• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1010497
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
İlerici - Gerici
11/08/2018

Sanayi üretim sürecinde patronlar işçinin kol enerjisini kullanarak artı değer alırken, aynı zamanda, pazar rekabetindeki pazar payına da  el koyarak sermaye birikimini artırıyordu. Teknik devrimlerin üretim sürecine soktuğu robotlar ve onları yönlendiren yapay zekalı makineler sonucu kol gücünün üretim süreçlerindeki payı çok çok azaldı. Ancak insanın bilgi birikimi, beyin gücü olarak üretim ve dağıtım sürecinde yerini koruyor. Açığa çıkan bu kol gücü hizmet sektörüne kayarken, aynı zaman da yaratılan devasa zenginlik vatandaşlık maaşı olarak insanlara yansımaya başlayacak.

Üretim dağıtım süreçlerinin dışında kalan maaşlı insan, kendi hobileri ve doğayla entegre olması sonucu yeni  buluşlar çığ gibi büyüyecek. Bütün bu ileri değişimler üst yapı kurumlarını da kendine göre biçimlendirecektir. Bu süreçte ulus devletler tedricen sönecek, din-devlet-millet-bayrak gibi semboller anlamını ve manasını yitirecektir. Bütün bu gelişmeler özel mülkiyetin yaygınlaşmasını sağlayabilecek, onu tamamen ortadan kaldıramayacaktır. Bu süreçlerde, sermaye sınıfının kar amacı ile hız verdiği teknik değişimler sonucu hayatın içinde olan her şey kendini ortaya koyacaktır. Şu anda globalizmde kimlik siyasetinin öne çıkması sanıldığı gibi onun bir böl-parçala-yönet taktiği değil; tam tersine, dünyadaki tüm tarihi değişim ve dönüşümlerde ulus devletler tarafından baskı altında tutulan özgürlüğünü kazanamamış milli toplumların, dinlerin, inançların, globalizmin meta-finans-ideolojisinin dünya üzerindeki dolaşımının önünde engel teşkil etiği için, bu hakların kazanılmasının önünü açıyor. Yani  sınıf çıkarları onu devrimci olmaya itiyor.

Kan-ter içinde dünya bu yönde patinaj yaparken, toplumsal ilerlemeyi hızlandıracak, yönlendirecek, maddi sosyal kazanımları, adaleti  yaratacak güç, ABD-AB aydınları, emekçileri öncülüğünde, tüm dünya çapında, barış-emek-demokratik sosyalizm cephesinin kurulmasına bağlıdır.

Yukarıdaki tespit ve öngörüler ışığında yakın tarihte bölgemizdeki olası gelişmeler;  

Globalizm, Trup’ın seçilmesi ile darbe yedi patinaj yapıyor ancak az da olsa kurgulanan ilerlemeler var. Bu meyanda. Orta Doğu’da İslam dininde güncelleme ve Arap coğrafyasında liberalleşme hızla, kan ter içinde ilerliyor. Globalizmin yayılmasının önündeki en büyük engel sahte Federasyon Rusya’daki Putin rejimidir ve onun müttefikleri olan İran ve kısmen de Türkiye’deki iktidardır.

İran rejimi yıkılacak, parçalanacak, başkenti Tebriz olan bir Azeri devleti kurulacaktır. Bu arada sıkıştırılan Rusya, Kafkasya üzerinden ateşlenecek ve günün sonunda sahte Federasyon Rusya dağıtılacaktır. Esir milletler kısmen de olsa özgürleşecektir. Bu özgürleşme, kendi kaderini tayin hususunda, esir milletlerin kendi iç dinamiklerinin gücü oranında etkili olacaktır.

Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.

Bütün bu tespit ve ön görülerim bazılarına abartılı geliyor olabilir; ancak zaman yanılmadığımı gösterecektir. Ben sekiz yıldır bu türküyü söylüyorum ama dikkate alındığımı pek söyleyemem. Ancak son pişmanlık fayda vermeyecektir; benden söylemesi.

Çok marifet var insanda; selamlar.1070 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi