• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasya ve Globalizm
02/05/2018

Türkiye’deki Kafkasyalılar, Kaf Dağı’nın ardına, “gitmesek de, görmesek de o köy bizim köyümüzdür” anlayışıyla, sürrealist, hülyalı bir şekilde bakıyorlar.  Ayrılıklar uzadıkça, efsunlu topraklara yönelik nostalji yıldızı da parlıyor. Oysa gerçekler çok farklı.

Kremlin’in ekonomik, politik, askeri olarak sıkı kontrolünde olan Kafkasya’da dört asırdır OHAL uygulanıyor. Dolayısıyla, Rusya’nın tarihini, yönetim sosyolojisini, reflekslerini bilip anlamadan, “Kafkasya’nın kurtuluşu” tezini seslendirmek sadece kendini kandırmaktır. 

1- Dünyada yaygınlaşan bant üretimi (fordizim) miadını doldurdu. Neden? Çünkü kârlılık azaldı. ABD’de silikon vadisinde yapılan yeni buluşlar ve CNC makinelerin icadı sistemi değiştirmiştir.

O tarihlerde ben  San Francisco’da yaşıyordum. İşe gitmek için hergün arabamızla Golden Geit Köprüsü’nden geçiyor ve 1 $ veriyorduk.

Ünlü bir pubda bir akşam viskimi yudumlarken tuvalete gittim. Pisuarda işimi bitirip arkamı dönmüştüm ki sular kendiliğinden aktı. Dönüp hayretle baktım ve bara geçtim. Kafama takılmıştı, acaba arkada bir insan mı vardı ki işim bitince suları akıttı diye düşündüm. Bir kez daha pisuvara gittim, incelerken iki duvarda birbirine hizalı iki göz gördüm. Test ettim, işimi uzaktan gördüğümde sular akmıyordu. Tabiî ki tekniği çözemedim ama şark kurnazlığı ile sistemin çalışma şeklini anladım.

Şehrin tüm binaları açık renkti San Francisco’da . Tek siyah bina 54 katlı PAN-AM’ünkiydi. Üst kattaki bara çıkarken asansörlerin kapıları insan  gördüğünde  otomatikman açılıp kapanıyor. Bir düzen içinde biteviye çalıştığına hayretle şahit oldum. Oysa İstanbul’da bu işler manuel yapılıyordu. Zamanla bunun bir fotosel tekniği olduğunu okudum ve öğrendim.

 

2-1974’de Arap şeyhleri İsrail’i boğmak için Viyana’da OPEC’i kurdular, petrol üretimini kıstılar, fiyatlar 4-5 misline katlandı. Ama bu petrol krizi, dünya sistemi kapitalizm için İsrail’in Orta Doğu’daki önemini artırdı.

Arapların elinde devasa dolarlar birikti. İslam geleneği tacir olduğundan, bu paralarla üretim birimleri açmak yerine, paraları ABD ve Londra banklarına yatırdılar. Bir süre sonra finans krizi baş gösterdi. O dönemde finansı fabrika sahipleri, patronlar kontrol edip yönetiyordu (1986’da artık finans kapital bu kontrolden çıktı). Devlet garantisi olduğundan bu paralar düşük faizle SSCB ve COMECON ülkelerine satıldı. Bu ise onlar için sonun başlangıcı oldu. Aldıkları bu ucuz krediler sonucudur ki 1986 yapılan SSCB KP’nin 27. Kongre Kararları ile Stalinist elitler SSCB ve COMECON’u dağıtma karı aldı ve uyguladılar. Bu defa 1990’da ben Sarp Sınır Kapısı’ndan yürüyerek dede vatanı Kafkasya’ya girdim. Yolda bir büfeden etiketinde elma resmi olan bir meyva suyunu işaretle alıp içtim ama gerçek değil, sanki sentetikti. Nedense  daha o zaman “bu rejim de sentetik sosyalizimdir” zannına kapıldım.

3-1991’de SSCB dağıtılınca, kapitalizmin dünyalaşmasının önündeki bariyer de kalktı. 1974’den başlayarak oluşturulan globalleşmenin ekonomi politiği, bir planlama süreci ve zamanlaması ile hayata geçirilmeye başlandı.

Program ana hatları ile şöyleydi:

a) 1’nci ve 2’nci Dünya Savaşları üretim yetersizliği sebebiyle, kaynakların ve pazarların paylaşımı için yapıldı. Günümüzde insanlığa birkaç defa yetecek kadar üretim yapan dünya kapitalist sistemi, klasik emperyal medodlar yerine, devasa oranlara ulaştırdığı “meta” ve “finans” birikimi ile “idolojisinin” tüm dünyada özgürce dolaşabilmesinin önündeki, dini-milli bölgesel tiran hükümetlerinin koydukları vergiler, KDV’ler ve özel rüşvetleri kaldırmak; ticaret yollarının güvenliğini sağlamak ve yeni ticaret yolları açmak üzere yeni geliştirdiği politikalarla harekete geçti:

- 1’nci ve 2’nci Dünya Savaşları’nda her nedense ulus devlet kuramamış esir milletlerin konfederatif  biçimde milli çatışma sorunlarının çözülmesi, mal ve finas akışını hızlandıracaktır

- Tarım döneminde ortaya çıkan ama kapitalizmle çatışan İslam dininde yenilenme yapılıp ehlileştirilmesi, dünya sistemine entegre edilmesi.

- Çevre sorunları, insan hakları, hukuk, din ve vicdan özgürlüğü, örgütlenme  hürriyetinin kapitalist değerlere göre yenilenmesinin programlaştırılması.

Yukarıdaki programın oluşması için kısmen laik TC’nin ılımlı İslâm’a rol model olması için AKP ve lideri Beyaz Saray’da ağırlandı. 2007’ye kadar da beraber yüründü. Ancak ABD “Karaman’ın koyunu, sonra çıkar oyunu” özdeyişini bilmiyordu. Misyon yüklediği merkezde Yeni Osmanlı’yı kurma rüyası depreşti.

Bu arada 1400 yıldır uyuşturulmuş  Tunus halkını fitleyerek Arap baharı  devrimleri başlatıldı. 7 yıldır Orta Doğu’da devam eden savaşlar 1 ve 2. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi petrol kaynaklarının bölüşümü değildir. Öyle olsaydı petrol on misli artardı; oysa hâlâ 50 $ düzeyinde.

Yapılmak istenen

1- İslam dinini güncellemek

2- gümrük vergileri ve KDV’yi sıfırlatmak, mevcut ticaret yollarının güvenliğini sağlamak ve yeni ticaret yolları açmak (Nitekim Çin’den kalkan tren Rusya üzerinden Lonra’ya ulaştırıldı.  Türkiye üzerinden Paris’e olan hat ise bitmek üzere, vs).

Putin rejimi tehlikeyi sınırda önlemek için Suriye’ye müdahale etti. Şu anda devrimci dalga patinaj yapıyor ancak (üç vakte kadar) günün sonunda İran, Kafkasya üzerinden Moskova’daki Putin rejimini vurup, sahte federasyonu dağıtacaktır. Sınırları, kurumları var olan birçok devlet özgürleşecek ama en sorunlu coğrafya Kafkasya’dır.

Henüz vakit varken kendi kaderinin tayininde söz ve karar sahibi olabilmek için Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulması gerekir. Değilse Global burjuva  kendi çıkarlarına göre statükoyu belirleyecektir. 

İmam Şamil ve Aslan Mashadov en kahramandılar ama zamanlarında dünya konjonktürü uygun değildi, onlara el verilmedi. Şimdi golobalizmle konjonktür uygunlaşmıştır.

Bizim, Kremlin’le  kavgamız toprak ve sınırlar değil; demokrasi, evrensel hukuk, insan hakları, din ve vicdan özgürlüğü mücadelesi olmalıdır. Çünkü özgürleşen insanoğlu, yaşadığı coğrafyayı da özgürleştirir, demokratikleştirir. Tüm Kafkasya’daki halklar barış ve dostluk içinde yaşayabilir.

Çok marifet var insanda, vesselam.Paylaş | | Yorum Yaz
260 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi