• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret1010504
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya
09/08/2018

Dünyanın “merkezi” devletleri ve onun çevresinde  ekonomik, politik, coğrafi yakınlığına göre halkalanmış  “çevre” devletler var.

15 yy’da devrimci tacirlerin ortaya çıkardığı kapitalizm güçlendikçe, dünya sistemi olmaya başladı. O tarihten beri ortalama her 54 yılda bir merkezi devletlerden çevre devletlere finans salınıyor, onlar da yeni makine parkları alıyorlar. Sonra 54 yıl içinde bu makineler eskiyor ama merkez ülkelerde yenileri geliştiriliyor. Bu arada finans da merkeze dönüyor. Gerisinde  bıraktığı ekonomi, devletlerde krizlere, politik değişimlere neden oluyor.

Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi:  “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır. Yani borçları da millet her döngüde olduğu gibi  öder.

İşte bu noktada önerimiz, dijital makineleri üreten merkez devletlerin firmalarının doğrudan Türkiye’de dijital makinelerle fabrikalar açmalarıdır, Montajcı – Komisyoncu - Faizci, TUSİAD – MUSİAD’ın aracılığına ne gerek var? Neden iki kat fazla para ödesin tüketiciler?

Son 5 asırdır dünyadaki değişim ve dönüşüm -Kandiyef  döngüleri- şimdiye kadar ne sonuçlar doğurdu?

- Rusya ve Osmanlı’da 17 y.y.’da başlayarak köylü isyanları yaşandı. İşte bu ortamda İmam Şamil bağımsızlık hareketi ortaya çıktı, taban buldu. Ancak dış dünya konjonktüründeki zayıflıktan ötürü  başarılamadı. Osmanlıda Celali isyanları çıktı. Anadolu’nun kumaşı bozuldu. Aleviler dağlara sürüldü, kılıçtan geçirildi,

-1910’larda  Rusya’da görevini tamamlayan finans geri merkezi ülkelere dönmeye başladı. Enflasyon milyon oldu. Bir yumurta, bin ruble oldu, 1917’de anti emperyalist devrim oldu. Yeni düzenin kaotik ortamında Kuzey  Kafkas devleti kurma girişimi oldu, ancak gene dış konjonktürün zayıflığından başarılamadı. Osmanlı meşrutiyete ve cumhuriyete geçti.

- 1974’de finans merkezi ülkelere geri dönüşe başladı, petrol krizi patladı.SSCB-COMECON ülkeleri merkezi ülkelerden aldıkları ucuz kredileri ödeyemez duruma düştü. SSCB ve COMECON ülkeleri malen iflas etti. Sovyet Stalinist elitleri, “dünya çok kutuplu rejime evriliyor” öngörüsüne göre SSCB’yi dağıttılar. 10 yıl süren kaotik ortamda Çeçenistan bağımsızlığını ilan etti ve Kremlin askeri müdahalede bulundu. O tarihdeki dinamik dünya konjonktürü ile siyasal sosyal bakımdan örtüşemeyen Çeçen askeri heyeti  savaşı politik yanlışlarından dolayı  kayıp etti. Türkiye’de 1980 darbesi oldu.

- 2008 de başlayan kapitalizmin içsel krizini bastırmak için tüm dünyaya  salınan krediler geri merkez devletlere dönmeye başlayınca halen içinde yaşadığımız devasa kriz ortaya çıktı. Başta İran - Türkiye ve  Rusya’yı kasıp kavuruyor…  Bu döngüde yukarda adı geçen ülkelerdeki ikdidarlar değişecek, halklar çok acı çekecek. Küçük bir Sovyetler birliği olan sahte Rusya Federasyonu dağıtılacak çok  acılı olaylar yaşanacak. Kafkasya halkları birleşirlerse yenilmezler. Ta 1558 den beri süren işgal bitebilir ve Birleşik Kafkasya Demokratik Devleti  kurulabilir. Dünya global sistemi buna uygundur zaten çanak tutan güç de odur. Ancak senin yüreğinde özgürlük ateşi harlı yanmıyorsa, ne olabilir ki?

Çok marifet var insanda; selamlar…785 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi