• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret973289
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.022431.1467
Euro33.621833.7565
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı!
07/12/2018

Tv programcısı Fatih Altaylı 04 Aralık 2018 tarihinde “Haber Türk” kanalında yayınlanan “Teke Tek” programında yine boyunu aşan laflar etti:

“…ama bize 200 yıldır gelmeyen yok ki; Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi,… herkes geldi buraya. İşin acayip tarafı buraya gelenler sanki buranın şeyiymiş gibi, sonra da benim haklarım falan filan demeye başlıyor. Onu da ben anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim, işte bazı Çerkesler toplanıyorlar moplanıyorlar, Çerkeslerin hakları falan... Yürü git Çerkezistan’da iste haklarını....”

Altaylı’nın bu aşağılayan ve tahrik eden sözlerine verilebilecek çok cevap var aslında.

Bir kere o saydığı halklar buraya gelmeden yüzyıllar önce Osmanlı bu halkların ülkesine gitmiş ve kılıç zoruyla hakimiyet kurmuştur. Öncelikle kapısının önünü temizlesin ve bu istilacı tavrı nasıl yorumlayacağını düşünsün bu kuş beyinli Altaylı?

Üstelik kimi ülkeyi 300 sene, kimi ülkeyi 500 sene kendisine bağlı tutmuş ve o ülkelerin doğal ve insan kaynaklarını sanki “…oranın şeyiymiş gibi” yüzyıllarca sömürmüştür. Önce ortaya çıkıp bunu mantıklı bir şekilde izah etsin hele bize bu yılan dilli adam.

O halklar kendi ülkelerinde böyle bir muameleye maruz kalırken dahi “…bizim haklarımız…” deme fırsatını bulamadılar.

Peki, o gün değil, bugün değil, haklarını ne zaman dillendirebilecek bu insanlar?  

Anlaşılan hepiniz üstadınız Mustafa Kemal’in Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt gibi düşünüyorsunuz:  “Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmak!”

***

Yıllardır yönettiğiniz gazetelerde “toplantı ve ifade özgürlüğü” olmadığından dem vurarak iktidarların ensesinde boza pişirirken, niyetinizin vatandaşın haklarını savunmak değil de, patronunuzun kasasını doldurmak için hükümetler üzerinde baskı kurmak olduğunu da bir kez daha anlamış oluyoruz böylece.

Senin gibi kafatasçı Kemalist takımın bu zihniyeti 100 senedir hiç değişmedi. Ama merak etmeyin, gerekirse kanırtmak pahasına da olsa onu değiştirmek boynumuzun borcudur.

Dilinize doladığınız bu ülkenin en namuslu, en sorunsuz vatandaşları olan Arnavutlar, Çeçenler ve Çerkeslerin öyle canınız istediği zaman “yürü git..” diyebileceğin kapıkulları olmadığını da öğreneceksiniz bay Altaylı.

Başınız sıkıştı mı “Aman Ethem bey yetiş, bizi bu isyancılardan kurtar!” diye telgraf başında mızmızlanıp, yalvaran; rahata erdi miydi kuduz it gibi vatan dışına kovalayanlara bir daha bu fırsatı vermeyeceğiz.

Dünyanın bütün medeni ülkelerince kabul edilmiş bir insan hakkı olan “kendi dilinde eğitim ve yayın hakkı” istediler diye Çerkeslere “Yürü git Çerkezistan’a, hakkını orada ara” diyemeyeceğinizi o kuru kafalarınıza sokacağız! Bu sözün bize, sana ve avanene “Madem Altaylı’sınız, o zaman siz de yürüyün gidin geldiğiniz Altaylara” deme hakkı verdiği halde biz bunu demeyecek ve sizin derekenize düşmeyeceğiz. Çünkü sizde bu sözün ağırlığını kavrayacak asgari düzeyde bir zeka olmadığı için anlamayacaksınız ne demek istediğimizi.

Ama sana yardımcı olacağız.

“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede.

Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın. Sana tavsiyemiz bu konuda kendini zorlamayıp, hayatın akışına koyvermen.

Ama gerçekten adam olmak isteyen birileri varsa onlara hatırlatalım ki, önce “asgari düzeyde insan” olmaları gerekiyor.

Hayvanlardan adam olmaz!3401 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SEÇİMLER BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR? - 14/02/2024
Sivil toplumumuzun yanında, iyi çalışan bir siyasal toplumumuzun da olması gerektiğini herkesin anlaması ve bu süreçlere samimiyetle destek vermesi gerekir.
ADALET DUYGUSU KÖRELMİŞ BİR UKRAYNALI VEKİL - 02/10/2022
Goncherenko ile iş tutacak dostlara hatırlatmak isterim: Kendi adalet duygunuzdan taviz vermeden, adalet duygusu körelmiş biriyle işbirliği yapamazsınız.
POLİTİK BİLİNÇ - 29/01/2022
Sorunu olan toplum kesimlerinin, örgütlenerek sorunlarını siyasi platforma taşıyıp, devlet yönetimini bu sorunları çözme yönünde etkileyecek güç oluşturmaları demokratik bir haktır. ÇDP işte bu hakkı kullanmak istiyor.
AZINLIK TOPLULUKLAR İÇİN ‘SİYASAL KÜLTÜR’ NİÇİN ÖNEMLİDİR? - 30/08/2021
“Varlık mücadelesini devletin meselesi haline getirecek olan siyasal toplumun embriyosunu içinde barındırıyor olmasından dolayı “siyasal kültür” oluşturmak çok ama çok önemlidir”
PUTİN’İN YENİ ANAYASASI “RUSLAR EFENDİ, DİĞERLERİ KÖLE” DİYOR - 26/04/2020
Putin son derece sinsi bir politika uyguluyor. Gerçek amacını gizliyor ve günü geldiğinde hızla icra ediyor.
ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
SİVİL TOPLUMDAN, SİYASAL TOPLUMA... - 13/06/2019
2001 yılında işbaşına gelen AK Parti yönetimi AB kriterlerinin öngördüğü açılım programıyla devletin kimlikler üzerindeki inkar politikalarına son vererek önemli bir adım attı.
HAKİKATİN GÜR SESİ: KADİR MISIROĞLU - 06/05/2019
Araştırmacı karakteri, Osmanlıca’ya ve birkaç batı diline vukufiyeti, güçlü hafızası, keskin zekasıyla resmi tarihin yalanlarını bir bir ifşa etti. Epeyce bir insanı da “sistemin narkozundan” çıkartmayı başardı.
 Devamı
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi