• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam105
Toplam Ziyaret615437
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew

ANASAYFA

FUAT UĞUR- Kbaada vadisinin yamaçları. Rus ordusu, göç etmek zorunda bırakılan Çerkesleri, bir ferdi bile hayatta kalmasın diye katlediyor. Kadınların ve çocukların çığlıkları Kelime-i şahadetlere karışıp gökyüzüne yükselirken Rus askerleri Çarlarından aldıkları emri yerine getiriyorlar: “Tek bir canlı Çerkes bırakmayın, kellelerini kazığa geçirin!” Gelinen nokta, neredeyse 100 yıldır süren bir savaşın ve direniş öyküsünün sonucuydu.
15.05.2014
YASİR KADIOĞLU - Paralel yapılanma, bütün Çeçen cinayetlerini neden zayıf delillerle sadece bir ismin üzerine yıkmaya çalışıyor? Rus istihbaratı neden açıkça korunuyor ve katillerin Cinayet Masası’ndaki iki polis tarafından tespit edilen bağlantıları neden mahkemeden gizleniyor? Asıl mesele okullar mı? Yoksa çok daha derin bazı bağlantılar mı söz konusu? Zona’nın açıkça hedef seçilmesinin ve medya araçları kullanılarak itibarsızlaştırılmasının sebebi nedir? 3 Çeçen komutanın kim tarafından öldürüldüğünü çok iyi bilen ve Zona’nın o tarihte Gürcistan’da olduğundan da haberdar olan bazı İslamcı organizasyonlar neden Zona ismi üzerinde ısrarla duruyorlar?
09.04.2014
CANDAŞ TOLGA IŞIK - Rusya’nın Soçi kentinin ev sahipliği yaptığı 2014 Kış Olimpiyatları devam ediyor… “Rusya’nın...” diyorum ama Soçi aslında Rusların değil... Kimin? Çerkezlerin. Türkleri, ‘1915’te Ermeni soykırımı yapmakla...’ suçlayan Ruslar, 1864’te Soçi’de binlerce Çerkez’i öldürüp bir o kadarını da sürgüne yollayarak yüzyılın en kanlı soykırımlarından birine imza atmıştı. Soykırım sırasında 20 kişilik küçükbir mescit dışındaki şehirdeki bütün camiler yıkıldı. İbadet yasaklandı. Kadın çocuk demeden zindanlara atıldı.
17.02.2014
LEVENT KAZAK - Kırım Savaşı sonrasında Kuzey Kafkasya topraklarının kontrolünü devralan Rusya, o bölgede binlerce yıldır yaşayan Çerkes halkını, Osmanlı’ya yakın, sürekli sorun çıkartan asiler olarak görüyordu. 1859’da Ruslar, bölge nüfusunu kıyı bölgelerine sürmek amacıyla dağ köylerini boşaltmak ve direnenleri katletmeye yönelik bir askeri seferberlik başlattı. 1860’ta Çar II. Aleksander tarafından Çerkeslere iki seçenek sunuldu: Ya bataklık olan Don bölgesine yerleşecekler ya da Osmanlı’ya sürgün gideceklerdi. Çerkesler cevap olarak bağımsızlıklarını ilan etti. Katliamlar devam etti. Rusların kendi rakamlarına göre üç yıl içinde 450 binin üzerinde Çerkes öldürülmüştü.
17.02.2014
FEHİM TAŞTEKİN - Eskiden Türk-Rus ilişkilerini belirleyen ‘Rusların Akdeniz’e inme sevdası’, ‘gemilerin Karadeniz’den çıkış kapısı olarak Boğazlar’ın statüsü’ ve ‘Kafkasya’daki nüfuz mücadelesi’ idi. Klasik kodlar değişti. Son yıllarda ‘Akdeniz’e inen Rus turistler’, ‘enerji hatları’ ve ‘Rusya’da inşaat faaliyetleri’ ilişkilerin ana parametresi haline gelirken Kafkasya’da nüfuz savaşı geriledi. Türkiye, Trans Kafkasya’da özellikle Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Rusya ile rekabetini nispeten korusa da (Kuzey) Kafkasya’yı ekonomik ilişkilerin hatırına ‘öncelikliler’ listesinden çıkarttı.
10.02.2014
JOOST LAGENDİJK - 2014 Kış Olimpiyat Oyunları, bu hafta Karadeniz kıyısındaki sayfiye kenti Soçi’de başlıyor. Sadece 6 Türk atletin katıldığı Olimpiyat’ın Türkiye açısından önemli bir olay olacağını sanmam. Ama Avrupa’nın kayak ve paten geleneği olan diğer kısımlarında dikkatler Olimpiyat’a odaklanacak. Örneğin Hollanda takımı 41 atletten oluşuyor ve içlerinden bazısı altın madalyanın net favorisi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Kral Willem-Alexander, Soçi’ye gidecek. Diğer ülkelerdeki mevkidaşlarının çoğunun katılmamaya karar vermesi ise Rusya ile bir dizi Avrupa ülkesi arasındaki tümüyle sorunlu ilişkilerin ya da Vladimir Putin’in devlet başkanlığındaki Rusya’da insan haklarının içler acısı durumuna yönelik eleştirilerin yansıması.
03.02.2014
BALÇİÇEK İLTER - Karşılar mı? diye soran varsa aranızda, anlatayım... Bugün Rus Konsolosluğu’nun önünde eylem yapıp dertlerini bağıracaklar... Haberi olmayanlara da ben yazayım dedim... 2014 Soçi Olimpiyatları, Çerkez Soykırımı’nın 150. yıldönümüne denk geliyor... Çerkezler Ruslar’ın Soçi’yi seçmesini Rusya’nın Çerkez Halkı’na yaptığı zulmün ve sistematik katliamın daimi merasiminin temsili kabul ediyorlar. Uzun zamandır yürüttükleri mücadele hakkında bir kaç önemli noktaya gelince....
03.02.2014
ENGİN ARDIÇ - Seçmeli dersler var ya, "Türkçe'den başka dillerde" dersler verilecekti ortaokullarda... Bu büyük bir devrimdi... İngilizce demedik, Kürtçe, Lazca, Çerkesçe falan... Dağ fare doğurdu. Kürt milletvekillerinden biri itiraz etti herkesten önce, "çocuklar anadillerini okulda mı öğrenecekler" dedi. Hayır, evde analarından öğrenecekler de okulda "pekiştirecekler"... Lakin öğrencilerden önce öğretmenlere bunun eğitiminin verilmesi gerekiyor, o da zor iş. Hele diğer diller kimsenin umurunda değil. Seçmeli olarak Çerkesçe ve Abhazca dersi koymaya kalkmışlar, Çerkesçe'ye Düzce'den otuz yedi çocuk başvurmuş, Abhazca'ya talep sıfır. Evet, bütün Türkiye'de talep sıfır.
18.12.2013
 5  ...
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi