• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam112
Toplam Ziyaret590960
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.84775.8712
Euro6.55036.5766
Semerkew

ANASAYFA

SEVİL NURİYEVA - Rusya; Kafkasya ve Orta Asya hattını yeniden tekeline almaya odaklı. Gerçi bu hatta hep Rusya etkisi hâkim idi. Lakin uzun zamandır bu hatta dengeler, bir kaç güç odağına göre belirlenmekteydi. Unutmamakta yarar vardır. Türkiye, bu hatta ciddi anlamda etkili! Lakin bu etkiyi siyasi materyale dönüştüremezsek, bu etkinin kültürel boyuttan başka alternatifi söz konusu olmaz. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra hazırlıksız yakalanan Türkiye adına devreye giren şimdi net bildiğimiz CIA operasyonu unsuru olan FETÖ, orada “Türkiye” kılıflı gözükerek esasında Amerikan çıkarları adına hareket ettiğini, şimdi coğrafyadaki aktör ve enstrümanlara baktığımızda görmekteyiz.
01.08.2017
PAUL GOBLE - And the likelihood that the Circassians will follow the Kurds and the Arabs as recognized constituent nations in Turkey will only increase their activism and its impact on the Circassian community in the North Caucasus. Moscow had always thought it could count on Ankara to oppose the Circassians, but now it appears Turkey may be the Circassians news ally.
12.03.2017
Черкесы намерены потребовать открытие телеканала на черкесском языке в Турции 12 марта Конфедерация черкесских организаций (Черкесфед) и "Плюралистическая демократическая партия" намерены провести в Анкаре и Стамбуле митинги с требованием к правительству открыть черкесский телеканал в Турции. На вопросы "Кавказ.Реалии" о том, за счет каких средств и на основании каких законов должно быть организовано черкесское телевидение, отвечает член "Плюралистической демократической партии", основанной в 2014 году черкесами, доцент университета города Ван Сельчук Баглар.
08.03.2017
Анзор Даур - Проживающие в Турции черкесы 12 марта готовятся провести митинг за сохранение языка и создание телевидения на родном языке. Шествие приурочено к празднованию Дня черкесского языка 14 марта.
08.03.2017
SEÇKİN SELVİ - Altmışlı yıllarda Ankara Sanat Tiyatrosu’nun bir Anadolu turnesi, galiba Kayseri ya da Sivas’talar. Oyun bitmiş, dekorlar yola çıkarılmak üzere toplanmış, oyuncular da otele dönmeye çalışıyor. Çalışıyorlar çünkü o tarihlerde, o saatlerde, o şehirlerde araç bulmak olanaksız. Derken bir fayton görünüyor. Çetin Öner hemen elini sallıyor, fayton biraz yavaşlıyor. Çetin “Şimdi duracak da bineceğim” umuduyla bakarken, faytonun perdesi açılıyor, çok kocaman palabıyıkları olan, bıyıklarıyla ters orantılı ufacık tefecik biri olduğu için dışarıdan bakınca görünmeyen bir adam, tabancasını çekip o çelimsizliğin kompleksiyle haykırmaya başlıyor: “Lan dümbük, biz adam deyilmiyek!”
24.09.2016
M. NURİ YARDIM - Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya, “Kahraman bekleyen yığınlarını / Kahramansız bırakma Allah'ım!” diyor. Büyük milletlerin kahraman evlatları olur ve bu cengaverler bazen vatanları için canları bahasına savaşır, düşmanları yok ederler. Hasımların bir kısmı dışarıdan saldırır, bir bölümü ise içeride haince pusuya yatmıştır. Bu yüzden vatanın asîl çocukları, milletin has ve halis evlatları her zaman çok dikkatli, tetikte ve teyakkuz halinde olmalıdırlar.
04.08.2016
AHMET ALTINOK - 27 Mayıs 1960 gecesi doğduğumu söylerdi rahmetlik babam ve eklerdi, ''Sen ihtilal çocuğusun. O zaman adını Menderes koymak istedim. Fakat geleneğimizde babanın isim takması olmadığı için bu isteğim gerçekleşemedi.'' Ve hüzünlü hikaye de burada başlardı. *** Menderes idam edileceği gün Konya'dan gelen bir telgraf darbecileri korkutmuş ve idamı bir gün ertelemişler. Fakat telgrafın arkasından herhangi bir eylem gelmeyince Menderes idam edilmiş. Halk ne yapmış? Sadece ağlamış…
18.07.2016
ARDAN ZENTÜRK - Onun, Putin’in “yakın çevresinde” bulunduğunu biliyoruz. Kremlin, özellikle Rus ordusu üzerindeki etkisi çok yüksek. 2014 yılında yazdığı “Putin, Putin’e Karşı” kitabında zaten, Rus lidere “artık kesin bir tercih yapması gerektiğini”söyleyen de o oldu. Moskova Üniversitesi’nin Siyaset ve Sosyoloji Bölümü eski öğretim üyelerinden Prof.Dr.Alexander Dugin’e göre, tarihsel süreç, Putin’in önüne bir yol ayrımı getirmişti: Ya, Batı ile iyi geçinme politikasını sürdürecekti, ya da, Rus İmparatorluğu’nun mirası üzerinden yürüyecekti... Gördüğüm, Putin’in Dugin’in, bolşevizm ile Rus milliyetçiliğini bütünleştiren rotasına girdiğidir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 90’ların ortasında kurulan Ulusal Bolşevik Parti’nin Moskova’yı Avrasya’nın merkezine alan milliyetçi fikirlerinin aktivisti olarak tanıdık Dugin’i, günümüz Rusyası’nda ise Çarlık Rusya’sının emperyal hedeflerini Kremlin’de kurumsallaştıran isim olarak izliyoruz...
28.11.2015
 2  ...
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi