• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret1010514
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
ADALET DUYGUSU KÖRELMİŞ BİR UKRAYNALI VEKİL
02/10/2022

Ukrayna Parlamentosu Üyesi, Parlamentoda Kafkasya Masası Başkanı ve Avrupa Konseyi Temsilcisi Oleksei Goncherenko twitter’da bir mesaj yayınlayarak Rusların Bucha’da yaptığı katliamları kınarken, 1992 savaşını kast ederek benzer bir katliamın daha önce Abhazya’da yapıldığını iddia etti.

Bilindiği gibi Oleksei Goncherenko yaz başında İstanbul’da yapılan Çerkes Kongresine bir video mesaj göndermiş, fakat tertip komitesi bu mesajı yayınlamamıştı. Goncherenko o video mesajında 19. yy. daki Çerkes Soykırımını hatırlatarak tarihi adaletin artık sağlanması gerektiğinden bahsediyordu. O mesajda dikkatimizi çekmişti, bütün araştırmacılar Abhazları bu soykırımın başat mağdurları arasında sayarken, Goncherenko bu video mesajında Abhazların ismini hiç anmıyordu. Kesinlikle kötüye yormadık. Abhazları muhtemelen diğer halklar parantezinde kast etmiştir diye düşündük.

O mesajı bir hatırlayalım isterseniz:

“Merhaba,

Çerkes halkının kongresinde konuşmak benim için bir onur olup tebriklerimi iletiyorum. Size şu bilgiyi vermek istiyorum: biz Ukrayna Parlamentosunda Kafkasya’yı özgürlüğüne kavuşturmak maksadıyla özel bir Kafkasya Masası oluşturduk.

Kafkasya halkının özgürlüğü için savaşacağız. İlk yapacağımız şey, 19. yüzyılda Çerkes halkının yaşadığı soykırımın tanınması için resmî başvuruda bulunacağız. Bu soykırım, 19. yüzyılda Rus İmparatorluğunun gerçekleştirdiği korkunç bir suçtu. 20. yüzyılda Rusya, Ukrayna, Çeçen, İnguş ve diğer halklara soykırımlar uygulamıştır. Tarihî adaleti yerine getirmek için bugün bu imparatorluğu sonlandırmak zorundayız. Geçmişte yaşananları doğru bir şekilde dile getirmek için… Pek çok Çerkes’in kültürünü korumasından, bir araya gelmelerinden ve birlikte güçlü durmalarından çok memnuniyet duydum.

Kafkasya’yı özgürleştirmek maksadıyla Ukrayna Parlamentosunda kurulan Kafkasya Masasının başkanı olarak sizlerle birlikte çalışmaktan onur duyacağız.”

Goncherenko daha sonra 27 Eylül’de yayınladığı bir twitter mesajında Rusya’nın Bucha’da yaptığı katliamı kınarken,  "Rusya Bucha’daki gibi korkunç olayları ilk kez yapmıyor. Ondan önce Abhazya'daydı.

Nitekim (Gürcü) aktivistler şimdi bu Rus vahşetinin arşivlerini dijitalleştirmeye karar verdiler. Orada insanların kafaları kesildi, diri diri yakıldı, 800 kadına tecavüz edildi" diye yazdı. 

Bu mesajından sonra şunu açıkça anladık ki Goncherenko 19. yy katliamlarından bahsederken Abhazların ismini bilinçli olarak anmamış.  Sebebi de en iyi ihtimalle Gürcülere ayar vermeye çalıştığı için 19. yy’a dair de olsa Abhazlar lehine bir cümle kurmak istememesiymiş.

1992’de Abhazya’da olanlar cümle âleme malum iken,

Kimin kime saldırdığı ortada iken,

Savaşın hangi topraklarda geçtiği bilinir iken…

Goncherenko olayları anlama ve adalet terazisiyle tartma gayreti içine girmiyor; sadece savaştıkları Rusya’ya karşı cepheyi genişletme gayreti ile Gürcüleri gaza getirmeye çalışıyor. Yani Gürcüler top-tüfek Abhazya’ya bir dalsa belli ki Goncherenko çok mutlu olacak.

Halbuki video mesajında ifade ettiği gibi adaletten yana biri olsa, 1992’de, bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı gibi Gürcistan’ın da Abhazya’ya saldırdığını çok rahat görürdü.

1992 savaşının öznelerinin Rusya ve Gürcistan değil, Gürcistan ve Abhazya olduğunu bilirdi.

Tıpkı bugün kendi savaşlarında Ukrayna ve Rusya’nın savaşın özneleri olduğu gerçeğinde olduğu gibi.

Batı ülkeleri nasıl bugün Ukrayna’nın savaşında üçüncü şahıs konumunda ise, o gün de Rusya, Gürcü-Abhaz savaşında üçüncü şahıs konumundaydı.

Belli ki Goncherenko menfaat için olayları çarpıtmaya teşne bir karakter.

Bu tutumu gösteriyor ki Goncherenko doğru bir yol arkadaşı değil.

Goncherenko  ile iş tutacak dostlara hatırlatmak isterim: Adalet duygusu körelmiş biriyle işbirliği yaparsanız, sizin de adalet duygunuz körelir.   

Adalet ise en vazgeçilmez değerimizdir.

Unutmayalım ki bizim inancımız da, “adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder”.

Değerlerimize göstereceğimiz saygı, kendimize gösterdiğimiz saygıdır.1307 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”… - 28/04/2024
“DİPLOMASİNİN” DEĞİL, “KAMUOYU BASKISININ” ZAFERİ veya “SELDEN KÜTÜK KAPMAK”…
SEÇİM SONUÇLARI NE ANLATIYOR? - 03/04/2024
Gözden kaçırılmaması gereken husus, partilerin seçmenlerini kemikleştirmek ve dinamik tutmak için toplumu özellikle kutuplaştırdıkları, siyasi bir öfke ve nefreti bile isteye arttırdıklarıdır.
VERECEĞİMİZ OYUN HALKIMIZA BİR YARARI OLSUN! - 26/03/2024
Partimiz insanlarımızın mevcut siyaseten parçalanmışlığını dikkate alarak bu bataklığa girmeyecek; dikey değil yatay siyaset yapacaktır.
SEÇİMLER BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? - 14/02/2024
Sivil toplumumuzun yanında, iyi çalışan bir siyasal toplumumuzun da olması gerektiğini herkesin anlaması ve bu süreçlere samimiyetle destek vermesi gerekir.
POLİTİK BİLİNÇ - 29/01/2022
Sorunu olan toplum kesimlerinin, örgütlenerek sorunlarını siyasi platforma taşıyıp, devlet yönetimini bu sorunları çözme yönünde etkileyecek güç oluşturmaları demokratik bir haktır. ÇDP işte bu hakkı kullanmak istiyor.
AZINLIK TOPLULUKLAR İÇİN ‘SİYASAL KÜLTÜR’ NİÇİN ÖNEMLİDİR? - 30/08/2021
“Varlık mücadelesini devletin meselesi haline getirecek olan siyasal toplumun embriyosunu içinde barındırıyor olmasından dolayı “siyasal kültür” oluşturmak çok ama çok önemlidir”
PUTİN’İN YENİ ANAYASASI “RUSLAR EFENDİ, DİĞERLERİ KÖLE” DİYOR - 26/04/2020
Putin son derece sinsi bir politika uyguluyor. Gerçek amacını gizliyor ve günü geldiğinde hızla icra ediyor.
ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi