• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam164
Toplam Ziyaret615114
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasyalıların, Türkiye'deki Yakın Siyasi Tarihi
14/06/2018

Osmanlı dağıtılınca, Kafkaslıların bir bölümü liderleri Anzavur öncülüğünde padişah yanlısı olarak örgütlenmişlerdi. Karşı tarafta da Çerkes Ethem Milli Kuvvetlerin başını çekmişti. Ethem bey, Anzavur kuvvetlerini iki muharebede tepeledi ve dağıttı. Bu olay Kafkaslılar arasında ciddi bir bölünmeye sebep oldu.

Milli Mücadele’de, İngiliz taraftarı Balkan gurubu ile Sovyet taraftarı Kafkaslılar arasındaki liderlik mücadelesini Balkanlılar kazandı.

M. Kemal’in öncülünde kurulan 100 bin kişilik ordunun % 40’ı Kafkasyalılardı. Yani Kafkasyalılar T.C’nin en önemli kurucu bileşenlerindendi. Ancak iktidar mücadelesinde riskli görülen Çerkes Ethem sürgün ve tasfiye edildi.

 Yine bir diğer cephede Mustafa Suphi ve 14 yoldaşı Trabzon’da katledildi.

Takriri Sükûnla 14 Çerkes köyü doğuya sürüldü.

Kemalist rejim okul kitaplarına Çerkes Ethem’in şahsında tüm Kafkasyalıları vatan haini olarak yazdırdı. Okula giden Çerkes çocukları 5. sınıfa geldiklerinde vatan haini(!) olduklarını öğrendiler. CHP ceberrut rejimi Kafkaslıları tecrit etti ve köylerinde içe kapanık kaldılar.

Ezen ulus Türkler de aidiyet kazanabilmek için koyu Müslüman gözüktü.

Demokrat Parti iktidarı ile Türkiye kısmen liberalleşti. Çarpık kapitalizmim montaj sanayii İstanbul’da kurulunca köylerden başlayan göç dalgası ile Kafkaslılar da şehirlere akın etti.

Yüksek öğrenime başlayan gençler sorgulamaya başladı. 1960 da ABD-SSCB mücadelesi Türkiye’ye de yansıdı. Komünizmle Mücadele Dernekleri kuruldu. “SSCB’de esir milletler” argümanı geliştirildi ve anavatan aşkı harlı yanan Kafkaslıları etkilediler.

Sosyalist T.İ.P kurulunca ona bariyer olmak için CKMP, MHP’ye çevrildi. Esir milletler argümanı ile Kafkaslıların öncüleri MHP’de yer aldı, tetikçilik yaptı. En önde yer alarak Kafkasya’nın sözde kurtuluşu adına Komünistlere karşı savaştılar.

1989 da SSCB kapıları açılınca Kafkasya’ya giden Kafkaslıları oradaki gerçekler şok etti. Zamanla Türkiye, kendisinin Sovyetlere göre daha esir olduğunu fark etti.

Kısaca Rus Çarı tarafından Osmanlı ile anlaşarak sürgün edilen Kafkaslılar’ın Türkiye’deki yaşamları da çok hareketli ve kanlı oldu. İktidarlar tarafından kullanıldılar.

Kafkaslılar’da karakterleri gereği işçi çok azdır. Çoğunluğu devlet memuru, ordu ve emniyet mensubudur. Kafkasya ile yüz elli yıldan beri yoğun ilişkileri olduğundan, Sovyet sistemini de, bugünkü yeni çarlık sistemini de iyi bilirler. Öç almak gibi bir görüş hakim değildir. Ancak Kremlin’le görülmesi gereken hukuki bir hesap giderek kabarmaktadır.

Türkiye’de yeni kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi ile demokratik hakların tanınması, ülkenin sosyo ekonomik, politik, insani sorunlarının çözümü için katkı sunmak istiyorlar.

ÇDP, başta Kafkaslılar olmak üzere tüm halkların, eşit, kardeşçe, barış içinde yaşamasını, demokratik birlik ve beraberlik içinde olmasını savunmaktadır.

Çok marifet var insanda; vesselam.357 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi