• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam177
Toplam Ziyaret607120
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Kafkasya Ermeni Toplumu
31/12/2018

Ermeniler en yoğun olarak  Karadeniz sahil boyunda yaşıyor. Rostov-Anapa- Gelencik-Maykop-Tuapse-Lazerevskya-Soçi-Sohum hattında tahmini bir milyondan fazla nüfusa sahipler; ve yine tahminen tüm bu bölgelerde ekonominin % 50’ye yakınını kontrol ediyorlar.

Osmanlı ve Türkiye’den sürgün edilen Ponti Rumları ve Ahıskalı-Hemşin-Yahudi-Ukraynalı ve Kürtler’in  toplamı da yaklaşık  1 milyon civarındadır.

Tüm Kafkasya’da ve 1986 Ermenistan’daki Leninakan depreminde mağdur olanlar ve Gürcü -Abhaz savaşından, Orta Asya’daki şiddet olaylarında kaçan Ruslar v.s. toplulukların çoğunluğu da bu sahil şeridine yerleşmişlerdir. Nedeni gelir düzeyi en zengin bölge olduğu için.

Ayrıca SSCB’nin dağıtılmasından sonra  Ermenistan’dan gelenler, muhacir olmanın verdiği yoksunluk ve Ermeni toplumunun sanatkâr, çalışkan, emektar oluşundan kaynaklı olarak her iş kolunda (inşaat-hizmet sektörü-kuyumculuk-ayakkabı-tekstil) hiper aktiftirler. Ayrıca gene Osmanlı tarafında sürgün edilmiş mazlum Ponti  Trabzon Rumları da her yerde nüfusun % 3-5’i kadar olup, çalışkan ve bir o kadar da üretkendirler. Kısacası Çerkesya bölgesinde Ruslar hariç Ermeniler, Çerkesler’den nüfus olarak  kat be kat  fazla, ticaret ve siyaset de belki  50 kat büyüktürler.

1993’ten sonra Ermenistan’dan gelen Ermeniler oturum alabilmek için, örneğin benim yaşadığım Lazerevskaya’da 10 bin dolara varan rüşvetler vererek  Rus Nüfus müdürlerinden ikametgah aldılar ve yerleştiler.

İdare tarafında zaman zaman Çerkeslere karşı kullanılmak istendiler. Gönüllü ve bilerek  kullanıldılar da; ama çoğunluk  zamanla  uyandı. Kendileri de mazlum bir toplum olan Ermeniler’in çoğunluğu bu topraklarda bir zamanlar Çerkeslerin yaşadıklarını, kıyama uğrayıp Osmanlıya sürüldükleri biliyorlar. Ancak bu Ermeni faşist guruplarının gene kullanılmayacağı anlamına gelmez. Mesela ben bazı yaşadıklarımı anlatayım…

Soçi Anakent Başkan Yardımcısı Valeri Tarasyan en büyük zengin. Benim  Nalbur dükkanıma geldi ve “Türkiye’den gelip bizim topraklarda dükkan açmışsın. Yarın gelip zabıtalar burayı haciz etsinler” diye yanındaki şefe talimat verdi. Ben hiç ses çıkarmadım ama iki gün sonra sıkıyı görünce yardımcısını  gönderdi ve benden özür dilediğini bildirdi. Ben de özrünü bir şartla kabul ettim: beni yolda gördüğü zaman gözüme değil, yere bakarak yürümelidir. Aynen de öyle yaptı.

Bana silah çektiler, dükkânımı cam çerçeve indirdiler, haraca bağlamak için fedailer gönderdiler ama hepsini aklımızla, dostların yardımı ile def ettik ve hepsine özür dilettik. Bu arada Ermeni komünistler her daim beni destekledi. Bu konuda  Ermeni Faşistlerini her yerde rezil kepaze ettiler.

Yani Kafkasya’da hiçbir şey hazır değil ancak akıl ve insan hakları persfektifi ile hareket edilirse bu topraklarda Rus-Ermeni-Rum-Çerkes ve diğerleri ile birlikte kardeşçe yaşanılabilir ve Kremlin’in diktasına son verilebilir. Kafkasya’nın Çerkesya coğrafyası, kuzeyden Rus yeni zenginleri deniz kıyısında villalar ve oteller, arsalar v.s. satın aldığı  için paranın en çok döndüğü bölgedir. Örneğin, Lazerevskaya’ya yılda gelen iç turist sayısı 2 milyona yakındır. İlçe’nin nüfusu ise toplam  100 bin. Bu nedenden ötürü tüm göçmenler buraya yerleştiler. Yani burada Çerkeslerin Çerkesya’daki tüm nüfusa oranı  benim   tahminim  % 5-8 seviyesindedir. Ekonomik ve sosyal güçleri çok yetersizdir. Ayrıca bu coğrafyada açık ara nüfus üstünlüğü Ruslardadır. Yani “bu bölgedeki  Anavatan topraklarını geri almalıyız” önermeleri gerçekliği olmayan bir kandırmacadır. Tüm halklarla  karşılıklı dayanışma, güven ve barış içinde olunursa ancak yaşanacak bir rejim oluşturabilir.   

Ermenistan’daki son iç gelişmeler dış dünya konjonktüründen bağımsız değildir. Kremlin’in sultasından kurtulmak istiyorlar ancak bu oldukça zor. Çünkü kriz içinde olan Ermenistan’ın dış gelirlerinde Rusya’da yaşayan Ermenilerin yardımları önemli rol oynuyor.

Türkiye, Ermenistan politikalarında İlham Aliyev tarafında bloke edilmiş durumda. Eğer Türkiye bu blokajı kırıp, aynı Gürcistanla olduğu gibi yakınlaşır, kimlik kartı ile seyahat ve ticarete izin verirse dengeler çok değişir ve bölgede barışın oluşması, ticaretin gelişmesini de ciddi şekilde etkiler.

Kısaca, Maykop’da, Türkiye’de sırça köşkleri mesken edinmiş Çerkesya Yurtseverleri, “anavatan topraklarını alalım”, “tek başımıza özgürleşelim” düşleriyle hem kendilerini, hem de bilgisiz insanları avutuyorlar. Oysa yukarıda kısaca belirttiğim gibi gerçekler bambaşka. Tüm Kafkasya’nın kantonlar şeklinde yapılanıp bir birleşik federasyon oluşturması ile ancak Çerkesyadaki Çerkesler tüm azınlıklarla birlikte özgürlüğüne kavuşabilir.

Ayrıca Çeçenistan ve Dağıstan’da yerel halkların baskın sayısal üstünlüklerinin olduğunu da söylemeliyiz.

Çok marifet var insanda.

Selamlar.

____________________

Not: Yukarıdaki rakamlar benim tahminlerimdir. 2001’de yapılan resmi sayımda Şapsığya’daki Çerkeslerin sayısı 8 bin 400 kadar tespit edilmiştir;  toplam nüfusa oranları ise çok daha  küçük. Ayrıca Stavropol-Rostov-Soçi üçgeninde yaşayan Ermenilerin nüfusu tahmini 2,5 milyon civarındadır ki dünyadaki Ermenilerin nüfusu toplam 8-10 milyondur.317 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi