• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam109
Toplam Ziyaret613537
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar?
06/09/2018
Daha önce söylemiştik: global sistem bir bütündür. Türkiye’nin  tamamen iflasına izin vermez, müdahale eder.
Ancak  bordro mahkumları, işçi  ve köylüler uzun sürecek  tam bir alçak sürünmeden geçecekler. Kapitalizm ortaya çıkışından beri gücü oranında globalleşti. 1974’teki teknik devrim ve 1991’de SSCB’nin dağıtılması sonrası sistematik şekilde genişleyip ilerleyerek dünyayı sarıyor. Önüne çıkan engelleri kan revan içinde aşıyor. Globalleşmenin sistemi, D. Ricardo’nun mukayeseli üstünlükler teorisine göre dünya burjuvası tarafından, İMF, Dünya Bankası v.b. yapılar üzerinden hayata geçiriliyor. Tercümesi: her coğrafya kendi florasına göre tarım ekimi yapsın. Iphonu USA’dan, otomobili Almanya’dan, kumaşı İngiltere’den v.d. alsın.
Bu meyanda  en çok duyduğumuz sözler, geri kalmış ülkeler, kalkınmakta olan ülkeler, gelişmiş ülkeler, sürdürülebilir olmak, yapısal değişimler, falan filan… Oysa 1965’lerde devlet beslemesi yerli-milli  kapitalistlerin kâr hırsı ile montajcılığı sanayileşme olarak  kakalayıp, geniş kitlelere yutturdular.
1970’de İMF, “Avrupa’nın kasabı, manavı olacaksınız” dedi, biz ise kasabın iti olduk.
1985’de “Avrupa’nın turizm sektörü olacaksınız, zenginleşip mutlu ülkeler konumuna yükseleceksiniz” müjdesi verdi Dünya Bankası ve İMF. Ama her iktidara gelen çanak tuttu her nedense  yine de bir türlü hedefe varamadık. Uzadıkça sanki hedefimiz kutup yıldızı oldu. Şimdi de kızıl ayva hayali ile yaşatılıyoruz.
Türkiye eko-politik döngüler içinde niçin krizlere giriyor? Nedeni ve sebebi ortada. Otomobilde ve beyaz eşyada, tekstilde sanayileşme adına montaj atölyeleri kuruldu. Bunların  ana ve ara mallarının ithalatı için de döviz lazımdı. Sıcak para için gene İMF’nin önerisi ile dış borçlar alındı; Turgut Özal devrinde, Avrupa’nın  emekçilerini, köylülerini misafir etmek için Türkiye aleyhine ciddi bir değer transferine neden olan Turizm yatırımları yapıldı. Kalkınmakta olan, gelişmekte olan, sürdürülebilir olmak,… gibi kavramlarla bu çarpık kapitalizm, montajcı sermaye sınıfı palazlandırıldı. Emekçileri ve köylüleri içeride borçlandırmak suretiyle ve aynı amaca hizmet eden kredi kartı ile rehin alarak kendisine tabi kıldı. Aracı, komisyoncu, montajcı karakteri gereği sorumsuzca dış finansçılara devasa şekilde borçlandı. Bu borçları, geçmişte de olduğu gibi TCMB üzerinden  tüketicilere yükleyecekler. Peki bu borçları kim, nasıl ödeyecek?  Tacir  karakteri gereği kendini garantiye aldı. Borçlarını TCMB’na ertelettirerek varlıklarını dövize çevirdi ve bir ayakları  dış dünyada bekliyor. Bu borçları ödeyecek olanlar, üzerine her türlü oyunu oynanarak alıklaştırdıkları işçi ve köylülerdir. Onlar, vatansever, dindar, evi hazırlı, eli nasırlı, oğlu şehit, üniversiteli, oğlu-kızı  hapiste olanlardır.
Çıkış yolunu daha önce yazmıştım; kısaca tekrarı:
Döviz ödemeli tüm yol, köprü için tahkime gidilip, ödemeler  Tl’ye çevrilmeli. Tüm rantçı yatırımlar durdurulmalı. Ayakta kalamayan AVM’ler MEB’e bağlı Halk  Kültür Merkezleri’ne çevirilmeli. 1.5 milyondan fazla konut evsizlere hiç peşinatsız ve faizsiz 20 yıl taksitle verilmeli, v.s.
Moratoryum ilan edilip, iç-dış  borçlar ertelenip, rıza ile  takside bağlanmalı. Yeni bir üretim ve mülkiyet yapılanmasına geçilip dünya sistemi AB ile yeniden  entegre olunmalı. Üretiminin % 30’undan fazlasını ithal girdisi ile gerçekleştiren tüm firmalar tedricen kanun çıkarılarak durdurulmalı ( böylece yeni borçlanmanın yolu kapatılmalı).  20 kişiden fazla olamayan girişimci kolektiflere krediler verilerek  kamusal mal ve hizmet sektörü oluşturulmalı. Hazine  beslemesi Türk-Müslüman iş insanları 90 yıldır ülkeyi borç sarmalında tutarak dış finansla işbirliği halinde sömürdüler (Örnek: Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde).  Bu haybeci, montajcı, komisyoncu katmanın kanunla tasfiye edilmesi gerekir. Merkezi devletlerdeki menşeî firmaların, aracısız, doğrudan Türkiye’de dijital makine parkı ile üretim fabrikalarının kurulması teşvik edilmelidir. Tarımda kooperatifleşmeli,  tüm kaynaklar insan eğitimine kanalize edilmelidir. Bilgi birikimi ile katma değer yaratma yoluna girilmelidir…
***
Bunlar büyük fotoğrafta görünenler.
Küçük fotoğrafta ise ayın 16’sında Kayseri’de yapılacak TRT Çerkes mitingi görünüyor. Katılmayı düşünmek gerekmez mi?
Çok marifet var insanda…

Selamlar.358 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi