• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam138
Toplam Ziyaret1010494
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya
19/07/2018
Helsinki sohbetinden sonra içerik açıklaması yapılmadı ancak Trump, Putin’in dünya lideri olmasına ortam hazırladı. 
Bence bu nafile bir gayret.
Zoraki bir ortamda suni olarak dünya lideri yapılmaya çalışılan Putin, “Biz ABD’nin seçim sürecine karışmadık. Ben Trump’ın kazanmasından yanaydım” diye açıklamada bulundu.
Neden?
Çünkü, eğer Obama’nın devamcısı olan bayan Clinton kazansaydı, globalizm etkin ve hızlı bir şekilde ilerleyecekti.
Trump seçilince Globalizm patinaj yapmaya başladı.
Putin de milliyetçi olduğundan, Trump’ın seçilmesi onun iç ve dış politikalarını güçlendirdi. Akabinde sahte Rusya Federasyonu’nda ana dilde eğitimi askıya aldı.
Ayrıca, petrol fiyatlarının yükselmesinde de çıkarları birleşiyor. Çünkü yükselen petrol, AB, Çin ve Japon ekonomilerini vuracak; böylece Trump onları hizaya getirmiş olacak. Kısaca  emtia fiyatları yükseliyor, daha da   yükselecek...
Globalizm mi, yoksa milliyetçilik mi daha iyi veya kimler için kötü?
Konumuz bu değil ancak insanlar kendi yaşamlarında neyin, nasıl olduğunu hissetmeye başladılar bile. Bu hissediş  giderek daha da artacak. Dünyadaki genel gidişatın tesirlerinin ekonomi politiğe yansımasıyla bunu tüm insanlar yaşamlarında hissedip anlayacaklardır. Trump’ın iktidara gelmesiyle  Rusya’da ve Türkiye’de mal ve hizmetlerin fiyatları arttı.
 Neden?
Çünkü yükselen gümrük vergileri hayatın her alanına yansıyor. Milliyetçilik yoğunlaştırıldı, asalım keselim naraları arşa çıktı. Toplumsal, kurumsal ve kişilik hakları kısıtlandı.
ABD, İngiltere, Rusya dünya genelinde ulus-devlet modelini eski haline getirip, güçlendirme yolundalar.
Karşıt olarak, globalizmden çıkarı olan ülkeler olan Çin, Hindistan, Japonya veAB koalisyon kurdular. Globalizmde  finansın, metanın, ideolojinin etkin iletişim ve ulaşımı ile çok güçlenen Yeni Dünya Düzeni’nin yerine, arkaik ulus devlete geri dönüş mümkün olabilir mi?
Sanmıyorum.
Örneğin, Iphone telefon ABD’de 550 $, İstanbul’da 1350 $.
Bu aradaki farkı kim, ne adına alıyor?
Bu bir haraç değil midir?
Rusya aydınlarının, başta ezilen Kafkasya ve tüm  diğer halkların, emekçilerin, köylülerin, yaşamsal, maddi, kültürel çıkarları, 1929’dan beri devam eden ve gittikçe azgınlaşan büyük Rus şovenizminde değil, globalizmdedir. 
Global burjuva rejiminin panzehiri olarak, dünya çapında emek, barış ve özgürlük cephesi kurulmalıdır.
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı  uzun sürmez. Bu  şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır.
Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
Henüz vakit varken bu değişim ve dönüşüme kurumsal  alanda ve kişisel olarak hazırlanmak gerekmez mi?

Vesselam…1101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

4. SANAYİ DEVRİMİ ve VİRÜS - 21/04/2020
Enerjinin maliyeti sıfırlanınca toplumsal ilerleme ivme kazanacak, sınıflar sınırlar ortadan kalkacak, belki de her gün bayram olacak.
ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi