• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret731697
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.13077.1592
Euro8.67138.7060
Semerkew

ANASAYFA

TAMERLAN KAMBOLTİ (VLADİKAVKAZ) - Yerli Dillerin Korunması ve Öğretilmesi Vakfı'nın oluşturulması, bence, Rusya Federasyonu'nun Rus olmayan halklarıyla şovence alay edilmesidir. Ulusal ve kültürel gelişimlerinin hayati sorunlarını çözmeye çalışmayan, halkların kültürel ve siyasal gelişimlerini, hayati sorunlarını çözmede yer almalarını engelleyen açık bir tavırdır. Bu arada, Fonun 2019 finansmanının yaklaşık 80-90 milyon ruble olduğunu açıklayalım. Anlaşılan, devlet tasarrufta... Sonra da Rus Dili Programının 2016-2020 faaliyetlerine yönelik fon miktarını hatırlatmama izin verin lütfen: 6 milyar 148 milyon ruble; yani yılda bir buçuk milyar (!!!) ruble. Modern Rus ulusal-kültürel politikasının ideologları, federalizmin ilkelerinden tamamen ayrılmış ve aslında ülke halklarının ulusal-kültürel gelişimini durdurmuştur. Doktrininin uygulanmasının kültürel ve eğitsel sonuçları, bence devletin çökmesine yol açacak ve tüm olumsuz sosyo-politik sorunların sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalacaklar.
29.01.2019
MADİNA HAKUAŞEVA - Kendi zamanında eşsiz bir fenomen olmuş Adıge kültürü politik sebeplerle uzun süre tecrid edildi. Çarlık hükümeti, sömürgeci askeri yayılmanın gerçeklerini gizlemeye çalışarak, Kafkasya’nın ruhunu oluşturan kültürünü, kendi siyasi suçuyla beraber sildi. Bu hususta 150 yılda hiçbir şey değişmedi. Bugün de tıpkı Sovyet zamanında, eski çarlık zamanında olduğu gibi, tek bir kadim Çerkes kültürünün var olduğu gerçeği, resmi historiyografide hiçbir yerde açıkça belirtilmemektedir. Yeniden yapılanmadan sonra dahi görülmemiştir. Adıgelerin kültürü böylece yanlış bir politikaya rehin olmuş ve olmaya devam etmektedir.
25.01.2019
NAİL SÖNMEZ Değerli(!) bir büyüğümüz ve bilimsel tarihçimiz, yine zorlama cümlelerle Kabardeylerin aslında sürgüne maruz kalmadıklarını, kendi rızaları ile “göç” ettiklerini bastıra bastıra anlatmaya çalıştığı son yazılarından birinde, kendi rızaları ile göç eden bu kabardeylerin “göç” yolculuklarını da 1860 yılında “tren” yolu ile gerçekleştirdiklerini beyan ediyor!
05.07.2018
ERHAN AFYONCU - E-devlet üzerinden alt-üst soy sorgulama sisteminin açılması Türkiye için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu bilgilere ulaştıktan sonra ailenin köklerini daha eskiye indirmek arşivlerde profesyonel ve uzun soluklu bir araştırma ister.
20.02.2018
FEHİM TAŞTEKİN - Bir gün sahile bir gemi demir attı. Aradan günler geçmesine rağmen gemi kıyıdan ayrılmadı. Çerkesler (Adıgeler) merak edip nedenini sordu; gemiden yanıt geldi: “Kaptan Golavinka ağır hasta, o nedenle yola çıkamıyoruz...”
19.09.2017
SELAHADDİN E. ÇAKIRGİL - USA emperyalizminin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün, 'Suriye-İdlib'de terör örgütleri' olarak nitelediği güçlerin mevcudiyetini Türkiye himayesinde gösterip yeni entrikalar peşinde olması ve PKK/YPG’yi en modern silahlarla boğazına kadar silahlandırması ve Barzanî’nin Kuzey Irak’ta yapılacağını açıkladığı referanduma da 'yeşil ışık' yakıp, bir Kürt Devleti kurarak Ortadoğu’da yeni bir güç dengesi oluşturma yolundaki çabaları devam ederken.. Geçen hafta, Meclis’in tatile girmeden önceki son birleşiminde, Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ile HDP milletvekili Meral Danış Beştaş arasında ilginç bir tartışma yaşanmış...
05.08.2017
SEVİL NURİYEVA - Rusya; Kafkasya ve Orta Asya hattını yeniden tekeline almaya odaklı. Gerçi bu hatta hep Rusya etkisi hâkim idi. Lakin uzun zamandır bu hatta dengeler, bir kaç güç odağına göre belirlenmekteydi. Unutmamakta yarar vardır. Türkiye, bu hatta ciddi anlamda etkili! Lakin bu etkiyi siyasi materyale dönüştüremezsek, bu etkinin kültürel boyuttan başka alternatifi söz konusu olmaz. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra hazırlıksız yakalanan Türkiye adına devreye giren şimdi net bildiğimiz CIA operasyonu unsuru olan FETÖ, orada “Türkiye” kılıflı gözükerek esasında Amerikan çıkarları adına hareket ettiğini, şimdi coğrafyadaki aktör ve enstrümanlara baktığımızda görmekteyiz.
01.08.2017
PAUL GOBLE - And the likelihood that the Circassians will follow the Kurds and the Arabs as recognized constituent nations in Turkey will only increase their activism and its impact on the Circassian community in the North Caucasus. Moscow had always thought it could count on Ankara to oppose the Circassians, but now it appears Turkey may be the Circassians news ally.
12.03.2017
 2  ...
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi