• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret1010510
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasya Ermeni Toplumu
31/12/2018

Ermeniler en yoğun olarak  Karadeniz sahil boyunda yaşıyor. Rostov-Anapa- Gelencik-Maykop-Tuapse-Lazerevskya-Soçi-Sohum hattında tahmini bir milyondan fazla nüfusa sahipler; ve yine tahminen tüm bu bölgelerde ekonominin % 50’ye yakınını kontrol ediyorlar.

Osmanlı ve Türkiye’den sürgün edilen Ponti Rumları ve Ahıskalı-Hemşin-Yahudi-Ukraynalı ve Kürtler’in  toplamı da yaklaşık  1 milyon civarındadır.

Tüm Kafkasya’da ve 1986 Ermenistan’daki Leninakan depreminde mağdur olanlar ve Gürcü -Abhaz savaşından, Orta Asya’daki şiddet olaylarında kaçan Ruslar v.s. toplulukların çoğunluğu da bu sahil şeridine yerleşmişlerdir. Nedeni gelir düzeyi en zengin bölge olduğu için.

Ayrıca SSCB’nin dağıtılmasından sonra  Ermenistan’dan gelenler, muhacir olmanın verdiği yoksunluk ve Ermeni toplumunun sanatkâr, çalışkan, emektar oluşundan kaynaklı olarak her iş kolunda (inşaat-hizmet sektörü-kuyumculuk-ayakkabı-tekstil) hiper aktiftirler. Ayrıca gene Osmanlı tarafında sürgün edilmiş mazlum Ponti  Trabzon Rumları da her yerde nüfusun % 3-5’i kadar olup, çalışkan ve bir o kadar da üretkendirler. Kısacası Çerkesya bölgesinde Ruslar hariç Ermeniler, Çerkesler’den nüfus olarak  kat be kat  fazla, ticaret ve siyaset de belki  50 kat büyüktürler.

1993’ten sonra Ermenistan’dan gelen Ermeniler oturum alabilmek için, örneğin benim yaşadığım Lazerevskaya’da 10 bin dolara varan rüşvetler vererek  Rus Nüfus müdürlerinden ikametgah aldılar ve yerleştiler.

İdare tarafında zaman zaman Çerkeslere karşı kullanılmak istendiler. Gönüllü ve bilerek  kullanıldılar da; ama çoğunluk  zamanla  uyandı. Kendileri de mazlum bir toplum olan Ermeniler’in çoğunluğu bu topraklarda bir zamanlar Çerkeslerin yaşadıklarını, kıyama uğrayıp Osmanlıya sürüldükleri biliyorlar. Ancak bu Ermeni faşist guruplarının gene kullanılmayacağı anlamına gelmez. Mesela ben bazı yaşadıklarımı anlatayım…

Soçi Anakent Başkan Yardımcısı Valeri Tarasyan en büyük zengin. Benim  Nalbur dükkanıma geldi ve “Türkiye’den gelip bizim topraklarda dükkan açmışsın. Yarın gelip zabıtalar burayı haciz etsinler” diye yanındaki şefe talimat verdi. Ben hiç ses çıkarmadım ama iki gün sonra sıkıyı görünce yardımcısını  gönderdi ve benden özür dilediğini bildirdi. Ben de özrünü bir şartla kabul ettim: beni yolda gördüğü zaman gözüme değil, yere bakarak yürümelidir. Aynen de öyle yaptı.

Bana silah çektiler, dükkânımı cam çerçeve indirdiler, haraca bağlamak için fedailer gönderdiler ama hepsini aklımızla, dostların yardımı ile def ettik ve hepsine özür dilettik. Bu arada Ermeni komünistler her daim beni destekledi. Bu konuda  Ermeni Faşistlerini her yerde rezil kepaze ettiler.

Yani Kafkasya’da hiçbir şey hazır değil ancak akıl ve insan hakları persfektifi ile hareket edilirse bu topraklarda Rus-Ermeni-Rum-Çerkes ve diğerleri ile birlikte kardeşçe yaşanılabilir ve Kremlin’in diktasına son verilebilir. Kafkasya’nın Çerkesya coğrafyası, kuzeyden Rus yeni zenginleri deniz kıyısında villalar ve oteller, arsalar v.s. satın aldığı  için paranın en çok döndüğü bölgedir. Örneğin, Lazerevskaya’ya yılda gelen iç turist sayısı 2 milyona yakındır. İlçe’nin nüfusu ise toplam  100 bin. Bu nedenden ötürü tüm göçmenler buraya yerleştiler. Yani burada Çerkeslerin Çerkesya’daki tüm nüfusa oranı  benim   tahminim  % 5-8 seviyesindedir. Ekonomik ve sosyal güçleri çok yetersizdir. Ayrıca bu coğrafyada açık ara nüfus üstünlüğü Ruslardadır. Yani “bu bölgedeki  Anavatan topraklarını geri almalıyız” önermeleri gerçekliği olmayan bir kandırmacadır. Tüm halklarla  karşılıklı dayanışma, güven ve barış içinde olunursa ancak yaşanacak bir rejim oluşturabilir.   

Ermenistan’daki son iç gelişmeler dış dünya konjonktüründen bağımsız değildir. Kremlin’in sultasından kurtulmak istiyorlar ancak bu oldukça zor. Çünkü kriz içinde olan Ermenistan’ın dış gelirlerinde Rusya’da yaşayan Ermenilerin yardımları önemli rol oynuyor.

Türkiye, Ermenistan politikalarında İlham Aliyev tarafında bloke edilmiş durumda. Eğer Türkiye bu blokajı kırıp, aynı Gürcistanla olduğu gibi yakınlaşır, kimlik kartı ile seyahat ve ticarete izin verirse dengeler çok değişir ve bölgede barışın oluşması, ticaretin gelişmesini de ciddi şekilde etkiler.

Kısaca, Maykop’da, Türkiye’de sırça köşkleri mesken edinmiş Çerkesya Yurtseverleri, “anavatan topraklarını alalım”, “tek başımıza özgürleşelim” düşleriyle hem kendilerini, hem de bilgisiz insanları avutuyorlar. Oysa yukarıda kısaca belirttiğim gibi gerçekler bambaşka. Tüm Kafkasya’nın kantonlar şeklinde yapılanıp bir birleşik federasyon oluşturması ile ancak Çerkesyadaki Çerkesler tüm azınlıklarla birlikte özgürlüğüne kavuşabilir.

Ayrıca Çeçenistan ve Dağıstan’da yerel halkların baskın sayısal üstünlüklerinin olduğunu da söylemeliyiz.

Çok marifet var insanda.

Selamlar.

____________________

Not: Yukarıdaki rakamlar benim tahminlerimdir. 2001’de yapılan resmi sayımda Şapsığya’daki Çerkeslerin sayısı 8 bin 400 kadar tespit edilmiştir;  toplam nüfusa oranları ise çok daha  küçük. Ayrıca Stavropol-Rostov-Soçi üçgeninde yaşayan Ermenilerin nüfusu tahmini 2,5 milyon civarındadır ki dünyadaki Ermenilerin nüfusu toplam 8-10 milyondur.1108 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi