• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret613538
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Demokrasiden Kimin Ne Çıkarı Var?
06/07/2018

Demokrasi (çok seslilik) ilk defa, antik çağda, Ege Bölgesi’nde şehir meclislerinde ortaya çıktı. Dini devlet döneminde 2 bin yıl bundan bahseden ve talep eden olmadı.

17 yy’da Batı Avrupa’da yenilenme başladı. Her şey, içinde tarih, felsefe,  geometri, aritmetik emeğin billurlaşmış şekli olan resim ve heykelden neşet etti. Aristokrasiyi tasfiye eden küçük ticaret erbabı küçük atölyeleri birleştirerek fabrika üretimine geçti. Köylüleri zorla işçileştirdi. Bilim ve sanatta, üniversitelerde yeni buluşlara ortam yaratmak için ifade özgürlüğünü kendinden menkul uyguladı. 16 saat, bir lokma ekmeğe çalışan işçi sınıfı demokrasi talebiyle ortaya çıktı.

Neden?

Çünkü demokratik bir ortamda patrondan maaş artırımı isteyebilirdi. Nitekim de öyle oldu; burjuva sınıfı işçi sınıfına özgürlükleri kısmen de olsa  tanımak zorunda kaldı. Ve grevler başladı. İşçi sınıfı ve partileri, ücretli izni, emeklilik hakkını, kooperatifleri burjuvaya zorla kabul ettirdi.

Demokrasinin en çarpıcı tarifini de Lenin yaptı: “Demokrasi, azınlığın yaşayabilmesi için, çoğunluk haklarını kısıtlamaktır” demişti. SSCB’de  uygulamaya da konuldu; ancak 1929’dan başlayarak Stalin tüm kazanılmış hakları budamaya başladı. Sosyalizm maskesi altında askeri bürokratlardan oluşan sınıf üstü bir rejim kurdu. Bu rejimin mali iflasları ile baş edemeyen SBKP’nin Stalinist elitleri SSCB’yi dağıttı. Ancak onlar hala sahte Rusya Federasyonu’nda iktidardadırlar.

 Putin Sovyetlerden kalan tüm fabrikaları kapattı. Yani meta üreten sınıf olmayınca, gaz-petrol ve ham madenler ihraç eden Rusya’da demokrasiye de ihtiyaç yoktu.

İşte Kafkasya’daki zorluk buradadır. Putin daha geçenlerde ana dilde eğitimi kaldırdı. Toplumun sosyal-ekonomik-politik bir örgütlenmesi olmadığından (sendika-parti) güçlü bir karşı duruş oluşamıyor. Cılız feryat figanlar var ancak onu da kendimiz zor duyuyoruz.

Globalizm Rusya’daki Putin rejimini çember içine alıyor. Neden? Çünkü 145 milyon insan hiç çalışmıyor. Yeraltı kaynaklarını satarak yaşıyor. Bir de, velinimeti olan Batı merkezi devletlerinin kapitalizmine kafa tutuyor, savaş açıyor. Her gün salvolar atıyor, küçümsüyor, tahkir ediyor. Halklara ve işçi sınıfına da kan kusturuyor.

Uzun sözün kısası, bu şekilde fazla gitmez; Putin rejimi üç vakte kadar dağıtılacaktır.

Selamlar.259 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi