• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret613476
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
USA Neden Ukrayna Sınırında?
11/01/2019

Henüz 75 yaşıma girdim, ancak Kemalizm ve  Arap dini-siyasi kültürü tarafından kafaları kasten karıştırılmış Çerkesler ve SSCB’nin dağıtılması ile likidasyona uğratılan Türkiyeli sosyalistler beni çok yordu. Ölünce belki gadir-gıymetimi bilirler.

1994’te, geçmişte USA ile SSCB arasında varılan SALT 1-2 anlaşmaları gereği nükleer silahların sınırlandırması, imhası ve kontrolü gereği Ukrayna’da bulunan SSCB nükleer başlıklı roketlerin Rusya’ya verilmesi üzerine uzun tartışmalardan sonra Viyana’da dört devlet başkanı (ABD-Almanya-İngiltere-Rusya) karar aldılar. Ukrayna Başkanı Leonid Kıravçuk (hazine hırsızı) bir şart öne sürdü; kararda imzası olan devletlerin, mevcut Ukrayna devlet sınırlarının güvenliğini garanti etmesini istedi ve bu da kabul edildi. Sonrasında roketler Rusya’ya aktarıldı denildi.

Bu arada Rusya İran’a silah satışına başladı ve barış amaçlı nükleer reaktör kurma anlaşması imzaladığını duyurdu. İşte bu statüko devam ederken, Rusya, “alalım düşmandan eski yerleri” şiarı ile Kırım’ı ve ayrıca  Ukrayna’nın  Donbas bölgesini işgal etti. Düzmece bir halk cumhuriyeti devleti kurdurdu. Yani silah zoru ile sınırları değiştirmek suçunu işledi. Dört devlet arasındaki Viyana anlaşmasını ihlal etti ve anında ambargo kondu. Şu andaki askeri yığınağın ana sebebi Rusya’daki ırkçı, fütuhatçı Putin rejimini yıkmak; sahte federasyonu dağıtmaktır.

Viyana anlaşması gereği Kırım’dan ve işgal ettiği topraklardan çekilecek ve tazminat ödeyecek. Gerisi gelir… Arap Baharı dünya devrim hareketinin son durağının Kremlin olduğunu geç anlayan rejim, tehlikeyi sınır dışında önleyebilmek için Suriye’ye müdahale etti. Ama nafile gayret, sonuç aleyhine olacaktır. Napolyon’a sormuşlar:

- Savaş nasıl kazanılır?

- “Para, para, para” demiş.

1400 yıldır mezhep farklılıklarından ötürü birbirini boğazlayan Arap dünyası, şu ana kadar çözüm ve sulh için  savaşmalarına karşın hiçbir sorununu çözemedi. Tersine şu andaki durum Hz. Peygamberin İslamı tebliğ ettiği ortamdan daha kötü ve içler acısı. Başka bir bakışla Arap toplumu İslam dini üzerinden sorunlarını çözmeyi beceremedi, aksine karmaşıklaştırdı. İtikada göre bu, bundan sonra da çözemeyecek anlamına gelmez; belki ileride çözebilir. Ancak dünya konjonktürü iradi olarak İslam dininde reform yaptırmak için  Arap dünyasına müdahale etti. Şimdi daha da çok kan akacak, yıkımlar olacak gibi. Gelişmelerin seyri bu. Müdahale ile Arap dünyasının aklı başına gelecek, oturup düşünecekler gibi gözüküyor. Sürekli hatayı dışarıda, başkalarında arayan Müslümanlar, bu savaşların hitamında barış ortamı olursa  kendilerine gelecekler gibi (sular bulanmadan durulmaz). Örneğin, Türkiye’nin güney doğusunda Irak, İran  ve Suriye de Türk-Kürt- Fars -Arap kendilerine göre savaş argümanları oluşturarak biribirlerini kırıyorlar; sorsanız hepsi de Müslüman….

2001’de, Petro geleneğine göre atama ile yeni Çar yapılan V. V. Putin’in ilk işi Slav-Ortodoks sentezini yapmak oldu. İstanbul Fener Patrikhnesi Papa’nın yüz yıllar önce verdiği icazete göre tüm Slav  milletleri = Ukrayna, Polonya, Çek, Slovak, Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan kiliseleri Moskova Patrikliğine bağlıydı. Bu bağları güçlendirdi, Slav milliyetçiliğini başa aldı, petro-dolarlarla  destekledi. Temel amacı Kremlinin  işgal-haraç siyasetini din ve milliyetçilik üzerinden güçlendirip hegomonya yaratmak ve emperyasını güçlendirmektir. Kısmen becerdi de. Ancak Kafkasya’dan sonra  Kırım ve Ukrayna toprağını işgal (50 bin Slavı öldürdü) etmesi bardağı taşırdı, Ukrayna Kilisesi İstanbul’da Papa ile anlaşarak bağımsızlık kazandı. Kremlinin dini hegomonyasını kırdı, parçaladı. Trump’ın milliyetçi  korumacı  ekonomi-politiği dünyadaki  gidişata patinaj yaptırıyor. Ancak, metanın-finans kapitalin tüm dünyada her yere girip kârını alma iradesini kimse kıramaz. Kâr kapitalizmin kamçısıdır; Trump ve benzeri liderleri silkeler atar, hudutları aşar…

Çok marifet var insanda,

Vesselam…   


277 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi