• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam149
Toplam Ziyaret1010505
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı!
07/12/2018

Tv programcısı Fatih Altaylı 04 Aralık 2018 tarihinde “Haber Türk” kanalında yayınlanan “Teke Tek” programında yine boyunu aşan laflar etti:

“…ama bize 200 yıldır gelmeyen yok ki; Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi,… herkes geldi buraya. İşin acayip tarafı buraya gelenler sanki buranın şeyiymiş gibi, sonra da benim haklarım falan filan demeye başlıyor. Onu da ben anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim, işte bazı Çerkesler toplanıyorlar moplanıyorlar, Çerkeslerin hakları falan... Yürü git Çerkezistan’da iste haklarını....”

Altaylı’nın bu aşağılayan ve tahrik eden sözlerine verilebilecek çok cevap var aslında.

Bir kere o saydığı halklar buraya gelmeden yüzyıllar önce Osmanlı bu halkların ülkesine gitmiş ve kılıç zoruyla hakimiyet kurmuştur. Öncelikle kapısının önünü temizlesin ve bu istilacı tavrı nasıl yorumlayacağını düşünsün bu kuş beyinli Altaylı?

Üstelik kimi ülkeyi 300 sene, kimi ülkeyi 500 sene kendisine bağlı tutmuş ve o ülkelerin doğal ve insan kaynaklarını sanki “…oranın şeyiymiş gibi” yüzyıllarca sömürmüştür. Önce ortaya çıkıp bunu mantıklı bir şekilde izah etsin hele bize bu yılan dilli adam.

O halklar kendi ülkelerinde böyle bir muameleye maruz kalırken dahi “…bizim haklarımız…” deme fırsatını bulamadılar.

Peki, o gün değil, bugün değil, haklarını ne zaman dillendirebilecek bu insanlar?  

Anlaşılan hepiniz üstadınız Mustafa Kemal’in Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt gibi düşünüyorsunuz:  “Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmak!”

***

Yıllardır yönettiğiniz gazetelerde “toplantı ve ifade özgürlüğü” olmadığından dem vurarak iktidarların ensesinde boza pişirirken, niyetinizin vatandaşın haklarını savunmak değil de, patronunuzun kasasını doldurmak için hükümetler üzerinde baskı kurmak olduğunu da bir kez daha anlamış oluyoruz böylece.

Senin gibi kafatasçı Kemalist takımın bu zihniyeti 100 senedir hiç değişmedi. Ama merak etmeyin, gerekirse kanırtmak pahasına da olsa onu değiştirmek boynumuzun borcudur.

Dilinize doladığınız bu ülkenin en namuslu, en sorunsuz vatandaşları olan Arnavutlar, Çeçenler ve Çerkeslerin öyle canınız istediği zaman “yürü git..” diyebileceğin kapıkulları olmadığını da öğreneceksiniz bay Altaylı.

Başınız sıkıştı mı “Aman Ethem bey yetiş, bizi bu isyancılardan kurtar!” diye telgraf başında mızmızlanıp, yalvaran; rahata erdi miydi kuduz it gibi vatan dışına kovalayanlara bir daha bu fırsatı vermeyeceğiz.

Dünyanın bütün medeni ülkelerince kabul edilmiş bir insan hakkı olan “kendi dilinde eğitim ve yayın hakkı” istediler diye Çerkeslere “Yürü git Çerkezistan’a, hakkını orada ara” diyemeyeceğinizi o kuru kafalarınıza sokacağız! Bu sözün bize, sana ve avanene “Madem Altaylı’sınız, o zaman siz de yürüyün gidin geldiğiniz Altaylara” deme hakkı verdiği halde biz bunu demeyecek ve sizin derekenize düşmeyeceğiz. Çünkü sizde bu sözün ağırlığını kavrayacak asgari düzeyde bir zeka olmadığı için anlamayacaksınız ne demek istediğimizi.

Ama sana yardımcı olacağız.

“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede.

Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın. Sana tavsiyemiz bu konuda kendini zorlamayıp, hayatın akışına koyvermen.

Ama gerçekten adam olmak isteyen birileri varsa onlara hatırlatalım ki, önce “asgari düzeyde insan” olmaları gerekiyor.

Hayvanlardan adam olmaz!3468 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”… - 28/04/2024
“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”…
SEÇİM SONUÇLARI NE ANLATIYOR? - 03/04/2024
Gözden kaçırılmaması gereken husus, partilerin seçmenlerini kemikleştirmek ve dinamik tutmak için toplumu özellikle kutuplaştırdıkları, siyasi bir öfke ve nefreti bile isteye arttırdıklarıdır.
VERECEĞİMİZ OYUN HALKIMIZA BİR YARARI OLSUN! - 26/03/2024
Partimiz insanlarımızın mevcut siyaseten parçalanmışlığını dikkate alarak bu bataklığa girmeyecek; dikey değil yatay siyaset yapacaktır.
SEÇİMLER BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? - 14/02/2024
Sivil toplumumuzun yanında, iyi çalışan bir siyasal toplumumuzun da olması gerektiğini herkesin anlaması ve bu süreçlere samimiyetle destek vermesi gerekir.
ADALET DUYGUSU KÖRELMİŞ BİR UKRAYNALI VEKİL - 02/10/2022
Goncherenko ile iş tutacak dostlara hatırlatmak isterim: Kendi adalet duygunuzdan taviz vermeden, adalet duygusu körelmiş biriyle işbirliği yapamazsınız.
POLİTİK BİLİNÇ - 29/01/2022
Sorunu olan toplum kesimlerinin, örgütlenerek sorunlarını siyasi platforma taşıyıp, devlet yönetimini bu sorunları çözme yönünde etkileyecek güç oluşturmaları demokratik bir haktır. ÇDP işte bu hakkı kullanmak istiyor.
AZINLIK TOPLULUKLAR İÇİN ‘SİYASAL KÜLTÜR’ NİÇİN ÖNEMLİDİR? - 30/08/2021
“Varlık mücadelesini devletin meselesi haline getirecek olan siyasal toplumun embriyosunu içinde barındırıyor olmasından dolayı “siyasal kültür” oluşturmak çok ama çok önemlidir”
PUTİN’İN YENİ ANAYASASI “RUSLAR EFENDİ, DİĞERLERİ KÖLE” DİYOR - 26/04/2020
Putin son derece sinsi bir politika uyguluyor. Gerçek amacını gizliyor ve günü geldiğinde hızla icra ediyor.
ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi