• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam110
Toplam Ziyaret613538
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya
09/08/2018

Dünyanın “merkezi” devletleri ve onun çevresinde  ekonomik, politik, coğrafi yakınlığına göre halkalanmış  “çevre” devletler var.

15 yy’da devrimci tacirlerin ortaya çıkardığı kapitalizm güçlendikçe, dünya sistemi olmaya başladı. O tarihten beri ortalama her 54 yılda bir merkezi devletlerden çevre devletlere finans salınıyor, onlar da yeni makine parkları alıyorlar. Sonra 54 yıl içinde bu makineler eskiyor ama merkez ülkelerde yenileri geliştiriliyor. Bu arada finans da merkeze dönüyor. Gerisinde  bıraktığı ekonomi, devletlerde krizlere, politik değişimlere neden oluyor.

Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi:  “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır. Yani borçları da millet her döngüde olduğu gibi  öder.

İşte bu noktada önerimiz, dijital makineleri üreten merkez devletlerin firmalarının doğrudan Türkiye’de dijital makinelerle fabrikalar açmalarıdır, Montajcı – Komisyoncu - Faizci, TUSİAD – MUSİAD’ın aracılığına ne gerek var? Neden iki kat fazla para ödesin tüketiciler?

Son 5 asırdır dünyadaki değişim ve dönüşüm -Kandiyef  döngüleri- şimdiye kadar ne sonuçlar doğurdu?

- Rusya ve Osmanlı’da 17 y.y.’da başlayarak köylü isyanları yaşandı. İşte bu ortamda İmam Şamil bağımsızlık hareketi ortaya çıktı, taban buldu. Ancak dış dünya konjonktüründeki zayıflıktan ötürü  başarılamadı. Osmanlıda Celali isyanları çıktı. Anadolu’nun kumaşı bozuldu. Aleviler dağlara sürüldü, kılıçtan geçirildi,

-1910’larda  Rusya’da görevini tamamlayan finans geri merkezi ülkelere dönmeye başladı. Enflasyon milyon oldu. Bir yumurta, bin ruble oldu, 1917’de anti emperyalist devrim oldu. Yeni düzenin kaotik ortamında Kuzey  Kafkas devleti kurma girişimi oldu, ancak gene dış konjonktürün zayıflığından başarılamadı. Osmanlı meşrutiyete ve cumhuriyete geçti.

- 1974’de finans merkezi ülkelere geri dönüşe başladı, petrol krizi patladı.SSCB-COMECON ülkeleri merkezi ülkelerden aldıkları ucuz kredileri ödeyemez duruma düştü. SSCB ve COMECON ülkeleri malen iflas etti. Sovyet Stalinist elitleri, “dünya çok kutuplu rejime evriliyor” öngörüsüne göre SSCB’yi dağıttılar. 10 yıl süren kaotik ortamda Çeçenistan bağımsızlığını ilan etti ve Kremlin askeri müdahalede bulundu. O tarihdeki dinamik dünya konjonktürü ile siyasal sosyal bakımdan örtüşemeyen Çeçen askeri heyeti  savaşı politik yanlışlarından dolayı  kayıp etti. Türkiye’de 1980 darbesi oldu.

- 2008 de başlayan kapitalizmin içsel krizini bastırmak için tüm dünyaya  salınan krediler geri merkez devletlere dönmeye başlayınca halen içinde yaşadığımız devasa kriz ortaya çıktı. Başta İran - Türkiye ve  Rusya’yı kasıp kavuruyor…  Bu döngüde yukarda adı geçen ülkelerdeki ikdidarlar değişecek, halklar çok acı çekecek. Küçük bir Sovyetler birliği olan sahte Rusya Federasyonu dağıtılacak çok  acılı olaylar yaşanacak. Kafkasya halkları birleşirlerse yenilmezler. Ta 1558 den beri süren işgal bitebilir ve Birleşik Kafkasya Demokratik Devleti  kurulabilir. Dünya global sistemi buna uygundur zaten çanak tutan güç de odur. Ancak senin yüreğinde özgürlük ateşi harlı yanmıyorsa, ne olabilir ki?

Çok marifet var insanda; selamlar…111 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi