• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret1010514
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Ahmet Altunok
Çerkes Hasan, 15 Temmuz Şehitleri ve Edirnekapı Kavşağı…
14/07/2017

Seksenli yıllardı evet, hatırlıyorum…

Abonesi olduğum gazetenin her ay vermekte olduğu ansiklopedinin “C” ve “Ç” harfleriyle başlayan cildi elime geçtiğinde, gayri ihtiyari “Ç” harfiyle başlayan maddelerinin olduğu bölümü karıştırmaya başladım. Çerkes Hasan’la işte ilk o gün tanıştık. Okuduğum hayat hikâyesi beni çok etkilemişti. Takip eden günlerde önüme gelene Çerkes Hasan’ı ve onun kahramanlığını anlatmaya çalışıyordum ama muhataplarımın ilgisizliği beni ciddi bir hayal kırıklığına uğratıyordu.

Daha sonra Çerkes Hasan’ın kabrini ziyaret etmek istedim. Edirnekapı’da olduğu ansiklopedide yazıyordu ama tam yeri neresiydi acaba? Bu işlerle ilgilendiğini bildiğim arkadaşım Erol’a sordum.  Tarif üzerine gittim ve kabrini buldum. Çok şükür ki bu kahraman insanın mezarı başında bir Fatiha okumak nasip oldu. Fakat kabrin harabe hali de beni bir o kadar üzdü. Harabe olması bir tarafa, içeri girmek bile özel bir çaba gerektiriyordu.

***

Geçen gün TRT’de izlediğim “En uzun yüzyıl” adlı dizide Çerkes Hasan’ın kahramanlığı konu ediliyordu. Gerçekten çok sevindim ve diyebilirim ki seksenli yıllardaki o ruh halime geri döndüm. Filmde her ne kadar hata ve eksiklikler olsa da, Çerkes Hasan’ın gündeme getiriliyor olması başlı başına önemli bir şeydi.

Bu diziyi izlerken, Çerkes Hasan ve 15 Temmuz şehitlerinin zalime karşı aldıkları tavırdaki aşırı benzerlik dikkatimi çekmişti. O kadar ki, Çerkes Hasan’ın, 15 Temmuz şehitlerini bekâ âleminin kapısında kucak açarak beklediğinden hiç şüphe etmedim.

***

Görüyoruz ki halkımız yüksek firasetiyle 15 Temmuz şehitlerinin değerini iyi anlamış vaziyette. Bu çok gönül ferahlatıcı bir şey.

Fakat aynı fonksiyonu icra eden Çerkes Hasan’ın değerinin yeterince anlaşılamadığını, bu konuda ciddi bir vefasızlık olduğunu düşünüyorum.

Halbuki, darbecilere karşı koyduğu tavırla tarihin akışını değiştiren Çerkes Hasan bey bu vefasızlığı kesinlikle hak etmiyor.

Hiç olmazsa kabrinin bulunduğu kavşağın adının “Çerkes Hasan Kavşağı” olarak değiştirilmesi bu vefasızlığı bir nebze olsun giderebilir.

Böylece hem sık sık yâd edilmesine ve Fatihalara vesile olunur; hem de rol model olarak sürekli toplumun gözü önünde tutulmuş olur.
     Haksız mıyım?4255 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Çerkez Hasan     26/07/2022 10:58

Makalenizi okudum. Sizde benim gibi Cerkez Hasan in kabrini aramis fakat bulamamissiniz. Tanidiginizi arayip ogrenmissiniz. Lakin benim tanidigim yok, ogrenemiyorum. Makalenizde konumunu da tarif etseydiniz cok memnun olurdum. Bana ulasirsaniz sevinirim.
NUMAN AKSOY

Yazarın diğer yazıları

BELEDİYE OTOBÜSÜNDEKİ DENSİZ - 16/07/2022
Bu densizinkine benzer çıkışların istisna olduğunu bilelim ve öfkemize yenilip düşmanlarımızı sevindirecek refleksler göstermeyelim. Biz Çerkesiz ve sağduyu da bunu gerektirir zaten.
Kayseri Mitingi, Kusur Arayıcılar ve Sefer Amca - 17/09/2018
Yapılan bir işin eksiğini bulmak ve konuşmak her zaman kolaydır; ama karar alıp icraate geçmek, hele ki meydanlara çıkıp kimliği için talepte bulunmak herkesin harcı değildir. Biz bunu biliyoruz, vicdanı olanlar da biliyor.
Bir Gizli Kahraman: Suriyeli Doktor Ahmet - 14/08/2018
Her gelen Doktor Ahmet'i soruyordu. Belli ki fedakar, toplumu için yaptığı işleri kendine vazife bilen bir gizli kahramandı Doktor Ahmet.
Kader Ah Kader… - 12/06/2017
Çaylarımızı yudumlarken Yusuf Amca'ya nasıl cevap vereceğimi düşünüyordum. Zira bahsettiği kişi iyi tanıdığım bir aile idi. Hatta arkadaşımın annesiydi. Ancak birkaç ay önce vefat etmişti.
Çerkes Toplumunda Bir Yetim ve Toğuz Muammer - 05/11/2016
12-13 yaşlarındaydım. Kıtlığın ortalığı kasıp kavurduğu günlerdi ve geçim çok zordu. Tüm bu zorluklarla baş etmeye çalışırken üstüne bir de babamı kaybetmiştim.
İletişim Çağı, Facebook Çerkesliği ve Kadriye Abla... - 09/10/2016
Kuşkusuz iletişimin ve Facebook'un başka toplumlara olduğu gibi bizim toplumumuza da kazandırdığı ve kattığı çok şeyler var. Ya kaybettirdiklerini hiç düşündük mü?
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi