• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret1008086
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
MEB’in Seçmeli Ders Tiyatrosu
08/10/2014

2014-2015 eğitim sezonu ile birlikte “Yaşayan Diller” seçmeli ders tiyatrosu da başladı.

Konuya girmeden önce, haftada 2 saat olarak verilecek seçmeli anadili derslerine fitmişiz gibi anlaşılmaması için bu uygulamanın bizim taleplerimizin çok gerisinde olduğunu belirtmeliyiz.

Bizim bu yazıdaki itirazımız, devletin 2 saatlik seçmeli dersi dahi vermekten imtina etmesi, ayak oyunlarına gitmesidir.

Aslında biz,

- Anadili öğreniminin anaokullarından itibaren başlamasını,

- İlköğretimde anadili öğreniminin en geç ikinci sınıfta müfredata girmesini ve haftalık ders saatinin 6’dan az olmamasını,

- İlk sınıflarda, anadilde okuma yazma ve anadili öğrenimi dersleri; ilerleyen sınıflarda ise anadilde “Dil ve edebiyat”, “Kültür ve Sanat” ve “Tarih” derslerinin de okutulmasını,

- Sınıf açmada öğrenci alt limitinin 5 kişi olarak benimsenmesini,

- Öğrencinin bulunduğu okulda talep sınıf açma şartı olan asgari sayının altında kalırsa, bu düşük taleplerin bölgedeki en yakın okulda konsolide edilmesini; bu maksatla bölgesel pilot okulların belirlenmesini,

- Bu konsolidasyona imkan sağlanması için seçmeli derslerin haftada 2 gün ve öğleden sonraları verilmesini istiyoruz.

Ancak tüm bunlardan önce MEB’nın dürüst ve samimi olmasını istiyoruz.

Çünkü bu konuda ciddi şüphelerimiz var.

***

Şimdi esas konumuza gelebiliriz.

Efendim, bu eğitim yılı bizim aile için bir başka anlamlı. Çünkü evimizde 5. sınıfa gidecek, dolayısıyla “yaşan diller ve lehçeler” seçmeli dersine müracaat edecek bir öğrenci mevcut.

Geçen eğitim sezonu sonunda, dördüncü sınıfı tamamladığı okulda verilen formu doldurarak seçmeli ders müracaatında bulunmuş ve yine aynı okula teslim etmiştik. Seçmeli ders olarak ilk sıraya Abazacayı, ikinci sıraya da Adigeceyi yazmıştı öğrencimiz. Okul da bu tercihleri MEB’nın web sitesine kaydetmişti bildiğim kadarıyla. Böylece Bakanlık yeni eğitim sezonunda yurt genelinde hangi derse ne kadar talep olduğunu ortaya çıkarıp ona göre hazırlık yapabilecekti.

***

Yaz ortasında öğrencimizi ikinci 4 yılı okuyacağı yeni okuluna kayıt ettirdik. Okulda 5. sınıfta 25-27 kişilik 8 şube vardı; yani en az 200 öğrenci...

Okullar açıldıktan 10 gün sonra öğrencilere, evvelce doldurdukları formların akıbetinin meçhul olduğu söylenerek yeni bir tercih formu dağıtılmış ve doldurmaları istenmişti. Ancak bu yeni müracaat formunda “yaşayan diller ve lehçeler” dersi dördü bir arada (Kurmançça, Abazaca, Adigece, Zazaca) tek seçenek olarak sunulmuştu. Yani tercihte bulunmak isteyen öğrenciler sadece “yaşayan diller ve lehçeler” seçeneğini işaret edebilmiş, fakat dört dilden hangisini tercih ettiğini belirtme imkanı bulamamışlardı (Zaten bu tür bir sınıf açmaya niyetleri olmadığının bir işareti olmalı.)

Tabii öğrenciler diğer seçmeli derslerden ikinci, üçüncü derece tercihlerini de işaretlemişlerdi.

Birkaç gün sonra bu formlar değerlendirilmiş(!), “yaşayan diller ve lehçeler dersine yeterli müracaat olmadığı için sınıf açılamadığı” duyurulmuştu. Bizim öğrenci de böylece sonraki seçeneklerinden “drama” dersine yönlendirilmişti.

***

Durumu öğrendiğimde kendimi ciddi şekilde çaresiz ve köşeye sıkıştırılmış hissettim.

Sözde tercih hakkı vererek bir hakka saygı gösteriyorlardı ama sonra da yeterli sayıda tercih olmadığı gerekçesiyle çocuğunuzun “anadilini öğrenme hakkını” elinden alıyorlardı.

Bu tam bir tiyatro…

Evet, bu MEB’in üç senedir sahneye koyduğu seçmeli ders tiyatrosu.

Böylece kamuoyuna, “geniş kesimlerin anadili öğrenme gibi bir talebinin olmadığı, bütün sorunun üç beş marjinalin başının altından çıktığı” mesajını veriyorlardı. Engin Ardıç gibi tetikçilerini de bu mesajların kamuoyunda yayılması için kullanıyorlardı (Tıklayınız).

Böylece kirli düzenlerini devam ettirebileceklerini sanıyorlar.

Kimse en az 400-450 öğrencinin 5, 6, 7. sınıfta okuduğu bir okulda “yaşayan diller ve lehçeler” derslerine 8-10 kişinin dahi müracaat etmediği “yalanına” inanmamızı beklemesin. Hele ki Kurmançça, Adigece, Abazaca, Zazaca derslerinin tek başlıkta tercihe sunulduğu bir okulda…

En iyi ihtimalle okul idarecileri, velilerin, doldurulan formların içeriğini görüp tahkik etme imkanının olmadığını bildikleri için,  “yeterli müracaat olmadı” diyerek “bu yükü” başlarından savıyorlar.

Ama her halukarda bunun gerçek suçlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

MEB anadillerin öğretimi konusunda samimi olmadığı için, kurduğu sistem de denetlenebilir şeffaflıkta değil.

Halbuki yaşayan diller seçmeli dersleri toplumsal barışı ilgilendiren çok önemli ve hassas bir konu. Sadece öğrencileri değil, velileri, hatta tüm toplumu ilgilendiriyor.  

Bu yüzden veliler çocuklarının okuduğu okulda “yaşayan diller” seçmeli derslerini ve diğer branşları kaç kişinin seçtiğini açıkça görebilmelidir.

Bu konuda daha önce (2012 yılında) ÇHİ olarak MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emin Karip’i makamında ziyaret ederek seçmeli ders uygulaması ile ilgili görüş ve önerilerimizi kendilerine yazılı ve sözlü olarak sunmuştuk.

Bu tür “yeterli müracaat yok” gibi keyfiliklere fırsat verilmemesi için, MEB’in Türkiye’deki bütün okulların yer aldığı bir internet sitesi oluşturmasını,

Öğrencilere henüz okullar açılmadan seçmek istediği ders müracaatını buradan yapma fırsatı verilmesini,

Dışarıdan web sitesine girildiğinde o okuldaki her bir seçmeli ders seçeneğinin altında müracaat eden öğrencilerin tamamının okul numarasının (veya mahsurlu görülüyorsa seçtiği bir rumuzun) görünmesinin sağlanmasını istemiştik. Böylece “her öğrenci, tercihinin kayda geçtiğini ve kendisinden başka kaç kişinin daha o dersi seçtiğini görecek ve sistem de şeffaflaşmış olacak” demiştik.

Ama bunu dikkate alan olmadı.

Anlıyoruz ki şeffaflaşmasını istemiyorlar.

Çünkü ancak sistem şeffaf olmazsa 400-450 öğrencinin içinde 8-10 kişinin bile çıkıp 4 dili içeren bir seçeneği işaretlemediği yalanını söyleyebilirler.

Demek ki bu iktidar seçmeli dersleri insancıllığından, demokratlığından değil, milletin gazını almak için müfredata koymuş. Böylece, “isteyenlere anadili öğrenimini seçme hakkı veriliyor”muş gibi yapılırken, bu tercihler kapalı kapılar arkasında yok edilecek, kamuoyuna da “yeterli talep yok” açıklaması yapılarak asimilasyoncu sistem devam ettirilecekmiş.

AK Parti gittikçe CHP’ye benzemeye başladı.

Malum, CHP de 1946 seçimlerinde kurtuluşu benzer bir uygulamada buluyordu: açık oy, gizli tasnif… Ancak CHP bunun bedelini çok ağır ödedi. Katakulliyle bir dönem daha iktidarda kaldı ama bir daha da iktidar yüzü göremedi.

AK Parti de bu katakullilere itibar ederse sonu CHP’den farklı olmayacak.

Evet,  bu ülkenin resmi dili Türkçedir. Çocuklarımız bu dili muhakkak öğrenmeli, buna bir itirazımız yok.

Ama çocuklarımızın, babalarının, analarının dillerini de bu eğitim sistemi içinde öğrenmeye hakları vardır.

Onun için “öğretiliyormuş gibi” yapılmamalı, düzenlemeler “samimiyetle öğretmeye” yönelik olmalıdır.

Anadilin pazarlığı mı olur ki de, “sekiz-on kişi bir araya gelsin ancak öyle…” diyerek şarta bağlanıyor?

Gerekirse haftanın belli günlerinde okullar arası özel sınıflar kurularak, talep eden her öğrencinin anadilini öğrenebilmesi sağlanmalıdır.

Gerçek adalet, gerçek saygı, gerçek insan severlik budur.2937 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”… - 28/04/2024
“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”…
SEÇİM SONUÇLARI NE ANLATIYOR? - 03/04/2024
Gözden kaçırılmaması gereken husus, partilerin seçmenlerini kemikleştirmek ve dinamik tutmak için toplumu özellikle kutuplaştırdıkları, siyasi bir öfke ve nefreti bile isteye arttırdıklarıdır.
VERECEĞİMİZ OYUN HALKIMIZA BİR YARARI OLSUN! - 26/03/2024
Partimiz insanlarımızın mevcut siyaseten parçalanmışlığını dikkate alarak bu bataklığa girmeyecek; dikey değil yatay siyaset yapacaktır.
SEÇİMLER BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? - 14/02/2024
Sivil toplumumuzun yanında, iyi çalışan bir siyasal toplumumuzun da olması gerektiğini herkesin anlaması ve bu süreçlere samimiyetle destek vermesi gerekir.
ADALET DUYGUSU KÖRELMİŞ BİR UKRAYNALI VEKİL - 02/10/2022
Goncherenko ile iş tutacak dostlara hatırlatmak isterim: Kendi adalet duygunuzdan taviz vermeden, adalet duygusu körelmiş biriyle işbirliği yapamazsınız.
POLİTİK BİLİNÇ - 29/01/2022
Sorunu olan toplum kesimlerinin, örgütlenerek sorunlarını siyasi platforma taşıyıp, devlet yönetimini bu sorunları çözme yönünde etkileyecek güç oluşturmaları demokratik bir haktır. ÇDP işte bu hakkı kullanmak istiyor.
AZINLIK TOPLULUKLAR İÇİN ‘SİYASAL KÜLTÜR’ NİÇİN ÖNEMLİDİR? - 30/08/2021
“Varlık mücadelesini devletin meselesi haline getirecek olan siyasal toplumun embriyosunu içinde barındırıyor olmasından dolayı “siyasal kültür” oluşturmak çok ama çok önemlidir”
PUTİN’İN YENİ ANAYASASI “RUSLAR EFENDİ, DİĞERLERİ KÖLE” DİYOR - 26/04/2020
Putin son derece sinsi bir politika uyguluyor. Gerçek amacını gizliyor ve günü geldiğinde hızla icra ediyor.
ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi