• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya
09/08/2018

Dünyanın “merkezi” devletleri ve onun çevresinde  ekonomik, politik, coğrafi yakınlığına göre halkalanmış  “çevre” devletler var.

15 yy’da devrimci tacirlerin ortaya çıkardığı kapitalizm güçlendikçe, dünya sistemi olmaya başladı. O tarihten beri ortalama her 54 yılda bir merkezi devletlerden çevre devletlere finans salınıyor, onlar da yeni makine parkları alıyorlar. Sonra 54 yıl içinde bu makineler eskiyor ama merkez ülkelerde yenileri geliştiriliyor. Bu arada finans da merkeze dönüyor. Gerisinde  bıraktığı ekonomi, devletlerde krizlere, politik değişimlere neden oluyor.

Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi:  “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır. Yani borçları da millet her döngüde olduğu gibi  öder.

İşte bu noktada önerimiz, dijital makineleri üreten merkez devletlerin firmalarının doğrudan Türkiye’de dijital makinelerle fabrikalar açmalarıdır, Montajcı – Komisyoncu - Faizci, TUSİAD – MUSİAD’ın aracılığına ne gerek var? Neden iki kat fazla para ödesin tüketiciler?

Son 5 asırdır dünyadaki değişim ve dönüşüm -Kandiyef  döngüleri- şimdiye kadar ne sonuçlar doğurdu?

- Rusya ve Osmanlı’da 17 y.y.’da başlayarak köylü isyanları yaşandı. İşte bu ortamda İmam Şamil bağımsızlık hareketi ortaya çıktı, taban buldu. Ancak dış dünya konjonktüründeki zayıflıktan ötürü  başarılamadı. Osmanlıda Celali isyanları çıktı. Anadolu’nun kumaşı bozuldu. Aleviler dağlara sürüldü, kılıçtan geçirildi,

-1910’larda  Rusya’da görevini tamamlayan finans geri merkezi ülkelere dönmeye başladı. Enflasyon milyon oldu. Bir yumurta, bin ruble oldu, 1917’de anti emperyalist devrim oldu. Yeni düzenin kaotik ortamında Kuzey  Kafkas devleti kurma girişimi oldu, ancak gene dış konjonktürün zayıflığından başarılamadı. Osmanlı meşrutiyete ve cumhuriyete geçti.

- 1974’de finans merkezi ülkelere geri dönüşe başladı, petrol krizi patladı.SSCB-COMECON ülkeleri merkezi ülkelerden aldıkları ucuz kredileri ödeyemez duruma düştü. SSCB ve COMECON ülkeleri malen iflas etti. Sovyet Stalinist elitleri, “dünya çok kutuplu rejime evriliyor” öngörüsüne göre SSCB’yi dağıttılar. 10 yıl süren kaotik ortamda Çeçenistan bağımsızlığını ilan etti ve Kremlin askeri müdahalede bulundu. O tarihdeki dinamik dünya konjonktürü ile siyasal sosyal bakımdan örtüşemeyen Çeçen askeri heyeti  savaşı politik yanlışlarından dolayı  kayıp etti. Türkiye’de 1980 darbesi oldu.

- 2008 de başlayan kapitalizmin içsel krizini bastırmak için tüm dünyaya  salınan krediler geri merkez devletlere dönmeye başlayınca halen içinde yaşadığımız devasa kriz ortaya çıktı. Başta İran - Türkiye ve  Rusya’yı kasıp kavuruyor…  Bu döngüde yukarda adı geçen ülkelerdeki ikdidarlar değişecek, halklar çok acı çekecek. Küçük bir Sovyetler birliği olan sahte Rusya Federasyonu dağıtılacak çok  acılı olaylar yaşanacak. Kafkasya halkları birleşirlerse yenilmezler. Ta 1558 den beri süren işgal bitebilir ve Birleşik Kafkasya Demokratik Devleti  kurulabilir. Dünya global sistemi buna uygundur zaten çanak tutan güç de odur. Ancak senin yüreğinde özgürlük ateşi harlı yanmıyorsa, ne olabilir ki?

Çok marifet var insanda; selamlar…Paylaş | | Yorum Yaz
57 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya - 19/07/2018
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı uzun sürmez. Bu şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır. Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi