• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Demokrasiden Kimin Ne Çıkarı Var?
06/07/2018

Demokrasi (çok seslilik) ilk defa, antik çağda, Ege Bölgesi’nde şehir meclislerinde ortaya çıktı. Dini devlet döneminde 2 bin yıl bundan bahseden ve talep eden olmadı.

17 yy’da Batı Avrupa’da yenilenme başladı. Her şey, içinde tarih, felsefe,  geometri, aritmetik emeğin billurlaşmış şekli olan resim ve heykelden neşet etti. Aristokrasiyi tasfiye eden küçük ticaret erbabı küçük atölyeleri birleştirerek fabrika üretimine geçti. Köylüleri zorla işçileştirdi. Bilim ve sanatta, üniversitelerde yeni buluşlara ortam yaratmak için ifade özgürlüğünü kendinden menkul uyguladı. 16 saat, bir lokma ekmeğe çalışan işçi sınıfı demokrasi talebiyle ortaya çıktı.

Neden?

Çünkü demokratik bir ortamda patrondan maaş artırımı isteyebilirdi. Nitekim de öyle oldu; burjuva sınıfı işçi sınıfına özgürlükleri kısmen de olsa  tanımak zorunda kaldı. Ve grevler başladı. İşçi sınıfı ve partileri, ücretli izni, emeklilik hakkını, kooperatifleri burjuvaya zorla kabul ettirdi.

Demokrasinin en çarpıcı tarifini de Lenin yaptı: “Demokrasi, azınlığın yaşayabilmesi için, çoğunluk haklarını kısıtlamaktır” demişti. SSCB’de  uygulamaya da konuldu; ancak 1929’dan başlayarak Stalin tüm kazanılmış hakları budamaya başladı. Sosyalizm maskesi altında askeri bürokratlardan oluşan sınıf üstü bir rejim kurdu. Bu rejimin mali iflasları ile baş edemeyen SBKP’nin Stalinist elitleri SSCB’yi dağıttı. Ancak onlar hala sahte Rusya Federasyonu’nda iktidardadırlar.

 Putin Sovyetlerden kalan tüm fabrikaları kapattı. Yani meta üreten sınıf olmayınca, gaz-petrol ve ham madenler ihraç eden Rusya’da demokrasiye de ihtiyaç yoktu.

İşte Kafkasya’daki zorluk buradadır. Putin daha geçenlerde ana dilde eğitimi kaldırdı. Toplumun sosyal-ekonomik-politik bir örgütlenmesi olmadığından (sendika-parti) güçlü bir karşı duruş oluşamıyor. Cılız feryat figanlar var ancak onu da kendimiz zor duyuyoruz.

Globalizm Rusya’daki Putin rejimini çember içine alıyor. Neden? Çünkü 145 milyon insan hiç çalışmıyor. Yeraltı kaynaklarını satarak yaşıyor. Bir de, velinimeti olan Batı merkezi devletlerinin kapitalizmine kafa tutuyor, savaş açıyor. Her gün salvolar atıyor, küçümsüyor, tahkir ediyor. Halklara ve işçi sınıfına da kan kusturuyor.

Uzun sözün kısası, bu şekilde fazla gitmez; Putin rejimi üç vakte kadar dağıtılacaktır.

Selamlar.Paylaş | | Yorum Yaz
190 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi