• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret972151
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.817230.9407
Euro33.240733.3739
Semerkew
Deguf Fuat
deguf@ozgurcerkes.com
ALOOO, KAFFED Mİ? WUİPÇEDIJ!
26/06/2012

Yazmayayım dedim, dedim ama dayanamadım sonunda.

Kaffed yine derin uykuda.

İki dilekçe verdiler, üstüne yattılar. Cevap bekliyorlar. Gelişmeler karşısında Ankara’da Buda heykeli gibi kımıldamadan oturabilmek hakikaten maharet istiyor.

Biliyorsunuz ana dilde seçmeli ders kabul edildi. Hepimizi çok heyecanlandıran bu kabul, aynı zamanda anadilin anaokulundan itibaren öğretilmesinin de yolunu açacak bir gelişmenin en somut, sevindirici işareti.

Yapılan açıklamalara bakılınca 10-12 öğrencinin başvurusu halinde beşinci sınıf öğrencileri haftada 2-4 saat arasında Adigece, Abhazca dersleri alabilecekler.

Ama bunun için iki şey yapılması gerekiyor:

1-  Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerimizde büyük bir kampanya başlatılması gerekiyor. El birliğiyle.

2-  Seçmeli dil dersi alacak öğrencilerimize ders verecek öğretmenler ve ders kitapları için şimdiden harekete geçip Bakanlıklarla işbirliği yapmak, onları yönlendirmek aciliyeti.

Bunun için son tarih 25 Temmuz.

Bakın, Artuklu Üniversitesi’nin de girişimiyle yetişen Kürtçe ders öğretmenlerinin sayısı en az 500, ama söylenenlere bakılırsa binleri bulabilecek.

Adigece ve Abhazca dil dersi için en azından Kaberdey-Balkar Cumhuriyeti, Adigey Cumhuriyeti, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti ve Abhazya’dan öğretmen ithal edilebilir.

Pekiyi, biz ne yapıyoruz?

Kaffed’in, web sitesinde yaptığı açıklamaya göre Milli Eğitim Bakanlığı ile Talim Terbiye Kuruluna başvurduklarını belirtiliyor. Dilekçe yazmışlar, cevap bekliyorlar.

Evet, bekliyorlar…

Güler misin, ağlar mısın.

Çerkes Hakları İnisiyatifi yarın(27 Haziran günü) Talim Terbiye Kurulu Başkanı ile görüşüyor bile.

Ankara’nın göbeğinde oturacaksınız ama bir randevuyu alamayacaksınız.

Nasıl bir atalet içinde olduklarını anlayın.

Yazmışlar bir de, afiş kampanyası yapacaklarmış.

Yahu, afişi bekleyecek hal mi kaldı? Acele, tüm illerde toplantılar düzenlemen gerekir KİTLESEL olarak. Bu işin nasıl bir aciliyeti olduğunu göremiyor musunuz? Kör müsünüz kardeşim siz?

Dilimiz gidiyor, dilimiz. Bu fırsatı değerlendirmek için kaybedecek saniyemiz bile yok.

Alooo, Kaffed… WUİPÇEDIJ!

Günaydın!

Bonjour!

Good morning!

Buon giorno!

Uyandırmıyorum değil mi? Rahatsız ettiysem özür dilerim.3551 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Casting’i Çerkeslere Hangi Rolü Verdi? - 24/07/2013
Gezi Castingi’nin orada bulunan bir avuç Çerkese uygun gördüğü rol, figüranlıktı. Diyeceksiniz ki Kurtuluş Savaşı’nda başrollerden birini oynadı da ne oldu? Gezi’ye de damgasını vuran zihniyet onları o zaman da “hain” ilân etmedi mi?
Çürüyen Kaffed İdeolojisi Ve Çerkes Dernekleri Federasyonu - 24/04/2013
KAFFED içindeki demokrat, namuslu ve Çerkes halkının taleplerini yüreklerinde hisseden dostları da bu oluşumun içinde görmek istiyoruz.
Kafkas Diasporası ve Oğuz Berk Üzerine Birkaç Söz - 22/11/2012
Kafkas Diasporası’ında yaşayıp, sosyal ve kültürel hayatımızın devamı için çaba sarf etmiş isimlere bir vefa borcu olarak mezarlarını yaptırmak üzere bir kampanya başlatılııyor. Hemen çalışma da başlatıldı ve iki kabir için isimler belirlendi bile.
ÇHİ-Aleksey Erkov görüşmesi: “SAMİMİ AMA SÖZÜNÜ SAKINMADAN” - 20/11/2012
“Twitter eylemi” ni yarın akşamdan başlayarak Rusya Konsolosluğu önünde bitecek etkinlikle de taçlandırmak gerekmez mi? O zaman tüm twitdaş Çerkeslere sesleniyorum. Haydi biraz da yarın akşamki eylemle trend topic olalım.
Vacit beye armağanımdır: BENİM ADIM EBRULİ… - 28/06/2012
Vacit beyden ricam şu. Bu işler hızlı bir tempoyu gerektirir. Ankara’nın bürokratik havası insanları ağırlaştırır, bilirim. Ama biz Çerkeslerin meselesi ACİL!!! Sizin de bu aciliyete uygun davranmanızı bekliyoruz.
Kalbim 29 Nisan'da Kayseri'de Çarpacak - 26/04/2012
Kayseri’de Çerkeslerin artık “biz buradayız ve daha fazla erime-eritme sürecine sessiz kalmayacağız” demeye karar verdiğini gösteriyor.
Hatalara puan verirsek kim birinci çıkar? ÇERKESLER VE İTTİFAKLAR SORUNU - 26/03/2012
Şimdi Çerkeslerin kimlik mücadelesi ve kültürel hak talepleri konusunda yapılması gereken, hataları değil ortak paydaları öne çıkarmak olmalı.
Geçip Giden Nevruz-Newroz Ve Demokrasinin Takozları - 22/03/2012
Türkiye hak taleplerinin özgürce, sükûnet içinde yerine getirilebildiği, bu demokratik taleplerin de devlet tarafından güvence altına alındığı bir ülke olmak durumundadır.
Çerkes Hakları İnisiyatifini Neden Destekliyorum? - 07/03/2012
Son bir yıldır Çerkeslerin adı Çerkes Hakları İnisiyatifi sayesinde çok daha fazla işitilir oldu, onların hak talepleri çok daha fazla gündeme geldi ve Türkiye kamuoyu ÇERKES HAKLARI ile tanıştı.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi