• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret559639
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
İmam Şamil Devrimci miydi?
19/10/2018

Kemalist Türk Tarih tezine göre bütün insanlık Türk’den neşet etti. Bu bakış açısıyla  Türk faşistleri, Birleşik Kafkas Ordusu’nun Abhazya’da Çeçenistan’daki savaşlarda Rus ve Gürcü Ordusu’na karşı kahramanlık gösterip, galip gelmesi üzerine, Çeçen ve Çerkesleri yayınlarında Kafkasya Türkleri olarak lanse ettiler. Geçenlerde bir Kemalist emekli öğretmen bana sormuştu, “abi Kafkasya’da  Çerkesler kopuz çalıp, kımız içiyorlar mı?” diye. Ben de öğretmenin gözlerinin içine baktım; sorusunda samimiydi. Henüz o aşamaya geçip, titreyip Türkleşemediler ama Türkiye’deki Kafkaslılar’dan  rakı içip Mustafa Kemal’i hayırla yad edenler vardır.
Türkiye’deki Faşist gerici çevreler, İmam Şamil’e Avar Türkü, Müslümanın kılıcı Şeyh (arap ünvanı) Şamil,… gibi yakıştırmalarla sahiplenip, özü itibarı ile tarihte Ruslarla yapılan tüm savaşlarda aldıkları yenilginin ürettiği aşağılık komplekslerini kendilerince onarmakta; aynı zamanda dünyadaki övünülecek olayları, başarılı insanları ve kahramanları Türk-Müslüman gösterip, bu palavralarla bir taşla 33 kuş vurmaya çalışmakta, ahmakları da fena halde aldatmaktadırlar.  

Her konuda olduğu gibi insanların çoğunluğu gerçekleri yaşlandıkları zaman kısmen de olsa anlıyorlar ama heyhat ki o zamana kadar yalancılar, sahtekârlar iktidarlarını sürdürüp  hedefine ulaşmış oluyor. Oysa gerçekler tamamen  farklıdır; Kafkasya’da, İmam Şamil işgale karşı Kafkasya’nın özgürlük mücadelesini yapan önder olarak tanımlanır,  Kafkasya’da Avarlar’a “Türksün” dersen sana gülerler. Ayrıca Kafkas toplumlarının hafızasında Osmanlı, kavgayı kışkırtıp uzaktan izleyen fitneci olarak yer edinmiştir.

Türkiye’de yaşayan Kafkaslılar kerameti kendinden menkul bir anlayışla Kafkasya’ya karşı platonik bir aşk beslerler; onlar için kendi hayallerindeki kutsal topraklardır. Özgürlük anlayışına olan hasretleriyle Kafkasya’yı bağımsız ve özgür olarak değerlendirirler. Oysa Kafkasya ekonomik, politik ve askeri bakımdan Kremlin’e bağlıdır. Yalnızca sosyal yaşamlarda farklıklar ve çeşitlilikler vardır.

1801 yılında Rusya, önemli bir sosyal ve sınıfsal  değişime uğradı. Gürcistan’ın Rus Çarlığı’na bağlanması ve toprak mülkiyet kanununda radikal değişiklikler olmuş; köylülerin vergileri 12 kat artırılmış, toprak ağalarının mülki amirlere ve Çar’a şikayetleri yasaklanmış, hukuken de tam köleleştirilerek ağaların zulmüne bağlanmışlardır. Bu mülkiyet yapılanması aynı zamanda 1917 devrimin temellerini oluşturmuştur. Ekim devriminin  önderi Lenin’in “herkese iş, Köylüye toprak” sloganı,  Ekim Devrimi'nde başrol oynamıştır. Çariçe Katerina toprak ağalarını (drvoryan) destekleyerek köylüleri köleleştirmişti. Bu durum başta Kuban ve tüm Kafkasya’daki toplumları da derinden etkilemiş, nitekim İmam Şamil’den de önce  hem sömürüye, hem işgale karşı isyanlar olmuştur. 

Yüz yıldan fazla köylü isyanları devam etmiş, diğer yandan Kozak atamanlarından Pugaçov bu zulme karşı köylüleri  örgütleyerek isyan etmiştir. En çok katılımı da  Kazan Tatarları ve Çuvaş Müslümaları yaptı ama bu bir İslam-Hıristiyan çatışması değil, sınıf çıkarlarının çatışması olarak tarihe geçti.
    Bu dönemde çeşitli bölgelerde köylü ayaklanmaları oldu ve Keremlin tarafından bastırıldı, önderleri Kızıl Meydan’da idam edildi. Katerina’nın  oğlu 1. Aleksandr Fransız devriminin etkisiyle Fransız hocalar tarafından eğitildi. Liberal görüşte, devamlı güleç yüzlü bir adam olarak anılan bir Çar oldu. Toplumda ezilenler tarafından umut olarak karşılandı. Zamanla liberalliği terk edip reşit Hristiyan oldu. O da köylüler aleyhine yasalar çıkardı. O tarihlerde Kremlin henüz Dağıstan’ın bazı bölgelerini kontrol edemiyordu, bu meyanda  ilhak ettiği Gürcistan üzerinden ve kuzeyden oralara asker saldı. İlk başta birçok önderin öncülüğünde başkaldırılar oldu. Daha sonra İmam Şamil işgallere ve Kremlin’in köylülere koyduğu ağır yaptırımlara, sömürüye  karşı bir milli mücadele başlattı. Tarihsel olarak dünya konjonktörü uygun düşmediğinden başaramadı. Çünkü Avrupa ile Rusya’nın öncülüğünde ve jandarmalığında kutsal ittifak antlaşması yapılmıştı. Yani Avrupa’da ve Rusya’da olası sınıfsal ve milli ayaklanmalara karşı, ortak bastırma askeri anlaşması. Bu, egemenlerin kutsal ittifakı tüm Avrupa ve Rusya’da (Osmanlı’yı almadılar) iç isyanların başında Demokles’in  kılıcı gibi duruyordu.
Yakın tarihlerde, Abhazya’da, Çeçenistan’da yapılan,  işgallere karşı milli bir direniş ve insan  haklarını, hukukunu koruma savaşlarıydı. Kaldı ki Abhazların - Osetlerin % 80’i de Hıristiyan'dır. Şamil Basayev savaşırken Abhazya’nın dinsel demografik durumunu bilmiyor muydu? Çeyrek asır yaşadığım Kafkasya’da toplumların çoğunluğu ateisttir. Bu topraklarda yaşayan milletler için de  Rusların bu oranı hepsinin toplamında daha da  yüksektir,

Dünya ve her şeye semboller üzeriden bakan iflah olmaz Türk-İslam sentezi savunucuları, her salataya maydanoz olmak  istiyorlar ama nafile gayret. Sonuçta her seferinde  avuçlarını yalıyorlar. İmam Şamil, milli özgürlük hak, hukuk ve insan haklarının devrimci önderi olarak, sömürücü Çarlık  emperyasına karşı isyanın lideridir. Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebini duyunca enselerini kaşıyorlar.
     Mustafa Kemal Milli Mücadele süresince bilindiği gibi Kafkas kalpağı takmıştı. 1923 İzmir iktisat Kongresi’nden sonra İngiliz melon şapkası giydi.

Bunlar biraz düşenün diyor hayat bize..

Çok marifet var insanda.
     Selamlar.

_______________ 

Not: Bu yazının yazılmasında Rusyalı tarihçiler N. Gomulof,  N. Pakroski ve B. Kagurlist’in tespit ve görüşlerinden faydalandım.Paylaş | | Yorum Yaz
355 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya - 19/07/2018
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı uzun sürmez. Bu şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır. Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi