• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam176
Toplam Ziyaret607119
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı!
07/12/2018

Tv programcısı Fatih Altaylı 04 Aralık 2018 tarihinde “Haber Türk” kanalında yayınlanan “Teke Tek” programında yine boyunu aşan laflar etti:

“…ama bize 200 yıldır gelmeyen yok ki; Rus’u geldi, Çerkes’i geldi, Arnavut’u geldi, Çeçen’i geldi,… herkes geldi buraya. İşin acayip tarafı buraya gelenler sanki buranın şeyiymiş gibi, sonra da benim haklarım falan filan demeye başlıyor. Onu da ben anlamakta zorluk çekiyorum. Ne bileyim, işte bazı Çerkesler toplanıyorlar moplanıyorlar, Çerkeslerin hakları falan... Yürü git Çerkezistan’da iste haklarını....”

Altaylı’nın bu aşağılayan ve tahrik eden sözlerine verilebilecek çok cevap var aslında.

Bir kere o saydığı halklar buraya gelmeden yüzyıllar önce Osmanlı bu halkların ülkesine gitmiş ve kılıç zoruyla hakimiyet kurmuştur. Öncelikle kapısının önünü temizlesin ve bu istilacı tavrı nasıl yorumlayacağını düşünsün bu kuş beyinli Altaylı?

Üstelik kimi ülkeyi 300 sene, kimi ülkeyi 500 sene kendisine bağlı tutmuş ve o ülkelerin doğal ve insan kaynaklarını sanki “…oranın şeyiymiş gibi” yüzyıllarca sömürmüştür. Önce ortaya çıkıp bunu mantıklı bir şekilde izah etsin hele bize bu yılan dilli adam.

O halklar kendi ülkelerinde böyle bir muameleye maruz kalırken dahi “…bizim haklarımız…” deme fırsatını bulamadılar.

Peki, o gün değil, bugün değil, haklarını ne zaman dillendirebilecek bu insanlar?  

Anlaşılan hepiniz üstadınız Mustafa Kemal’in Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt gibi düşünüyorsunuz:  “Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmak!”

***

Yıllardır yönettiğiniz gazetelerde “toplantı ve ifade özgürlüğü” olmadığından dem vurarak iktidarların ensesinde boza pişirirken, niyetinizin vatandaşın haklarını savunmak değil de, patronunuzun kasasını doldurmak için hükümetler üzerinde baskı kurmak olduğunu da bir kez daha anlamış oluyoruz böylece.

Senin gibi kafatasçı Kemalist takımın bu zihniyeti 100 senedir hiç değişmedi. Ama merak etmeyin, gerekirse kanırtmak pahasına da olsa onu değiştirmek boynumuzun borcudur.

Dilinize doladığınız bu ülkenin en namuslu, en sorunsuz vatandaşları olan Arnavutlar, Çeçenler ve Çerkeslerin öyle canınız istediği zaman “yürü git..” diyebileceğin kapıkulları olmadığını da öğreneceksiniz bay Altaylı.

Başınız sıkıştı mı “Aman Ethem bey yetiş, bizi bu isyancılardan kurtar!” diye telgraf başında mızmızlanıp, yalvaran; rahata erdi miydi kuduz it gibi vatan dışına kovalayanlara bir daha bu fırsatı vermeyeceğiz.

Dünyanın bütün medeni ülkelerince kabul edilmiş bir insan hakkı olan “kendi dilinde eğitim ve yayın hakkı” istediler diye Çerkeslere “Yürü git Çerkezistan’a, hakkını orada ara” diyemeyeceğinizi o kuru kafalarınıza sokacağız! Bu sözün bize, sana ve avanene “Madem Altaylı’sınız, o zaman siz de yürüyün gidin geldiğiniz Altaylara” deme hakkı verdiği halde biz bunu demeyecek ve sizin derekenize düşmeyeceğiz. Çünkü sizde bu sözün ağırlığını kavrayacak asgari düzeyde bir zeka olmadığı için anlamayacaksınız ne demek istediğimizi.

Ama sana yardımcı olacağız.

“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede.

Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın. Sana tavsiyemiz bu konuda kendini zorlamayıp, hayatın akışına koyvermen.

Ama gerçekten adam olmak isteyen birileri varsa onlara hatırlatalım ki, önce “asgari düzeyde insan” olmaları gerekiyor.

Hayvanlardan adam olmaz!1629 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
SİVİL TOPLUMDAN, SİYASAL TOPLUMA... - 13/06/2019
2001 yılında işbaşına gelen AK Parti yönetimi AB kriterlerinin öngördüğü açılım programıyla devletin kimlikler üzerindeki inkar politikalarına son vererek önemli bir adım attı.
HAKİKATİN GÜR SESİ: KADİR MISIROĞLU - 06/05/2019
Araştırmacı karakteri, Osmanlıca’ya ve birkaç batı diline vukufiyeti, güçlü hafızası, keskin zekasıyla resmi tarihin yalanlarını bir bir ifşa etti. Epeyce bir insanı da “sistemin narkozundan” çıkartmayı başardı.
RF Eğitim Yasası, ‘Yeni Rus Ulusu’nun Eritme Kazanı Olacak - 29/06/2018
Kremlin'in yüzyıllardır değişmeyen hedefi, işgal ettiği toprakları yerli nüfusundan arındırmak, "Rus kültürü içinde eritip, yok etmektir."
Asimilasyon Asalet Dinlemiyor - 07/08/2017
Ana sorunumuz Asimilasyondur. Artık her şeyi bir kenara bırakıp, bütün imkanlarımızı, bütün beyin gücümüzü bu sorunun çözümüne odaklamamız lazım.
Şehid Erol Olçok - 24/07/2016
Ama hep dillendirdiği bir sıkıntısı vardı; ona göre Çerkeslerin yetkin, kendini davaya adamış, sonuna kadar fedakar kadroları yoktu ve bu büyük eksiklikti. “Büyük işleri güvenerek teslim edebileceğimiz kimse yok ortada” diyordu kendi zaviyesinden.
'Ermeni Soykırımı' ve Çerkesler - 14/06/2016
onrad Adenouer uzmanları tarafından hazırlanacak “Çerkesleri Ermeni soykırımı yapmakla itham eden” belgeli bir dosyayı kitaplaştırıp burnumuza dayayacakları günün çok uzak olmadığından hiç şüpheniz olmasın.
Ali İhsan - 04/04/2016
Ali İhsan Aksamaz’ı tanır mısınız? Tanımayanlara kısaca “kararlı, çalışkan ve samimiyet abidesi” olarak tanıtabilirim.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi