• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam153
Toplam Ziyaret1010509
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK?
16/12/2019

Grip salgını beni de vurdu.

Üstelik arızalanan kampüterimin  tamiratı 45 gün sürdü.

Bazı meraklı arkadaşlar telefonla hal hatır sordular, sağolsunlar.

Bu arada boş geçen bu hastalıklı günlerimde maziyi de andım.

Kafkasya da Çerkeslerin anayurdu Karadeniz kıyısındaki Lazerevskaya İlçesi’nde Adıgey Müzesi’nde görev yapan Rus kadın tarihçi Tamara B. Polovinkina  ile epey yıl önce tanışmıştık. Sonrasında sanırım 2008 yılıydı, yeni bir kitap yazdığını duydum (Türkçe Çevirisi: Gönül Yaram Çerkesya). Yağmurlu bir günde müzenin önünden geçerken  içeri girdim. Hoş beşten sonra girişte teşhir edilen kitabından şu anda hatırlayamayacağım miktarda satın aldım. 2001 yılından beri işletmekte olduğum nalbur dükkanındaki müşterilerime hediye olarak dağıttım. 8-10 yıl sonra kimi Rus  ve Ermeni müşterilerim  beni ziyarete gelip teşekkür ettiler. “Yaşadığımız toprakların  tarihini bilmiyormuşuz, bu kitapla öğrendik” diye hayıflandılar.

Evet, devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.

***

- Ahıskalılar için Beştepe Sarayı salonunda yapılan sürgünü telin toplantısında konuşan sayın Başkan R.T. Erdoğan  sürgün emrini veren lider ve devletin adlarını hiç anmadı.

Çok Manidar değil mi?

Bilinen gerçeği bir kez daha biz  hatırlatalım. Emri veren ve uygulatan, halkların ve emekçilerin baş düşmanı STALİN’dir.

Bugünkü KREMLİN dikta rejimi de Stalinizmin devamcısıdır.

10 yıldır anlatıyor ve yazıyoruz. SSCB Stalinist elitler tarafından kasten dağıtıldıkdan sonra dünya tek devlete, tek sisteme dünüşme sürecine girdi. Dünyanın köylü toplumlarını kapitalistleştirmek için  hızlı bir hareket var; İslam dininde güncelleme, ulus devletlerin sönümlenmesi, v.s.

Trump’ın başkan seçilmesi ile hareket patinaj yapar gibi oldu ancak alt yapı globalleşmeyi sürdürüyor. META - FİNANS - İDEOLOJİ ihracı çevre ülkelere hızla  yayılıyor.  Son iki aydır tüm dünyada emekçilerin  isyanları, kadınların protostoları gündemleri etkiliyor. En önemlisi İRAN’da kan gövdeyi götürüyor. Her zaman yazdığımız gibi  global dalga İran rejimini dağıtacak. Kafkasya üzerinden KREMLİN'DEKİ oligarşiyi de yerle bir edecek. Halkların zindanı sahte Rusya Federasyonu’nu dağıtarak  esir toplumlara özgürlük yolunu açacaktır.

Çok marifet var insanda.

Selamlar.1007 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi