• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam164
Toplam Ziyaret615114
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Erol Karayel
erolkarayel26@gmail.com
Ali İhsan
04/04/2016

Ali İhsan Aksamaz’ı tanır mısınız?

Kısaca tanıtmam gerekirse, “kararlı, çalışkan ve samimiyet abidesi” vasıflarını sayardım.

Ali İhsan’la arkadaşlığımızın yirmi küsur yıllık bir geçmişi var.

Kendisini Abhazya yollarında tanıdım. Abhaz-Gürcü savaşı sonrası ben ata vatanımı ziyarete giderken, o da mensubu olduğu Lâzların kardeş halkı Megrellerin izini sürmek üzere yollara düşmüştü.

O zamanlar Ali İhsan’ın Lâzca dağarcığı üç beş kelimeyi geçmiyordu. Nitekim Abhazya Megrelleriyle ancak tercüman vasıtasıyla iletişim kurabilmişti.  

Aradan geçen 20 küsur yıl sonrasında ise durum çok farklı.

Ali İhsan o günlerde öğrenmeye başladığı Lâzcasını müthiş ilerletti.

Bununla yetinmedi; bu sefer Lâzcasını “kitabileştirme” gayretine girdi.

Çiçek, böcek,… gibi sıradan ansiklopedi maddelerini Lâzcaya çevirip yayınladığı günlerde, “Niçin bunlarla uğraşıyorsun Ali İhsan? Doğrudan Lâzlarla ilgili bir şeyleri çevirsen de kalıcı olsa…” dediğimde, “Bu dille her şeyi ifade edebilir hale gelmek için bu antrenmanlara ihtiyacımız var…” cevabıyla benim önerimi kökten çürütürken, aslında yüklendiği uzun vadeli misyonu ve bu yoldaki kararlılığını da ortaya koyuyordu. Nitekim bu zor ve dikenli yollardan geçerek bir araya getirdiği derlemeler ve oluşturduğu metinlerle bugün “kitabî Lâzcanın” en önemli temsilcilerinden biri haline geldi Ali İhsan.  

Bu, bir insanın kendi kendini motive ederek neler yapabileceğini gösteren önemli örneklerden biridir.

Böyle bilinçli, kararlı, samimi ve çalışkan evlatları olan bir halkı hiçbir gücün tarih sahnesinden silemeyeceğinin de önemli bir karinesi.

***

Ali İhsan 2016 yılına çok kötü bir giriş yaptı. İstanbul Erkek Lisesi’nde göreve başlayalı daha üç gün olmuştu ki yakalandığı grip hastalığı ile birlikte kanında ortaya çıkan  virüs bütün vücudunu esir alarak yıktı ve 31 Aralık gecesi   hastanelik etti. Tam 60 gün yoğun bakım ünitesinde kaldı Ali İhsan. Gözlerini aralamadan külçe gibi yattı.  Akciğerleri durdu, aldığı ilaçlarla bedeni iyice kendini saldı. Makin aya bağlı olarak yaşamla ölüm arasındaki sınırda büyük bir mücadeleye girişti. Başta aile fertleri olmak üzere herkesin yüreğini ağzına getirdi. Ama çok şükür korkulan olmadı. Hayata sımsıkı tutundu ve duaların da bereketiyle ölüm uykusundan uyandı sonunda Ali İhsan. Doktorların söylediğine göre bünyesi çok sağlammış. En ufak bir zafiyeti olsa, zararlı müptelalıkları olsa bu mücadeleden galip çıkamazdı diyor tedavisini yapanlar. 

Ali İhsan şimdi taburcu oldu. Baharla birlikte, iki aylık ölüm kalım mücadelesinde çökmüş bedeni yeniden hayat buluyor. Zihni melekeleri oldukça açık ve kafası zehir gibi çalışıyor. Belli ki Allah onu halkına bağışladı, belli ki onlara vereceği daha çok şey var.

Kendisine gönülden geçmiş olsun diyor; bu "ikinci hayatında" Allah’ın ve halkının rızasına uygun, hayırlı, bereketli, uzun bir ömür diliyorum.2143 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ETNİSİTE, SİYASET, ÇDP, V.S. - 19/07/2019
ÇDP’ye “etnik parti olmaz” argümanıyla karşı çıkanların “etnik derneklerde” icra-i faaliyette bulunuyor olması da tam bir kara mizah örneğidir.
KARADAN GEMİ İDARE EDİLMEZ; ÖYLEYSE HAYDİ SİYASETE! - 27/06/2019
Kırmızı kitapta bir rezerv olsun olmasın, taleplerimizin hayata geçmesi için mutlaka Çerkes sorununun çözümünü misyon edinmiş şahısların mecliste ve yürütme kadrolarında bulunması, yani siyasete girmesi gerekiyor.
SİVİL TOPLUMDAN, SİYASAL TOPLUMA... - 13/06/2019
2001 yılında işbaşına gelen AK Parti yönetimi AB kriterlerinin öngördüğü açılım programıyla devletin kimlikler üzerindeki inkar politikalarına son vererek önemli bir adım attı.
HAKİKATİN GÜR SESİ: KADİR MISIROĞLU - 06/05/2019
Araştırmacı karakteri, Osmanlıca’ya ve birkaç batı diline vukufiyeti, güçlü hafızası, keskin zekasıyla resmi tarihin yalanlarını bir bir ifşa etti. Epeyce bir insanı da “sistemin narkozundan” çıkartmayı başardı.
20 Senedir Nasıl Adam Olunacağını Öğrenemeyen Zavallı! - 07/12/2018
“En eksik tarafını” tamamlamak için 20 senedir didiniyor, hergün “Ne zaman adam oluruz?” diye soruyorsun tuttuğun köşede. Baştan belirtelim, sen artık umutsuz bir vakasın, hiçbir zaman adam olamayacaksın.
RF Eğitim Yasası, ‘Yeni Rus Ulusu’nun Eritme Kazanı Olacak - 29/06/2018
Kremlin'in yüzyıllardır değişmeyen hedefi, işgal ettiği toprakları yerli nüfusundan arındırmak, "Rus kültürü içinde eritip, yok etmektir."
Asimilasyon Asalet Dinlemiyor - 07/08/2017
Ana sorunumuz Asimilasyondur. Artık her şeyi bir kenara bırakıp, bütün imkanlarımızı, bütün beyin gücümüzü bu sorunun çözümüne odaklamamız lazım.
Şehid Erol Olçok - 24/07/2016
Ama hep dillendirdiği bir sıkıntısı vardı; ona göre Çerkeslerin yetkin, kendini davaya adamış, sonuna kadar fedakar kadroları yoktu ve bu büyük eksiklikti. “Büyük işleri güvenerek teslim edebileceğimiz kimse yok ortada” diyordu kendi zaviyesinden.
'Ermeni Soykırımı' ve Çerkesler - 14/06/2016
onrad Adenouer uzmanları tarafından hazırlanacak “Çerkesleri Ermeni soykırımı yapmakla itham eden” belgeli bir dosyayı kitaplaştırıp burnumuza dayayacakları günün çok uzak olmadığından hiç şüpheniz olmasın.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi