• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam159
Toplam Ziyaret615109
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
Çerkes Çalıştayı, Muhalefet ve Hükümet
29/02/2012
25-26 Şubat'ta Derbent'te yapılan Çerkes Çalıştayı ile halkımızı görünür, sorunlarını bilinir kılacak önemli bir adım daha atıldı.
Türkiye entelijansiyasının seçkin simaları, Kocaeli Üniversitesi Derbent Uygulama Oteli'nde biraraya gelerek Çerkeslerin mevcut durumu ile sorun ve çözümlerini konuştular.
Verimli bir iki gün geçirdik diyebiliriz.
Hem bilgi dağarcığımızı doldurduk, hem de yeni dostlar edinmiş olarak ayrıldık Derbent'ten.
Program akışı hakkında bütün katılımcıların değerlendirmelerinin pozitif olması ise memnuniyet vericiydi. Hepsine emekleri, gayretleri için candan teşekkür ediyoruz.
***
Aslında, Çerkesler 'kol kırılır yen içinde' hesabı sorunlarını başkalarıyla konuşmayı sevmiyorlar. Onların kültürlerinde sızlanmak veya istemek yok çünkü. Böyle bir davranış kabalık ve bayağılık sayılıyor. Dışarıyla dertlerini değil, sadece folklorlarını (dansları, yemekleri, v.s.), dostluk ve sadakatlarını paylaşıyorlar. Ancak bir gerçek var ki bu “biz bizelik” hali artık aleyhimize eksi bakiye vermeye başladı. Bazı davranış kalıplarımızı acilen değiştirmemiz gerekiyor.
Çünkü Çerkeslerin iyice çetrefilleşmiş sorunları, tek başlarına  çözemeyecekleri kadar büyük. Çözülebilmesi bu sorunlarını sosyolog mütefekkirlerin, kamuoyu oluşturma gücüne sahip aydınların ve mutlaka siyasilerin ve devletlerin sorunu haline getirebilmelerine bağlı.
İşte Çerkes Çalıştayı'nın önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Bu çalıştayla birlikte Çerkesler, güncel sorunlarını kısa bir süreliğine de olsa ülkenin önde gelen aydınlarınının gündemine taşımayı başarmışlardır. Tabiî esas olan ise bunu daimi kılabilmektir.
***
Çalıştayı organize ederken salonda yer almasını istediğimiz ikinci ayak siyasilerdi; hem hükümet, hem de muhalefet ayağından siyasiler.
Ancak itiraf etmeliyiz ki bunu başaramadık.
Çalıştay öncesi yaptığımız ziyaretlerde geleceklerini söyleyen, ajandalarına notlar alan, çok ilgileniyormuş havası veren ana muhalefet ve hükümet kanadı salonda kendilerine ayırdığımız koltukları boş bıraktılar.
Salonda AK Parti'yi temsilen bir “Çerkes gelini” olduğunu söyleyen -ki biz de kendisini o kimliğiyle kabul ettik- Kocaeli Milletvekili Azize Sibel Gönül yer aldı.
   Bu önemli günümüzde bizi yalnız bırakmayan diğer politik sima ise BDP'nin delikanlı milletvekili Sırrı Süreyya Önder oldu.
   Her ikisine de kalpten teşekkür ediyoruz.
***
Önce ana muhalefet, sonra hükümetin tutumunu ele alacak olursak...
Ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı Emine Ülker Tarhan kendisine yapılan ziyarette CHP Kurultayı'na rağmen Çalıştay'ın ilk gününe yanında dört milletvekili ile katılacağını söylemiş, sonra da programa iki gün kala Kurultayı gerekçe göstererek katılamayacağını bildirmiştir. CHP'nin Abaza milletvekili Engin Özkoç da aynı şekilde davranmış ve son dakikada katılamayacağını iletmiştir.
Belirtelim ki CHP Kurultay'ı bizim nezdimizde geçerli bir mazeret değildir. Çünkü her iki isim de geleceklerine dair söz verirken ayın 26'sında Kurultay olduğu biliyorlardı ve programımızın Kurultay'dan bir gün önceki bölümüne katılacaklarını söylemişlerdi. Ancak ikisi de verdikleri sözün arkasında duracak iradeyi gösteremediler.
***
    Hükümet adına ise Demokratik Açılımın Koordinatörlüğünü üstlenen Devlet Bakanı Bekir Bozdağ'ı makamına heyet halinde yaptığımız ziyaretle bizzat davet ettik. Kendisi o gün orada bulunmak istediğini söylediği halde gelmediği gibi, yetkili birini de görevlendirmedi. Belli ki açılımla ilgili bir yol haritaları yok, belli ki kafaları hala net değil, belli ki korkular hala üzerlerinde egemen.
Ya Çerkesler de denklemin içine girecek diye korkuyorlar; veya Çerkesleri hafife alıyorlar. Ama her iki halde de hesaplarının boşa çıkacağını görecekler. İçinde Çerkeslerin olmayacağı bir açılım projesi asla istedikleri sonucu vermeyeceği gibi iç barışı da sağlayamayacaktır.
Devleti idare ediyor olabilirler ama bizi “idare edemeyeceklerini” iyi bilmeliler.
Şu kadarını söyleyelim ki, sorunlarımızı ciddiye alıp bu ülkenin sınırları içinde çözme iradesi gösteremezlerse, yarın uluslararası bir sorun olarak önlerinde bulacaklarından hiç şüpheleri olmasın.
Sonra feveran etmesinler “Kim var bunların arkasında?” diye.
Bilsinler ki böyle bir tablonun hazırlayıcısı bizzat kendi öngörüsüzlükleri olacaktır.


3045 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
SİVİL TOPLUMDAN, SİYASAL TOPLUMA... - 13/06/2019
2001 yılında işbaşına gelen AK Parti yönetimi AB kriterlerinin öngördüğü açılım programıyla devletin kimlikler üzerindeki inkar politikalarına son vererek önemli bir adım attı.
HAKİKATİN GÜR SESİ: KADİR MISIROĞLU - 06/05/2019
Araştırmacı karakteri, Osmanlıca’ya ve birkaç batı diline vukufiyeti, güçlü hafızası, keskin zekasıyla resmi tarihin yalanlarını bir bir ifşa etti. Epeyce bir insanı da “sistemin narkozundan” çıkartmayı başardı.
20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı! - 07/12/2018
“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede. Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın.
RF Eğitim Yasası, ‘Yeni Rus Ulusu’nun Eritme Kazanı Olacak - 29/06/2018
Kremlin'in yüzyıllardır değişmeyen hedefi, işgal ettiği toprakları yerli nüfusundan arındırmak, "Rus kültürü içinde eritip, yok etmektir."
Asimilasyon Asalet Dinlemiyor - 07/08/2017
Ana sorunumuz Asimilasyondur. Artık her şeyi bir kenara bırakıp, bütün imkanlarımızı, bütün beyin gücümüzü bu sorunun çözümüne odaklamamız lazım.
Şehid Erol Olçok - 24/07/2016
Ama hep dillendirdiği bir sıkıntısı vardı; ona göre Çerkeslerin yetkin, kendini davaya adamış, sonuna kadar fedakar kadroları yoktu ve bu büyük eksiklikti. “Büyük işleri güvenerek teslim edebileceğimiz kimse yok ortada” diyordu kendi zaviyesinden.
'Ermeni Soykırımı' ve Çerkesler - 14/06/2016
onrad Adenouer uzmanları tarafından hazırlanacak “Çerkesleri Ermeni soykırımı yapmakla itham eden” belgeli bir dosyayı kitaplaştırıp burnumuza dayayacakları günün çok uzak olmadığından hiç şüpheniz olmasın.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi