• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret577837
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.80545.8286
Euro6.53996.5661
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Dünyanın Düzeni mi Bozuluyor?
14/02/2019

Yalta Konferansı’nda dünya parsellendi, NATO, Varşova Paktı ve Bağlantısızlar  olarak dünya üç parçaya bölündü. 1973’de petrol fiyatlarının artması ile Arap şeyhlerinde petro-dolarlar birikti. Müslüman olduklarından, paralarını ülkelerinde üretime değil USA-İngiliz bankalarına faize yatırdılar. Dünya piyasasında kredi fazlalığı olunca kredi faizleri düştü. Durumu fırsata çevirmek isteyen Sovyetler Birliği’nin Stalinist elitleri ve (COMECON) bu ucuz paraya balıklama dalarak borçlandılar. Zamanla dünya emtia fiyatları düşünce, SSCB ve COMECON ülkelerinin batıya sattıkları ham ve yarı mamül hammaddelerin fiyatı düştü. Batı banklarına olan borçlarını ödeyemez hale düşünce Polonya’dan başlayarak tümü malen iflas etti. Bu bunalımdan da iktidarda kalarak çıkmak isteyen Stalinistler yüzlerini batıya döndüler ve “dünya çok kutuplu bir düzene evriliyor” ön görüsü ile SSCB’ni parti kararı ile dağıtınca kapitalizmin globalleşmesinin önü açılmış oldu.

Kapitalizim 15 yy’da İtalya’da ortaya çıktı. Amerika  kıtasının keşfi ile Avrupa’ya getirilen kıymetli madenler talep yaratıp piyasa oluşturunca, kapitalizm İngiltere’de ete kemiğe büründü yeni kıtaların keşfi ile getirilen kıymetli madenlerin işlenmesi ve yeni  keşif bölgelerden mal talebi de doğunca, kapitalizm serpilip geliştiği  oranda dünya sistemi olmaya başladı. Ulus devletlerin doğuşuna ortam hazırlandı ancak bir çok bölgede farklı millet-din-inanç sahibi toplumlar, yeni uluslaşan devletlerin coğrafi alanlarında kaldıkları için devlet zoru ile dikta rejimlere biat ettirildiler.

ABD ile SSCB arasındaki hayatın her alanındaki vahşi rekabet bilimsel teknik devrimlerin tetikleyicisi oldu. ABD'nin tüm yeni buluşları üretim süreçlerine devretmesi ile 74 yıl gibi  kısa dönemde tarihte benzeri görülmemiş devasa üretim patlaması oldu. SSCB’nin uzaya çıkması rekabeti kâinata yaydı. ABD uzaydan para kazanmaya başladı.

Trump’ın  milliyetçi korumacı politikaları kapitalizmin tüm dünyayı sarmasını yavaşlatıyor ancak nafile gayret. Gidişatın belirleyicisi KÂR HIRSI her şeyin önünü açıyor, açacaktır. Kapitalizmin ürünü olan, meta, finans ve kapitalist ideolojinin tüm dünyayı sarmasının önünde kdv, gümrük vergileri, rüşvetler  var. Ama asıl reforme edilmesi gereken İslam dini ve Moskova’daki, ırkçı, ganimetçi, işgalci Putin rejimidir.

Ayrıca  ulus devletlerin baskısı sonucu  özgürlüğünü kazanamamış esir haklar, yani, milli dini ve bölgecilik çatışmaları kapitalizmin ilerleyişini engelliyor, geciktiriyor. Ticari yolları tıkıyor, yenilerinin açılmasını engelliyor. Bu nedenle Globalizm dönemine  uygun çözümler (kantonlar federasyonu,vs) gündeme geliyor, esir halklara tarihi bir fırsat  doğuyor.

Burada iki alıntı yapalım. İ. Wallerstein: Dünyadaki tüm ekonomiler ve toplumlar biribirlerine organik bir şekilde bağlıdırlar. Merkezde yer alan gelişmiş ve erken kapitalistleşmiş ülkeler sermaye transferine ihtiyaç duyan az gelişmiş ülkelerin kaynaklarını kendi çıkarları adına merkezi ülkelere aktarmaktadırlar. Bu sermaye transferleri, N.  Kandaryef'e göre her 54 yılda bir gel-gitler yaparak, merkez ve çevre ülkeleri arasında döngüler şeklinde biteviye 5 asırdır devam ediyor. Sermaye kendi evine döndüğünde, çevre ülkelerde mali krizler sonucu devrimler, reformlar meydana geliyor.

Sovyetler Birliği'ni dağıtan elitler şu anda Rusya’da iktidardalar. Ancak “dünya çok kutuplu bir düzene geçecektir” ön görülerini hazindir ki hayat doğrulamadı. Dünyada tek sistem kapitalizim ve patronu USA dır. 2002’den başlayarak  Putin Federasyonu’ndaki halkların Sovyet zamanında  kazanılmış tüm demokratik haklarını Stalin gibi zorla  budayarak, Rusya’yı üniter  devlete  çevirdi. Bu  klasik  Rus şövenizmi-militarizmini yeşertip devlet rejimi haline getirmek, kendi içindeki öteki halklara ve Rus milleti için de çok ağır sorunlar  yarattı: adalet, eğitim, sağlık ve devlet sosyal-siyasal organlarındaki kayırmacılık, rüşvet, milli, dini ayrımcılık, haklının mağduriyeti, vs. Toplumun yönetime yabancılaşmasının had safhaya ulaşması -örneğin nüfusun % 30’u başka ülkelerde yaşıyor- tek adam yönetimi sorunları çözemiyor, artırıyor. Tüm sorunlar erteleniyor. Ana dilde eğitimin seçmeli, yani zımnen yasaklanması, tüm bu emareler dağılmaya çeşnedir ve Globalizim tarafında bu sahte federasyon dağıtılacaktır. Tataristan Sibirya ve Kafkasya Moskova'nın dikta ve sultasında kopacak bağımsızlaşacaktır. Ezilen halkların bu yeni durumda tarihsel sosyal birikimleri ve siyasi becerilerine ve global konjonktürle olan  ilişkilerine göre tüm coğrafyalar yeniden yapılanacaktır.

Çok marifet var insanda selamlar.Paylaş | | Yorum Yaz
183 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
Rus Emperyası - 03/03/2019
Görece ileri bir seviyede olan Türkiye’deki Kafkaslılar'ın kurdukları Çoğulcu Demokrasi Partisi Kafkasya’nın da fikri hayatında önemli bir rol oynamaya namzettir.
USA Neden Ukrayna Sınırında? - 11/01/2019
Dünya konjonktürü iradi olarak İslam dininde reform yaptırmak için Arap dünyasına müdahale etti. Şimdi daha çok kan akacak, yıkımlar olacak gibi.
Kafkasya Ermeni Toplumu - 31/12/2018
Kısaca, Maykop’da, Türkiye’de sırça köşkleri mesken edinmiş Çerkesya Yurtseverleri, “anavatan topraklarını alalım”, “tek başımıza özgürleşelim” düşleriyle hem kendilerini, hem de bilgisiz insanları avutuyorlar.
Borç İnsanın Kamçısı mı, Prangası mı? - 19/12/2018
Dünya konjonktürü, uygulanan ambargoların yarattığı kriz ve çevirme harekâtı Rusya’ya bütün safralarını attıracak ve sahte federasyon dağılacaktır. Üç vakte kalmaz 100 milyonluk Rusya devleti tarihteki yerini alır.
Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi