• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret559639
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasyalıların, Türkiye'deki Yakın Siyasi Tarihi
14/06/2018

Osmanlı dağıtılınca, Kafkaslıların bir bölümü liderleri Anzavur öncülüğünde padişah yanlısı olarak örgütlenmişlerdi. Karşı tarafta da Çerkes Ethem Milli Kuvvetlerin başını çekmişti. Ethem bey, Anzavur kuvvetlerini iki muharebede tepeledi ve dağıttı. Bu olay Kafkaslılar arasında ciddi bir bölünmeye sebep oldu.

Milli Mücadele’de, İngiliz taraftarı Balkan gurubu ile Sovyet taraftarı Kafkaslılar arasındaki liderlik mücadelesini Balkanlılar kazandı.

M. Kemal’in öncülünde kurulan 100 bin kişilik ordunun % 40’ı Kafkasyalılardı. Yani Kafkasyalılar T.C’nin en önemli kurucu bileşenlerindendi. Ancak iktidar mücadelesinde riskli görülen Çerkes Ethem sürgün ve tasfiye edildi.

 Yine bir diğer cephede Mustafa Suphi ve 14 yoldaşı Trabzon’da katledildi.

Takriri Sükûnla 14 Çerkes köyü doğuya sürüldü.

Kemalist rejim okul kitaplarına Çerkes Ethem’in şahsında tüm Kafkasyalıları vatan haini olarak yazdırdı. Okula giden Çerkes çocukları 5. sınıfa geldiklerinde vatan haini(!) olduklarını öğrendiler. CHP ceberrut rejimi Kafkaslıları tecrit etti ve köylerinde içe kapanık kaldılar.

Ezen ulus Türkler de aidiyet kazanabilmek için koyu Müslüman gözüktü.

Demokrat Parti iktidarı ile Türkiye kısmen liberalleşti. Çarpık kapitalizmim montaj sanayii İstanbul’da kurulunca köylerden başlayan göç dalgası ile Kafkaslılar da şehirlere akın etti.

Yüksek öğrenime başlayan gençler sorgulamaya başladı. 1960 da ABD-SSCB mücadelesi Türkiye’ye de yansıdı. Komünizmle Mücadele Dernekleri kuruldu. “SSCB’de esir milletler” argümanı geliştirildi ve anavatan aşkı harlı yanan Kafkaslıları etkilediler.

Sosyalist T.İ.P kurulunca ona bariyer olmak için CKMP, MHP’ye çevrildi. Esir milletler argümanı ile Kafkaslıların öncüleri MHP’de yer aldı, tetikçilik yaptı. En önde yer alarak Kafkasya’nın sözde kurtuluşu adına Komünistlere karşı savaştılar.

1989 da SSCB kapıları açılınca Kafkasya’ya giden Kafkaslıları oradaki gerçekler şok etti. Zamanla Türkiye, kendisinin Sovyetlere göre daha esir olduğunu fark etti.

Kısaca Rus Çarı tarafından Osmanlı ile anlaşarak sürgün edilen Kafkaslılar’ın Türkiye’deki yaşamları da çok hareketli ve kanlı oldu. İktidarlar tarafından kullanıldılar.

Kafkaslılar’da karakterleri gereği işçi çok azdır. Çoğunluğu devlet memuru, ordu ve emniyet mensubudur. Kafkasya ile yüz elli yıldan beri yoğun ilişkileri olduğundan, Sovyet sistemini de, bugünkü yeni çarlık sistemini de iyi bilirler. Öç almak gibi bir görüş hakim değildir. Ancak Kremlin’le görülmesi gereken hukuki bir hesap giderek kabarmaktadır.

Türkiye’de yeni kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi ile demokratik hakların tanınması, ülkenin sosyo ekonomik, politik, insani sorunlarının çözümü için katkı sunmak istiyorlar.

ÇDP, başta Kafkaslılar olmak üzere tüm halkların, eşit, kardeşçe, barış içinde yaşamasını, demokratik birlik ve beraberlik içinde olmasını savunmaktadır.

Çok marifet var insanda; vesselam.Paylaş | | Yorum Yaz
279 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
İlerici - Gerici - 11/08/2018
Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi