçerler.
Var Olma Mücadelemiz Devam Edecek! - 09/01/2014
Haydi hep birlikte zoru değiştirmeye talip olalım. Sorumluluğu belirli insanlara yıkmayalım. Kısır çekişmeleri bırakalım. Umutsuzluğa ise hiç kapılmayalım. Bizim yapamadığımızı yapanlara kara çalmayalım.
Andımız Türkiye’ye Ne Kazandırdı? - 24/10/2013
Atatürk Türklerin atası demek, bir milletin atasını sevmesi gerekiyorsa, Çerkesler Türk olmadığına göre, sevmeleri gereken atalarını elbette ki Türkiye'de değil, Kafkasya'da bulacaklardır.
Ulusalcılar ve Çerkesler - 27/07/2013
Özellikle ulusalcılara destek veren Çerkesleri anlamak gerçekten zor. Çerkeslerin ne çıkarı olacak söyleseler de, biz de sesimizi kessek.
Dilimiz Konusunda Özeleştiri - 21/01/2013
Oynamaya gelince gençlerimizin maşallahı var. Bu konuda atalarını bile geçmiş durumdalar. Ama dile gelince hiç hevesleri yok. Evet büyükler olarak bizler suçluyuz. Ama yo onların gayretsizliği? Haftada ya da ayda üç-beş kelime öğrenmek çok mu zor?
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi