• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam168
Toplam Ziyaret658412
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.73286.7597
Euro7.32017.3495
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler…
06/04/2019

1- Sayın Doğan Duman gözleri ve gönülleri doldurdu. Ancak bir ay süren dönemde, her konuşmasında tıpkısının aynısı olan söylemi zamanla monotonlaştı ve kanıksandı. İnsanların sosyo ekonomik, politik  sorunlarına eğilerek bir açılım getirmedi. Kafkaslıların dışındaki haklara ve sosyal guruplara, sınıflara bir çözüm önerisi sunulamadı.

Başvuracakları temel bir tarih yazılımı olmayan, eklektik (derme çatma) anlatımlarla da ortak bir tarih bilinci oluşamayan,  herkesin kendinden menkul olduğu, dağınık, paramparça  Kafkaslıların katılımı da yetersiz oldu. Bu seçim kampanyası geleceğe de çapı kadar bir iz bıraktı.

2- 17 yıllık AKP iktidarında banka kredi kartları ile ev, araba, dükkan alan insanlar, günlük yaşamlarında hak, hukuk, adalet söylemi, çağdaş giyim kuşam ve aile yapısı ile sosyal hayatta  görüntü verenler, sokuldukları devasa borç sarmalından gene AKP’nin çıkaracağına inanarak her seçimde mecburiyetten AKP  oy veriyorlar. Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına  yönelik  bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi. İşte bu orta sınıfın içinde kendi nüfusuna göre çoğunlukta olan Kafkaslılar,  gönülden istemelerine karşın sayın Doğan Duman’a oy veremediler. Ancak bu ileride vermeyecekleri anlamına gelmez. Hayat zengindir.

3-ÇDP yönetimi de adayı geniş ve derin, ulusal, evrensel, bilgilendiremedi kanısındayım; çünkü bir ayda konuşulanlar ortada. Oysa sosyal medyada insanlar oldukça çeşitli fikirler üretiyor; örneğin ben ekonomiye dair yeni bir taslak sunmuştum. Ayrıca seçim sisteminde açık oy, açık sayım önermiştim. Çünkü gizli oy, açık sayım toplumun karakterini bozuyor.

Önerilerim fantastik bulunmuş olabilir ama hala ÇDP’nin ta ilk çağlarda insanları ihtiyaçlarından fazlasını üretmesi ile ortaya çıkan pazar ekonomisini programına  yazması, dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmak değimlidir?  Zaten market ekonomi modelinin  şampiyonu AKP ortada. Memleketi kuru soğana muhtaç ettiler. Bizim hazırladığımız  tartışmaya açtığımız taslak cari açık yaratmayan yeni üretim modelinin ise henüz bir rakibi yok. Çünkü henüz kimse çürütemedi.

Çok marifet var insan da.

Selamlar.395 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ANAYASA ve KAFKASYA - 29/03/2020
Türkiye’deki bir avuç Çerekes aydının kurduğu ÇDP dünyadaki tüm Kafkaslıların biricik partisidir. Onun da temel işlevi ortak bir tarih bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Değilse bir adım dahi atılamaz.
RUS ELÇİSİNDEN TARİH DERSLERİ - 16/02/2020
Suriye’deki teröristlerin Türkiye sınırlarını geçip eylem yapmalarına Türkiye’nin cevabını haklı bulan Büyükelçi, Çarlık zamanında Çerkeslerin de Rusya sınırını geçerek terör estirdiklerini, Çarın da Kafkasya'ya müdahale ettiğini söylüyor.
ÇİN - UYGUR - 30/12/2019
Kafkasya’daki mücadelenin temeli, demokrasi ve insan hakları ve ulusların kendi kaderini tayin hakları temelinde geliştirilirse, dünya genel politikasında güçlü devletlerin anlık taktik politik çıkarlarına malzeme olunmaz.
NEREDE KALMIŞTIK, NE DEMİŞTİK? - 16/12/2019
Devletlerin resmi ideolojisine uygun ısmarlama tarih kitapları gerçek üstü palavralarla dolu oluyor. Nitekim Osmanlı ve Türkiye tarihlerinin de hem ısmarlama olanı, hem de gerçek olanı vardır.
GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi