• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret1020102
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar33.014933.1472
Euro36.073136.2177
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit
06/12/2018

İnternetimdeki arızadan dolayı bir aydır yazamıyorum; hoş yazsam da ne olacak, inandığı dinin kitabını okumayanlar benim yazımı niye okusun? Bizimki boşa kürek çekmek gibi bir şey işte.

Stalinist elitler, ‘dünya çok kutuplu bir düzene evriliyor’ ön görüsü ile parti kararı aldı ve 1991 de SSCB’yi kasten dağıttı (gerçi yanıldıklarını yeni yeni anlamaya başladılar ama…). Önceden belli olan sınırlara göre ayrışma yaşanırken, Stalin’in sonradan değiştirdiği sınırlarda savaşlar yaşandı.

Ukrayna’da konuşlandırılmış  olan Sovyet nükleer silahlarının, ABD ile önceden  yapılan silahsızlanma anlaşmaları gereği Moskova’ya verilmesi önerilmişti. Ukrayna Başkanı Kravçuk bir takım şartlar öne sürdü. Bu  meyanda  Viyana’da 1994’te ABD-Almanya-Ukrayna-Rusya liderleri birçok toplantılar yaptılar. Çıkan sonuç, adı geçen devletlerin Ukrayna’nın sınır güvenliği ve toprak bütünlüğüne saldırmayacakları garantisi antlaşması ile silahlar Moskova’ya  taşındı. V. Putin, tıpkı Çeçen savaşlarında alınan barış  kararlarına uymadığı gibi, Kırım ve Danbak bölgesini de işgal etti. Gerekçesi, “alalım düşmandan eski yerli” marşıdır (Büyük Rus şövenizmi). Putin Rus emperyasının tarihi sınırlarını kendi hükümranlık alanı olarak görüyor ve gösteriyor. Son Azak Denizi krizi genişleyip savaş tüm sınırlara yayılabilir. Rusya’nın ünlü ekonomisti, eski bakan, Kremlin danışmanı A. Kudrin, bir hafta önce verdiği beyanda şu anda Rusya ekonomisinin İkinci Dünya Harbi Sovyet ekonomisinin gerisine düştüğü söyledi. Bu yıl batan kredi toplamı 44 milyar dolarmış, piyasada dolar satışlarına kısıtlamalar başladı.

- Fransadaki gösterilerin temel nedeni ekonomiktir. SSCB’nin korkusundan kendi emekçilerine bahar yaşatan  batılı patronlar, Sovyetler dağıtılınca tüm işçilere has….r çekti ve tüm kazanımları budadılar. Tüm emekçiler eski günlerin hayali ile yaşamaya çalışıyorlar ancak geçim sıkıntısı onları bu hayellerinden uyandırıyor. Stalinizm tarafından kirletilen, prestiji kırılan sosyalizm, kitlelere alternatifliğini kayıp edince insanlar dinlerine sarıldı. Dini siyasi iktidarlar tarafından da kol saati görünce kendiliğinden eylemler giriyorlar. Biz 10 yıldır yazıyoruz, insanlığın kurtulması, adil ve barış içinde yaşabilmesi için, ABD-AB emekçilerinin önderliğinde, dünya çapında barış- demokrasi-hukukun üstünlüğü- insan hakları-din ve vicdan özgürlüğü cephesi kurulmalıdır.

- AB üyesi İngiltere neden ayrılıyor kim ayırıyor? Büyük İngiliz emperyasının yeniden tekerrür edeceğini öngören İngiliz emperyal faşistleri, AB’den ayrılma referandumunda devlet gücünü kullanarak etkin rol oynadılar. Öngörüleri: “Çin ekonomisi güçlendi (asgari ücret TC’den daha yüksek), toplumun alım gücü yükseldi, gelecekte Afrika ucuz emek cenneti olarak üretim merkezi olacak. Bu ortamda A.B’den ayrı güçlü İngiliz ekonomisi Çin toplumunu sömürerek eski şanlı günlerine geri dönebilir.”

Oysa bizce Birleşik Krallık dağılabilir. Londra Finans  merkezi özelliğini Avrupa’nın bir başka  şehrine kaptırabilir. İngiliz egemenlerinin bu siyasetleri kapitalizmin globalleşmesini de engelliyor ve milliyetçi iktidarlar tarafından da başta Putin-Erdoğan tarafından hararetle destekleniyor.  Ama nafile gayret, globalleşme ağır aksak  yükselecek.   

- Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına  ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.

Oysa tüm yönlendirici çıkarcı gerçek üstü  olgulardan fikri bakımdan bağımsızlaşarak, objektif baktıklarında, gerçeği görecek ve amasız, acabasız birleşebileceklerdir…

Çok marifet var insanda…

Selamlar.878 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi