• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret1020088
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew

ZİYARETÇİ MESAJLARI


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

ezber bozar (20/04/2022 10:26)
Konu : Şenibeyin satılması
Mesaj : Şenibey doğumlu biri olarak Çerkeslerle Kürtler arasında silahlı kavga olduğunu hiç duymadım. Ben ilk okul birinci sınıfı orada okudum. Söylenen o ki; söz konusu aile mülkünü Kürtlere satmaya karar verince, Çerkeslerden olmaz bir fiyat istemiş. Yani o mülke hiç verilmeyecek fiyat. Amaç almasınlar da diğer tarafa satalım. Zaten çok daha öncesinden onlara satmaya karar verildiğini duyanlar da var. Bunu yapanlara oradan göç etmek zorunda kalan dulların, yetimlerin ettikleri duaların erişmesi dileğiyle. Mümkün olursa devam ederim.
Recep Daçe (16/08/2021 19:55)
Konu : gazete hk.
Mesaj : Erol karayel beyin Rusya ve putin başlıklı yazı bizleri çok aydınlatıcı oldu yazarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Teşekkürler Erol beye.
Omer (25/11/2020 09:35)
Konu : Azinlik
Mesaj : Çerkesler azinlik sayiliyormu sayiliyorsa mesnedi nedir.bilerek konusalim
Ahmet (01/08/2020 23:50)
Konu : Cevap
Mesaj : Sen hariç yazdığın her şey doğru gene suyu bulandırıyorsun Çerkes kaldım diy henüz bir iki var.
Sana Mehmet Reşit dediğin gözle bakıyor güvenmiyorum Bir servisinin ama kimin onu bilmiyorum 6 hissim öyle diyor 6HK8
Bidanıkua (24/05/2020 04:42)
Konu : Kafkasya
Mesaj : Kafkasya dan vi mafe suı.
Nasır Yıldız (26/04/2020 22:19)
Konu : Erol beyin son yazısı
Mesaj : Erol bey, gayet bilgilendirici bir yazı olmuş.Kalemine ,emeğine sağlık.Yazının ikinci bölümünü sabırsızlıkla bekliyoruz.
KafkasTube (22/07/2019 11:32)
Konu : kafkastube
Mesaj : Öncelikle böyle bir site yaptığınız için teşekkürler..
Benimde Çerkes videoları paylaştığım Çerkes Video sitesi mevcut. Çerkesler hakkında belgeseller bulabileceğiniz Çerkes Düğünleri seyredebileceğiniz web sitesi..

www.kafkastube.net
kafkastube (25/07/2018 01:15)
Konu : kafkastube
Mesaj : www.youtube.com/kafkastube

Youtube kanalında çok güzel Çerkes Videoları mevcut bekleriz arkadaşlar..
HAS ÇERKES! (03/12/2017 14:00)
Konu : SAKIN KARDEŞLER SAKIN!
Mesaj : BİZLER BU ÜLKENİN İNSANIYIZ BİZLER BU ÜLKE İÇİNDE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KAZANDIK, AYAKLANMALAR VE GALYANLARA GELMEYİN. ÇERKES IRKI YAŞADIĞI ÜLKEYE HÜRMET ETMESİNİ BİLEN BİR IRKTIR LÜTFEN YEMEK YEDİĞİMİZ KABA PİSLEMEYELİM. TÜRKİYE İÇERİSİNDE ÇERKESLERİN BAĞIMSIZLIK DAVASI DİYE BİR ŞEY OLAMAZ BU HAREKETTE DEVAM EDERSENİZ 10 YILA KALMAZ İKİNCİ KÜRT VAKASI OLURUZ. KAFANIZI KULLANIN.
adige (10/09/2017 22:54)
Konu : 460 yil
Mesaj : Dogrulari mesmua artik okunmuyor diye çevirirler Bu gunu Bayram yapip kutlayanlar Adigeyin ve TC en on safindakilerdir. Rusya Kaberdeyi boyle Hainler sayesinde yapti !! Ben Tèmroka biliyorum Annemin lepki!!
abreg (27/07/2017 23:01)
Konu : teşekkür
Mesaj : sayın murat bey yazazcaklarım kelimelerle anlatamayacam özür dilerim ama belliki tabiri caizsse adam gibi adiyesin kalemine diline kuvvet çalışmalarında başarılar dilerim
Osman Özdemir (14/05/2017 00:05)
Konu : Yorum
Mesaj : Çerkes Soy adlarımızın geri alınması ve kullanılabilir bir hale getirmek.
Balkar Selçuk (14/03/2017 14:55)
Konu : Kuşha Faruk Özden
Mesaj : ''Uzunyaylada Kar Yolları Kapardı''yazısı harika olmuş gerçekten...Bizi Uzunyaylaya götürdü...Kaleminize sağlık...
hasan (11/03/2017 13:15)
Konu : Referandum
Mesaj : Tepeden tırnağa çerkesim abzax adığeyim ama sosyalist ve sol düşünceli değilim sonuna kadarda ak partiliyim referandumda bütün çerkesler evet diyecek vatanın milletlerin ve çerkeslerin selameti için EVET EVET bir daha EVET.
Coşkun Kandemir (19/02/2017 19:22)
Konu : Kayıp Dayılarımı arıyorum
Mesaj : İsa ve Asiyeden olma Kayseri Pınarbaşı Panlı nüfusuna kayıtlı Dayılarımı arıyorum Nuriye ablalarının oğluyum yardımcı olursanız sevinirim
Osman Özdemir (11/01/2017 13:57)
Konu : Yorum
Mesaj : Sayın değerli yazarlarımızdan Murat Özdenin Yaşar Bağ''''''''''''''''ı anmak için kaleme aldığı yazı büyük ilgi ile okuduğum belirtmek istiyorum. Evet Üniversite ve Çerkeslik hakkındaki çalışma yıllarımız aynı yıllara raslaması nedeniyle o yılları tekrar bizlere de yaşatığı için teşşekür ederi.. Tabiki benim ünüversite yıllarım İstanbul geçmediği için anlattığı her bir konuyu biliyorum dersem hata yapmış olurum. Ama Türkiye deki tüm Çerkes Derneklerinde olan bitenlerden haberimiz vardı.
Şimdi benim demek istediği şu değerli arkadaşlar. Bu tür çatışmalar acaba toplumumuza ne kazandırdı. Bence şüpesiz hiç yoktan iyi idi. Ama zamanımızı ve enerjimizi bizi hiç mi hiç ilgilendirmeyen konular ve olaylarla harcamış olduk. Bunun açık ispatı bu güm bu siyasi görüşlerin Türkiye de bir fonksiyonları olmadığı gibi dünya üzerinde de yok denecek kadar azdır.
Demak ki biz sadece ve sadece kendi toplumumuzun sorunları ve geleceği ile ilgili konularda faaliyet yürütmeliyiz ki geleceğe ümitle bakalım. Saygılarımızla.
mustafa (26/09/2016 08:33)
Konu : yorum
Mesaj : Sayın Karaerkek''''in misalini yorumlarsak; Ğur ,Ğurğun kelimesinin türevidir. Ğurğun, homurdamak, kükremek anlamındadır. sadece erkek aslan homurdar ve kükrer. Dolayısıyla Hağur kükreyen aslan anlamındadır. Diğer isimlerden mesela Hanöş, kör köpek, Hacıq, küçük köpek anlamındadır. İsimlerin türkçe karşılıkları sevimsiz olduğundan yazılmamıştır. İnsanın tanrısını bu şekilde aşağılayıcı şekilde isimlendirmesi düşünülebilir mi ?
mustafa saadet (24/09/2016 10:40)
Konu : yorum
Mesaj : Ha ile Tha'nın anlamını bilmeden yorum yapmak havanda su döğmektir. kuru ekmek "haluğ ğuğ" diye isimlendirilir.
necmettin karaerkek (18/09/2016 17:06)
Konu : yorum
Mesaj : "Ha"kelimesi aslan değil,Tanrı (Tha)sözcüğünün kalıntısıdır.Aslan . Thaşxo'dur.Örneğin HAĞUR ailesi'nin anlamı."KURU ASLAN"değil.Tanrıya sunulan 72 çeşit sunu ekmeklerinden hiçbirini sunmak zorunda olmayan."KURU EKMEK"bile sunmağa izinli aile demektir.Yani bu bir asalettanımıdır.200 yıllık müslüman olan Adigeler'in aile adlarının çoğu.Doğa Tanrılarına tapma dönemlerindan kalmadır.6000 yıllık bir ismi günümüzde yorumlamak Ciddi bir prehistorya bilgi gerektirir.
hikmet neğuç (10/09/2016 11:15)
Konu : çerkes ethem
Mesaj : çerkes ethemi türk tarihi af edecek ama çerkes tarihi af etmiyecektir
atatürke sormuşlar sen herkesi af ettinde çerkes ethemi af etmedin deyince atatürk kendi cinsine merhamet etmeyen insandan insan olmaz diye cevap vermiş
düzceliler olarak ethemden nefret ederiz
ethem beyler geliyor neyapmalı ah onu bir kurşunda vurmalı
düzce kenarında akar ince bir dere sefer beyi astılar nafile yere düzcede var bir mapus sefer beyide astılar oda bir namus
adığecede seferbeyer dey e çığım palx seferbeyim yı kiy maxe çiler yeğeğığ
ayrıca ethem bey çerkes toplumuna kültürel olarak bir şey vermemiştir almıştır ethem kemalist sererbey padişahcıydı ahmet anzavurda padişahcıydı ama farkı çerkeslikle ilgileniyor olmasıydı not ethem ürdünde neğuçlerin yanın da ölmüştür birgün akrabalarımızla bir araya geldiğimizde ethem konusu açılınca çerkeslere yaptıklarınıda anlatınca bilseydik yardım etmezdik dediler tabi ozamanki iletişimide baskılarıda göz önüne alarak düşünelim
 1 
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi