• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret613537
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
ORTAYA KARIŞIK…
31/05/2019

TUVALETNAME

Çay bahçesinde masama oturdu. 

Gıdığında köşeli, kulaklarına doğru ince patika sakalı, tek kulağında küpesi, şile bezinden beyaz gömleği, kısa pantolonu vardı. Saçlarını da arkadan at kuyruğa bağlamış.

Daha çayını yarılamadan bana dönüp güncel konu seçim muhabbetine girdi:

“52 yaşındayım. Karım da 76 yaşında İngiliz. Ama onları hiç sevmem. Geçenlerde birkaç İngiliz’le tartıştım. Türklerin kültürü yetersiz ve cahilmişiz. Sonunda dayanamadım, “Ulan tuvaleti Osmanlı’dan öğrendiniz, yoksa Paris’i, Lonra’yı b.k götürüyordu…” dedim; hemen seslerini kestiler” dedi.

Muzaffer bir eda ile bana bakarken,

 “Alınma ama cahalet karşısında susmuş olabilirler” dedim.

 “Nasıl yani?” diye mukabele etti.

“Siz Efes antik kentinde milattan önce yapılmış oturak tuvaletleri ve kanalizasyon sistemini gördünüz mü?”

“Hayır” manasında başını sağa sola salladı.

 “Tüm Batı dünyası Grek kültüründen geldiğine göre…”

“Ama abi bizim tarih kitabında  böyle yazıyordu, lisede  okuduk...”

“BİRİNCİ CİHAN SAVAŞI’NDA ALMANLAR YENİLDİĞİ İÇİN BİZ DE YENİK SAYILDIK”

Doğru değil. Osmanlı Ordusu tüm cephelerde yenildi ve büyük toprak kayıpları yaşadı. Ricat  eden askerin belki yarısı kaçak duruma düştü. Dağlarda yaşabilmek için Anadolu’daki Rum, Ermeni, Alevi köylerinde yıllarca süren talan ve kıyımlar yaptılar.

Sevr’i yerinde kontrol eden İstanbul İngiliz Komiserliği, bu kaçakları cezalandırmak için M. Kemal’i Karadeniz bölgesine, Samsun’a gönderdi.

Yeni Osmanlıcılık hayranı Kadir Mısıroğlu, Mustafa Reşit Paşa’nın Gülhane Deklarasyonu ile Batı’dan ithal edilen kanunlarla bir ihanet  yaşandığını, Cumhuriyetle birlikte ihanetin perçinlediğini yazdı.

Oysa gerçek farklıdır. Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar. Ama hukukun üstünlüğü evrensel ana  prensibini 2 asır sonra bugün bile kabullenebilmiş değiller…

 

“ADNAN MENDERES ALTIN KAÇIRIYOR”

O Eskişehir de iken askeri darbe yapılmıştı. Sabah Kütahya’ya gitmek için makam arabası ile şehirden ayrıldı. Darbe durumunu bilen garnizon komutanı geceden bir matbaada  broşür bastırdı ve Adnan Menderes ayrılınca tüm Eskişehir halkına dağıttı. Broşürde “Sabık Menderes bir bagaj dolusu altınla Yunanistan’a kaçıyor. Gören duyan memleket menfaati için en yakın asker, polis noktasına bildirsin” deniliyordu.

 6-7 EYLÜL KIYAMI 1956-İSTANBUL

1993 yılıydı. Ermeni halk yazarı Kirkor Cihanyan abi benim bel kayması sorunu için ortopedi profesörü Nişan Nişanyan’a randevüsüz götürdü, Doktor beni bir güzel elledi, yatırdı kaldırdı gerdirdi ne yapmam gerektiğini söyledi… (Hâlâ dediklerini yapıyorum ve şifa buldum. )

Doktordan çıktık, Kadıköy’den taksi ile Dragos’a geldik. Bir apartmanın 5. katına çıktık. Zili çaldık, kapıyı yaşlı bir kadın açtı.

Kirkor amcayı gören kadının yüzü aydınlandı, bizi hürmetle içeri buyur etti. Kocası da ayakta karşıladı, sarıldı öptü bizi.

Kahvelerimizi yudumlarken karı koca doktorlara tanıttı beni Kirkor amca. Pek sevindiler, iltifatlar ettiler ve konuya girdi kadın doktor.

“1950’de Barış Derneği Davası’ndan yargılanmış, yurt dışı yasağı ile sakıncalı  cezası almıştık. Karı koca tatil günlerinde Okmeydanı, Kasımpaşa, Sütlüce taraflarında ücretsiz halkın sağlık sorunlarına, dertlerine deva oluyorduk. 8 Eylül sabahı ikimizi de polis tutukladı. Azınlıklara karşı yapılan bu kıyamı bizim üstümüze yıktılar. Tutuklu olarak mahkemede 2 yıl yargılandık, sonra bizi hiçbir şey olmamış gibi beraat ettirdiler ve dışarı saldılar” dedi.

Bu arada bana da Rusya’yı ve Kafkasya’yı sordular. Anlatımlarımdan üzüldüklerini fark edince fazla derine inmedim. Kadın atıldı, “Benim anneannem de Çerkes’ti. Mızıka çalar, parmakları üstünde oynardı. Hâlâ hayalimde, sanki burada gibi gözümün önünde capcanlı...”    

 XABZE

Xabze = Tarım döneminde Çerkeslerin sosyo-ekonomik, politik, insani ilişkilerini, toplam hukukunu düzenleyen bir kurum; aynı Alevilerin cem hukuku gibi.

O dönemde bu klan sisteminin en gelişmişleri Hindistan’da varmış. Rus Çarı’nın istilasına karşı Çerkeslerin bu kurumu başarı gösterip, toplumu sevk ve idare edemediği için uluslaşmış, kurumlaşmış Rusya devletine yenildi  ve kıyım yapılarak sürgün edildiler. Günümüz dijital dünyasında artık “bir köylülük kurumu olan Xabze” ile adım atmak mümkün gözükmüyor. Ancak evrensel değerleri korumak geliştirmek gerekir. Salt yaşlılara hürmet için toplantılar yapıp, yeni gençliğin susturulması gericiliktir. Artık saygı, sevgi, şeklî ve yapay  değil; emeğe, fikre, icraata yönelik gönülden olmalıdır.

Çok marifet var insanda; selamlar.


318 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
Rus Emperyası - 03/03/2019
Görece ileri bir seviyede olan Türkiye’deki Kafkaslılar'ın kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi Kafkasya’nın da fikri hayatında önemli bir rol oynamaya namzettir.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi