• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam150
Toplam Ziyaret1010506
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasyalıların, Türkiye'deki Yakın Siyasi Tarihi
14/06/2018

Osmanlı dağıtılınca, Kafkaslıların bir bölümü liderleri Anzavur öncülüğünde padişah yanlısı olarak örgütlenmişlerdi. Karşı tarafta da Çerkes Ethem Milli Kuvvetlerin başını çekmişti. Ethem bey, Anzavur kuvvetlerini iki muharebede tepeledi ve dağıttı. Bu olay Kafkaslılar arasında ciddi bir bölünmeye sebep oldu.

Milli Mücadele’de, İngiliz taraftarı Balkan gurubu ile Sovyet taraftarı Kafkaslılar arasındaki liderlik mücadelesini Balkanlılar kazandı.

M. Kemal’in öncülünde kurulan 100 bin kişilik ordunun % 40’ı Kafkasyalılardı. Yani Kafkasyalılar T.C’nin en önemli kurucu bileşenlerindendi. Ancak iktidar mücadelesinde riskli görülen Çerkes Ethem sürgün ve tasfiye edildi.

 Yine bir diğer cephede Mustafa Suphi ve 14 yoldaşı Trabzon’da katledildi.

Takriri Sükûnla 14 Çerkes köyü doğuya sürüldü.

Kemalist rejim okul kitaplarına Çerkes Ethem’in şahsında tüm Kafkasyalıları vatan haini olarak yazdırdı. Okula giden Çerkes çocukları 5. sınıfa geldiklerinde vatan haini(!) olduklarını öğrendiler. CHP ceberrut rejimi Kafkaslıları tecrit etti ve köylerinde içe kapanık kaldılar.

Ezen ulus Türkler de aidiyet kazanabilmek için koyu Müslüman gözüktü.

Demokrat Parti iktidarı ile Türkiye kısmen liberalleşti. Çarpık kapitalizmim montaj sanayii İstanbul’da kurulunca köylerden başlayan göç dalgası ile Kafkaslılar da şehirlere akın etti.

Yüksek öğrenime başlayan gençler sorgulamaya başladı. 1960 da ABD-SSCB mücadelesi Türkiye’ye de yansıdı. Komünizmle Mücadele Dernekleri kuruldu. “SSCB’de esir milletler” argümanı geliştirildi ve anavatan aşkı harlı yanan Kafkaslıları etkilediler.

Sosyalist T.İ.P kurulunca ona bariyer olmak için CKMP, MHP’ye çevrildi. Esir milletler argümanı ile Kafkaslıların öncüleri MHP’de yer aldı, tetikçilik yaptı. En önde yer alarak Kafkasya’nın sözde kurtuluşu adına Komünistlere karşı savaştılar.

1989 da SSCB kapıları açılınca Kafkasya’ya giden Kafkaslıları oradaki gerçekler şok etti. Zamanla Türkiye, kendisinin Sovyetlere göre daha esir olduğunu fark etti.

Kısaca Rus Çarı tarafından Osmanlı ile anlaşarak sürgün edilen Kafkaslılar’ın Türkiye’deki yaşamları da çok hareketli ve kanlı oldu. İktidarlar tarafından kullanıldılar.

Kafkaslılar’da karakterleri gereği işçi çok azdır. Çoğunluğu devlet memuru, ordu ve emniyet mensubudur. Kafkasya ile yüz elli yıldan beri yoğun ilişkileri olduğundan, Sovyet sistemini de, bugünkü yeni çarlık sistemini de iyi bilirler. Öç almak gibi bir görüş hakim değildir. Ancak Kremlin’le görülmesi gereken hukuki bir hesap giderek kabarmaktadır.

Türkiye’de yeni kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi ile demokratik hakların tanınması, ülkenin sosyo ekonomik, politik, insani sorunlarının çözümü için katkı sunmak istiyorlar.

ÇDP, başta Kafkaslılar olmak üzere tüm halkların, eşit, kardeşçe, barış içinde yaşamasını, demokratik birlik ve beraberlik içinde olmasını savunmaktadır.

Çok marifet var insanda; vesselam.1057 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi