• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam153
Toplam Ziyaret1010509
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ
16/02/2020
Hasbelkader 1963’ten beri  siyasal ve psikolojik nedenlerle Çarlık Rusya ve SSCB çalışıyorum. Ayrıca, önemli bir döneme denk gelen 25 yılımı kesintisiz Kafkasya’da yaşadım.
Rusya’da dört büyük tarihçi var. En gerçekçi tarih yazımını Marksist tarihçi N.  Povrovski yapmış, Rusya tarihini yeniden yazmış ve devrimden sonra okullarda okutulmuştur.
Ancak 1936’da Stalin bu kitapları okullardan kaldırmış ve yasaklamış; Sosyalist argümanlarla süslü, şövenist, öbür halkları ve işçi sınıfını değersizleştiren, ısmarlama yeni bir tarih kitabı yazdırmıştır.  SSCB’ni dağıtan Stalinist elitler  halen iktidardadır. Stalin’in yazdırdığı tarih kitabından sosyalist süslemeleri sıyırarak resmi tarih yaptılar. Rusya’da 10 yıl evvel lisede okuyan kızımla tarih tartışmaları yaptığımızda bu öğretiyi canlı olarak fark etmiştim.
Büyük Rus şövenizminin kuramcısı N. Daniliyevski diyor ki: “Biz Ruslar hiçbir halkın toprağı işgal etmedik. Dağlıların ve barbarların daveti üzerine onlara medeniyet götürdük. Zenginliğimizi onlarla bölüştük.”
Resmi ideolojinin temsilcisi olan Rusya’nın Ankara’daki  büyükelçisi, bugün Suriye’deki  teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip terör eylemleri yaptıkları için Türkiye’nin Suriye sınır harekâtını haklı buluyor ve tarihsel bir benzetme, bir örnekleme yaparak, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, sabrı tükenen Çarın bugünkü Türkiye’nin yaptığı gibi Kafkasya’ya müdahale ettiğini söylüyor.
Böylece bir taşla iki kuş vurup Türkiye kamuoyunda algı yaratmak istiyor. Tarihin tekerrür ettiğine parmak basıyor. Taraftar da bulabilir. Çünkü Türk şövenistlerin  hafızasında Çerkes Ethem figürü canlı bir şekilde duruyor.
V. Putin hapşırsa haber oluyor ancak Rus elçisi resmi açıklama yapıyor, Türkiye medyasında tek kelime söz yok.
Keriz uyanmasın düşüncesi ile gündeme aldırmayan mı var?.. Gerçekten manidar.. 
Çok marifet var insanda;
Selamlar. 


979 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi