• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret1010497
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
ANAYASA ve KAFKASYA
29/03/2020

Sahte Rusya federasyonu hukuk devleti değildir. Kim daha fazla para verirse kanunları kendi lehine çevirtebilir. Bu pramit mafya düzeninin baş destekçisi rejime hayat veren sahte komünist, Stalinist Komünist Parti’nin Başkanı G. Zuganov’dur. Ülkenin  bekası için Anayasa oylamasında evet oyu vereceğini açıkladı.

Rusya ekonomisi iflas sürecine girmiştir. Kremlin obdusmanı  B. Titov, “Gelir gideri karşılamıyor. Özel sektör kapanabilir. Son 30 yılın en büyük krizi başladı” diyor, Bence, Ukrayna toprağı Donbas ve Kırım’ın işgali, Suriye müdahalesi ve Kafkasya işgalinin kan ter içinde sürdürmesinin ağır faturası ve ABD ve AB’nin ambargoları, üstelik dünya piyasalarında gaz-petrol fiyatlarındaki dramatik düşüşler, ayrıca batıya 700 milyar dolarlık borç yükü bütçe dengesini feci şekilde bozdu. O kadar sıkıştı ki yurd dışında yaşayan emeklilerin maaşlarını kesecek.

Trump’ın seçilmesi Amerikan orta sınıfın konum kaybı nedeni ile  oldu. Aynı zamanda uluscu politikalar yapan Putin ve R.T..Erdoğan tarafındanda olumlu karşılandı. Ancak globalizme karşı estirilen bu yapay ulusçu rüzgar dünya genelinde krizler yarattı. Üstelik virüs tuz biber oldu. Bu krizden çıkış için  dünya burjuva sistemi ara dönem Keynesci geçici ekopolitikalara yönelebilir. Durumdan vazife çıkartan Türkiye’deki Kemalistler ve siyasal İslam, uluscu politiklara gaz veriyor. Aynı zamanda Kremlin’deki Putin rejimi fırsattan istifade  iç dış kriz oranında faşizmi ağırlaştırıyor.

Sanırım 2003’tü, Putin Moskova Kilisesini İstanbul Fener Patrikhanesinden ayırdı. Devletin gücünü kullanarak tüm Slav kiliselerini Moskava patrikliğine bağladı. Böylece Ortadoks-Slav sentezini gerçekleştirdi. Akabinda Federasyon Meclisi’nden bir yasa geçirterek, “Tüm cumhuriyetlerin Anayasası, Rusya Federasyonu Anayasına aykırı olamaz” şartı kanunlaştı ve zımnen üniter devlete geçildi, 

Şimdiki yeni Anayasa ile üniter yapı perçinlenecek ölümüne kadar Çar kalacak.       Dünya golabal sistemi bu gelişmeleri  ters edecektir. Çünkü, ulus devlet  reflekslerinin   depreşmesi, boşlukları doldurmak istemesine global kapitalizim izin veremez, yoksa sistem çöker. Dünya kapitalizminin bu krizden de güçlenerek çıkma şansı vardır. Onu gemleyecek olan, dünya çapındaki emek-bariş ve demokrasi güçlerinin ortak bir zeminde birleşmeleridir. Bu bileşimin yeni  demokratik haklar dayatması onu durdurabilir. İşte oluşacak  bu dünya konjonktüründe Kafkasya’nın bir konfederasyon şeklinde ortaya çıkması, kendisini yenilemesi mümkün olabilir.

Ancak  Kafkaslıların temel bir sorunu var ortak tarih bilinci yok. Bilinen nedenlerden dolayı oluşturulamadı, parça bülük bilinçle insanlar ortaklaşamıyor. Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki  tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.

Çok marifet var insanda.

     Selamlar. 


1286 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi