• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret657328
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Demokrasiden Kimin Ne Çıkarı Var?
06/07/2018

Demokrasi (çok seslilik) ilk defa, antik çağda, Ege Bölgesi’nde şehir meclislerinde ortaya çıktı. Dini devlet döneminde 2 bin yıl bundan bahseden ve talep eden olmadı.

17 yy’da Batı Avrupa’da yenilenme başladı. Her şey, içinde tarih, felsefe,  geometri, aritmetik emeğin billurlaşmış şekli olan resim ve heykelden neşet etti. Aristokrasiyi tasfiye eden küçük ticaret erbabı küçük atölyeleri birleştirerek fabrika üretimine geçti. Köylüleri zorla işçileştirdi. Bilim ve sanatta, üniversitelerde yeni buluşlara ortam yaratmak için ifade özgürlüğünü kendinden menkul uyguladı. 16 saat, bir lokma ekmeğe çalışan işçi sınıfı demokrasi talebiyle ortaya çıktı.

Neden?

Çünkü demokratik bir ortamda patrondan maaş artırımı isteyebilirdi. Nitekim de öyle oldu; burjuva sınıfı işçi sınıfına özgürlükleri kısmen de olsa  tanımak zorunda kaldı. Ve grevler başladı. İşçi sınıfı ve partileri, ücretli izni, emeklilik hakkını, kooperatifleri burjuvaya zorla kabul ettirdi.

Demokrasinin en çarpıcı tarifini de Lenin yaptı: “Demokrasi, azınlığın yaşayabilmesi için, çoğunluk haklarını kısıtlamaktır” demişti. SSCB’de  uygulamaya da konuldu; ancak 1929’dan başlayarak Stalin tüm kazanılmış hakları budamaya başladı. Sosyalizm maskesi altında askeri bürokratlardan oluşan sınıf üstü bir rejim kurdu. Bu rejimin mali iflasları ile baş edemeyen SBKP’nin Stalinist elitleri SSCB’yi dağıttı. Ancak onlar hala sahte Rusya Federasyonu’nda iktidardadırlar.

 Putin Sovyetlerden kalan tüm fabrikaları kapattı. Yani meta üreten sınıf olmayınca, gaz-petrol ve ham madenler ihraç eden Rusya’da demokrasiye de ihtiyaç yoktu.

İşte Kafkasya’daki zorluk buradadır. Putin daha geçenlerde ana dilde eğitimi kaldırdı. Toplumun sosyal-ekonomik-politik bir örgütlenmesi olmadığından (sendika-parti) güçlü bir karşı duruş oluşamıyor. Cılız feryat figanlar var ancak onu da kendimiz zor duyuyoruz.

Globalizm Rusya’daki Putin rejimini çember içine alıyor. Neden? Çünkü 145 milyon insan hiç çalışmıyor. Yeraltı kaynaklarını satarak yaşıyor. Bir de, velinimeti olan Batı merkezi devletlerinin kapitalizmine kafa tutuyor, savaş açıyor. Her gün salvolar atıyor, küçümsüyor, tahkir ediyor. Halklara ve işçi sınıfına da kan kusturuyor.

Uzun sözün kısası, bu şekilde fazla gitmez; Putin rejimi üç vakte kadar dağıtılacaktır.

Selamlar.317 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi