• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret1010495
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
VERECEĞİMİZ OYUN HALKIMIZA BİR YARARI OLSUN!
26/03/2024

31 Mart’ta sandığa gidiyoruz.

Çoğumuzun oyunun rengini ideolojilerimiz, ekonomik göstergeler, adayların performansı, v.b.  kriterler belirleyecek. Yadırgamıyoruz. Hepsi de insani ve anlamlı kriterler.

Netice olarak, hepimiz bu dünyaya nizam vermek istiyoruz, dolayısıyla bir ideolojik tercihimiz var;

Hepimiz ekonomik hayatın içindeyiz, refahımızı artıracak insanları işbaşında görmek istiyoruz;

Hepimiz beldelerimizde hayatın kolaylaştırılmasını istiyoruz… v.s.

Ancak, bazılarımız için o kadar önemli başka kriterler var ki, bir sayının sıfırla çarpımı gibi bu makul seçeneklerin tamamını anında sıfırlıyor ve geçersiz kılıyor:

Kimlik problemi!

***

Kimlik problemi olan ve bunu kendisine dert edinmiş birisi, diş ağrısından 24 saat beyni zonklayan kişi gibidir. Sorun hep oradadır ve kendini hiç unutturmaz.

Kimlik sorunlarına çözüm arayışları sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yükselmekte, her grup kendi sorununa sahiplenen hareketler oluşturmaktadır. Geçmiş yüzyılda geleneksel yapıları/cemaat yapılarını dağıtarak bireyciliği kışkırtan Batı modernizmi, şimdiki post-modernizm sürecinde kimlikleri tercih edilebilir olgulara dönüştürmüş,[1] dünya kamuoyları da bu tür taleplere açık hale gelmiştir. Ana kitlelerden farklı olan bütün gruplar kimliklerini korumak, haklar elde etmek ve geliştirmek için mücadele etmektedir.

Varlığımızı korumak istiyorsak bizim de gireceğimiz yol budur.

***

Peki nasıl bir hareket oluşturacağız?

Bunun yolu belli. Tüm toplumsal sorunların çözüm merciî siyasettir. Bizlerin de sorunlarımızı hızla bu alana taşımamız gerekiyor.

Çerkesler tarihte ulusal meselelerine sahiplenmede hep zamanın gerisinde kaldılar. 21. yy’da artık bu hataları yapmamalı.

Hiç çekinmeden, etrafımızdaki “Beyaz Çerkeslere” hiç aldırmadan kimlik sorunlarımızı siyasallaştırmak için gayret göstermeliyiz.

Türkiye’nin bugünkü siyasi tablosunda kimlik problemlerine samimiyetle yaklaşan ve çözüm öneren bir siyasi hareket/parti yok maalesef. O zaman bu siyasi hareketi kendimiz oluşturacak ve taleplerimizi ilgili merkezlere de bizzat intikal ettireceğiz.

***

Bu tür sözlerden yersiz bir şekilde ürken ve yan çizen insanlarımız var. Hem lafa gelince kimliklerine önem verdiklerini, öğündüklerini söylüyorlar; hem de sistem partilerinin içine girip “saklanmaktan” başka bir şey önermiyorlar. Bu doğru bir davranış değil. Bu topu taca atmaktır.

Eğer biz gücümüzü, oluşturduğumuz bir siyasi merkezde teksif edebilirsek, ana akım partiler de siyaset alanını toplumdan gelen bu ihtiyaç ve taleplere göre biçimlendirmek zorunda kalacaklardır. Ama bunun için bizim birliğimizi sağlayıp, ihtiyaç ve taleplerimizi etkili bir şekilde ortaya koymamız gerekiyor.

Bunu toplumumuzu zaten siyaseten parçalamış düzen partilerinin içine girerek yapma ihtimalimiz yoktur. Ayrıca partilerin kendi iç çatışmaları arasında kendimize böyle alan açmamız da mümkün değildir.

Onun için, kimsenin arkasına saklanmadan müstakil siyaset yapmalı, tırnaklarımızla kazıyarak yol almalıyız

Bölücü değiliz, terörist değiliz, işbirlikçi değiliz ve çekinecek bir şeyimiz yok.

Neticede çatışma değil, siyaset öneriyoruz.

***

Peki nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

On yıldır didinen bir siyasi partimiz var. Öncelikle egolarımızı bir kenara bırakarak bu çatının altında toplanmalıyız.

Parti, kimlik sorunları hariç, hiçbir şekilde ülkenin günlük siyasetine bulaşmamalıdır. Konu üzerine çok fazla kafa yormamış dostlarımız ilk akıllarına geleni söyleyerek partinin gündemdeki tüm siyasi konularla ilgili görüş beyan etmesini istiyorlar. Bu yanlış bir öneri. Bu, iktidarı hedefleyen ve dikey siyaset yapan partilerin işidir. Bu bugün bizim partimiz için doğru bir strateji değildir. Bizim potansiyel tabanımız zaten sistem partileri içine dağılmış ve günlük siyasete dair düşünceleri onlarla aynılaşmış kimseler. Bizim bu görüşlerden birine paralel açıklamalarımızın diğer kanattakilerin öfkesini çekeceği açıktır. Yarın bir başka söylemimizle de diğer kanattakileri kızdırmamız muhtemeldir. Neticede ne Habil’e, ne Kabil’e yaranacağız ve hedef kitlemizle de bağlarımızı kopartmış olacağız. Dolayısıyla kimse partimizden böyle açıklamalar yapmasını beklememelidir.

Partimize mensup kişiler günlük siyasete dair fikirlerinde özgürdür. Herkes aynı şeyleri düşünmek zorunda değildir.

Partinin insanlarımızdan istediği, kimlik hassasiyetlerini günlük siyasetin önünde tutmaları ve hiç olmazsa seçimlerde oylarını kendi partilerinde toplamalarıdır.

***

Günlük siyasete karışılmayacaksa nasıl bir yol izlenecek?

Partimiz insanlarımızın mevcut siyaseten parçalanmışlığını dikkate alarak bu bataklığa girmeyecek; dikey değil yatay siyaset yapacaktır.

Yani sadece kimlik sorunlarına odaklanacak ve bu konuda duyarlı insanları partimizde konsolide edecek, teorilerini geliştirecek, kadrolarını yetiştirecek ve zamanla kendi siyasi toplumunu bir şekilde ortaya çıkartacaktır.

Gidebileceğimiz tek yol budur.

Bu sebeple, tüm seçimleri duyarlılıklarımızı görünür kılmak için fırsat olarak değerlendireceğiz.

31 Mart seçimlerindeki tavrımız da budur zaten.

Bu amaçla üç vilayette dört adayımız bağımsız olarak seçimlere giriyor.

Bu vesileyle daha çok kişi sesimizi duysun, daha çok kişi kervana katılsın istiyoruz.

Ve kimliğini önemseyen insanlarımızı otokritik yapmaya çağırıyor, n’olur düşünün diyoruz:

“Neyin en önemli olduğunu bildiğinizde, karar vermek oldukça basit”[2] olacaktır.[1] Dr. R. Saim Dalbay – Prf. Dr. Nazmi Avcı, Kimlik İnşasına İlişkin Temel Yaklaşımlar ve Bu Yaklaşımların Türkiye’ye Yansımaları, Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, Y. 2018, C.23, S.1, s. 23

[2] Anthony Robbins (Amerikalı Yazar)352 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”… - 28/04/2024
“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”…
SEÇİM SONUÇLARI NE ANLATIYOR? - 03/04/2024
Gözden kaçırılmaması gereken husus, partilerin seçmenlerini kemikleştirmek ve dinamik tutmak için toplumu özellikle kutuplaştırdıkları, siyasi bir öfke ve nefreti bile isteye arttırdıklarıdır.
SEÇİMLER BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? - 14/02/2024
Sivil toplumumuzun yanında, iyi çalışan bir siyasal toplumumuzun da olması gerektiğini herkesin anlaması ve bu süreçlere samimiyetle destek vermesi gerekir.
ADALET DUYGUSU KÖRELMİŞ BİR UKRAYNALI VEKİL - 02/10/2022
Goncherenko ile iş tutacak dostlara hatırlatmak isterim: Kendi adalet duygunuzdan taviz vermeden, adalet duygusu körelmiş biriyle işbirliği yapamazsınız.
POLİTİK BİLİNÇ - 29/01/2022
Sorunu olan toplum kesimlerinin, örgütlenerek sorunlarını siyasi platforma taşıyıp, devlet yönetimini bu sorunları çözme yönünde etkileyecek güç oluşturmaları demokratik bir haktır. ÇDP işte bu hakkı kullanmak istiyor.
AZINLIK TOPLULUKLAR İÇİN ‘SİYASAL KÜLTÜR’ NİÇİN ÖNEMLİDİR? - 30/08/2021
“Varlık mücadelesini devletin meselesi haline getirecek olan siyasal toplumun embriyosunu içinde barındırıyor olmasından dolayı “siyasal kültür” oluşturmak çok ama çok önemlidir”
PUTİN’İN YENİ ANAYASASI “RUSLAR EFENDİ, DİĞERLERİ KÖLE” DİYOR - 26/04/2020
Putin son derece sinsi bir politika uyguluyor. Gerçek amacını gizliyor ve günü geldiğinde hızla icra ediyor.
ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi