• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret1010504
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
USA Neden Ukrayna Sınırında?
11/01/2019

Henüz 75 yaşıma girdim, ancak Kemalizm ve  Arap dini-siyasi kültürü tarafından kafaları kasten karıştırılmış Çerkesler ve SSCB’nin dağıtılması ile likidasyona uğratılan Türkiyeli sosyalistler beni çok yordu. Ölünce belki gadir-gıymetimi bilirler.

1994’te, geçmişte USA ile SSCB arasında varılan SALT 1-2 anlaşmaları gereği nükleer silahların sınırlandırması, imhası ve kontrolü gereği Ukrayna’da bulunan SSCB nükleer başlıklı roketlerin Rusya’ya verilmesi üzerine uzun tartışmalardan sonra Viyana’da dört devlet başkanı (ABD-Almanya-İngiltere-Rusya) karar aldılar. Ukrayna Başkanı Leonid Kıravçuk (hazine hırsızı) bir şart öne sürdü; kararda imzası olan devletlerin, mevcut Ukrayna devlet sınırlarının güvenliğini garanti etmesini istedi ve bu da kabul edildi. Sonrasında roketler Rusya’ya aktarıldı denildi.

Bu arada Rusya İran’a silah satışına başladı ve barış amaçlı nükleer reaktör kurma anlaşması imzaladığını duyurdu. İşte bu statüko devam ederken, Rusya, “alalım düşmandan eski yerleri” şiarı ile Kırım’ı ve ayrıca  Ukrayna’nın  Donbas bölgesini işgal etti. Düzmece bir halk cumhuriyeti devleti kurdurdu. Yani silah zoru ile sınırları değiştirmek suçunu işledi. Dört devlet arasındaki Viyana anlaşmasını ihlal etti ve anında ambargo kondu. Şu andaki askeri yığınağın ana sebebi Rusya’daki ırkçı, fütuhatçı Putin rejimini yıkmak; sahte federasyonu dağıtmaktır.

Viyana anlaşması gereği Kırım’dan ve işgal ettiği topraklardan çekilecek ve tazminat ödeyecek. Gerisi gelir… Arap Baharı dünya devrim hareketinin son durağının Kremlin olduğunu geç anlayan rejim, tehlikeyi sınır dışında önleyebilmek için Suriye’ye müdahale etti. Ama nafile gayret, sonuç aleyhine olacaktır. Napolyon’a sormuşlar:

- Savaş nasıl kazanılır?

- “Para, para, para” demiş.

1400 yıldır mezhep farklılıklarından ötürü birbirini boğazlayan Arap dünyası, şu ana kadar çözüm ve sulh için  savaşmalarına karşın hiçbir sorununu çözemedi. Tersine şu andaki durum Hz. Peygamberin İslamı tebliğ ettiği ortamdan daha kötü ve içler acısı. Başka bir bakışla Arap toplumu İslam dini üzerinden sorunlarını çözmeyi beceremedi, aksine karmaşıklaştırdı. İtikada göre bu, bundan sonra da çözemeyecek anlamına gelmez; belki ileride çözebilir. Ancak dünya konjonktürü iradi olarak İslam dininde reform yaptırmak için  Arap dünyasına müdahale etti. Şimdi daha da çok kan akacak, yıkımlar olacak gibi. Gelişmelerin seyri bu. Müdahale ile Arap dünyasının aklı başına gelecek, oturup düşünecekler gibi gözüküyor. Sürekli hatayı dışarıda, başkalarında arayan Müslümanlar, bu savaşların hitamında barış ortamı olursa  kendilerine gelecekler gibi (sular bulanmadan durulmaz). Örneğin, Türkiye’nin güney doğusunda Irak, İran  ve Suriye de Türk-Kürt- Fars -Arap kendilerine göre savaş argümanları oluşturarak biribirlerini kırıyorlar; sorsanız hepsi de Müslüman….

2001’de, Petro geleneğine göre atama ile yeni Çar yapılan V. V. Putin’in ilk işi Slav-Ortodoks sentezini yapmak oldu. İstanbul Fener Patrikhnesi Papa’nın yüz yıllar önce verdiği icazete göre tüm Slav  milletleri = Ukrayna, Polonya, Çek, Slovak, Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan kiliseleri Moskova Patrikliğine bağlıydı. Bu bağları güçlendirdi, Slav milliyetçiliğini başa aldı, petro-dolarlarla  destekledi. Temel amacı Kremlinin  işgal-haraç siyasetini din ve milliyetçilik üzerinden güçlendirip hegomonya yaratmak ve emperyasını güçlendirmektir. Kısmen becerdi de. Ancak Kafkasya’dan sonra  Kırım ve Ukrayna toprağını işgal (50 bin Slavı öldürdü) etmesi bardağı taşırdı, Ukrayna Kilisesi İstanbul’da Papa ile anlaşarak bağımsızlık kazandı. Kremlinin dini hegomonyasını kırdı, parçaladı. Trump’ın milliyetçi  korumacı  ekonomi-politiği dünyadaki  gidişata patinaj yaptırıyor. Ancak, metanın-finans kapitalin tüm dünyada her yere girip kârını alma iradesini kimse kıramaz. Kâr kapitalizmin kamçısıdır; Trump ve benzeri liderleri silkeler atar, hudutları aşar…

Çok marifet var insanda,

Vesselam…   


993 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi