• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://plus.google.com/u/0/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret559635
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.32205.3433
Euro6.05296.0772
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
İlerici - Gerici
11/08/2018

Sanayi üretim sürecinde patronlar işçinin kol enerjisini kullanarak artı değer alırken, aynı zamanda, pazar rekabetindeki pazar payına da  el koyarak sermaye birikimini artırıyordu. Teknik devrimlerin üretim sürecine soktuğu robotlar ve onları yönlendiren yapay zekalı makineler sonucu kol gücünün üretim süreçlerindeki payı çok çok azaldı. Ancak insanın bilgi birikimi, beyin gücü olarak üretim ve dağıtım sürecinde yerini koruyor. Açığa çıkan bu kol gücü hizmet sektörüne kayarken, aynı zaman da yaratılan devasa zenginlik vatandaşlık maaşı olarak insanlara yansımaya başlayacak.

Üretim dağıtım süreçlerinin dışında kalan maaşlı insan, kendi hobileri ve doğayla entegre olması sonucu yeni  buluşlar çığ gibi büyüyecek. Bütün bu ileri değişimler üst yapı kurumlarını da kendine göre biçimlendirecektir. Bu süreçte ulus devletler tedricen sönecek, din-devlet-millet-bayrak gibi semboller anlamını ve manasını yitirecektir. Bütün bu gelişmeler özel mülkiyetin yaygınlaşmasını sağlayabilecek, onu tamamen ortadan kaldıramayacaktır. Bu süreçlerde, sermaye sınıfının kar amacı ile hız verdiği teknik değişimler sonucu hayatın içinde olan her şey kendini ortaya koyacaktır. Şu anda globalizmde kimlik siyasetinin öne çıkması sanıldığı gibi onun bir böl-parçala-yönet taktiği değil; tam tersine, dünyadaki tüm tarihi değişim ve dönüşümlerde ulus devletler tarafından baskı altında tutulan özgürlüğünü kazanamamış milli toplumların, dinlerin, inançların, globalizmin meta-finans-ideolojisinin dünya üzerindeki dolaşımının önünde engel teşkil etiği için, bu hakların kazanılmasının önünü açıyor. Yani  sınıf çıkarları onu devrimci olmaya itiyor.

Kan-ter içinde dünya bu yönde patinaj yaparken, toplumsal ilerlemeyi hızlandıracak, yönlendirecek, maddi sosyal kazanımları, adaleti  yaratacak güç, ABD-AB aydınları, emekçileri öncülüğünde, tüm dünya çapında, barış-emek-demokratik sosyalizm cephesinin kurulmasına bağlıdır.

Yukarıdaki tespit ve öngörüler ışığında yakın tarihte bölgemizdeki olası gelişmeler;  

Globalizm, Trup’ın seçilmesi ile darbe yedi patinaj yapıyor ancak az da olsa kurgulanan ilerlemeler var. Bu meyanda. Orta Doğu’da İslam dininde güncelleme ve Arap coğrafyasında liberalleşme hızla, kan ter içinde ilerliyor. Globalizmin yayılmasının önündeki en büyük engel sahte Federasyon Rusya’daki Putin rejimidir ve onun müttefikleri olan İran ve kısmen de Türkiye’deki iktidardır.

İran rejimi yıkılacak, parçalanacak, başkenti Tebriz olan bir Azeri devleti kurulacaktır. Bu arada sıkıştırılan Rusya, Kafkasya üzerinden ateşlenecek ve günün sonunda sahte Federasyon Rusya dağıtılacaktır. Esir milletler kısmen de olsa özgürleşecektir. Bu özgürleşme, kendi kaderini tayin hususunda, esir milletlerin kendi iç dinamiklerinin gücü oranında etkili olacaktır.

Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.

Bütün bu tespit ve ön görülerim bazılarına abartılı geliyor olabilir; ancak zaman yanılmadığımı gösterecektir. Ben sekiz yıldır bu türküyü söylüyorum ama dikkate alındığımı pek söyleyemem. Ancak son pişmanlık fayda vermeyecektir; benden söylemesi.

Çok marifet var insanda; selamlar.Paylaş | | Yorum Yaz
270 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kremlin-Ukrayna,Sarı Ceketliler, Bireksit - 06/12/2018
Kafkaslıların en temel sorunu, bulundukları siyasi partinin veya dinin (Kafkasya’da Ateist-Hıristiyan-Müslümanlar var) anlayışlarına ve siyasi algılara göre Kafkas meselesine yaklaşıyorlar.
Çoğulcu Demokrasi Partisi Ne Yapmalı, Nasıl Yapmalı? - 02/11/2018
En son krize de, TUSİAD ve MUSİAD’çı kapitalistlerin dış finans kurumlarına yaptıkları devasa döviz borçları sebep olmuştur.
İmam Şamil Devrimci miydi? - 19/10/2018
Türkiye’nin Türk-İslam sentezcileri Kafkaslı önderleri tepe tepe kullanıyorlar ama “TRT Çerkes kanalı açılsın” demokratik hak talebine duyunca enselerini kaşıyorlar.
Kafkasya’nın Halleri… - 01/10/2018
Ezilen halklar tercihini esen rüzgardan, tarihsel gidişattan yana yapmak zorundadır. Henüz vakit varken çalışıp uluslararası örgütlenmek, dünya ile entegre olmak elzemdir.
Türkiye Krize Neden Giriyor; Nasıl Çıkar? - 06/09/2018
Kore’de Hyundai ile Koç Holding’in Anadol otomobili 1966’da üretime geçti. Hyundai dünya markası oldu, Anadol ise Koç müzesinde.
Rusya’da Muhalefetin Halleri - 22/08/2018
Kremlin’in en büyük korkusu Birleşik Kafkasya Konfederatif Partisi’nin kurulmasıdır.
Bilinmeyenler - 15/08/2018
Tespit ve öngörülerimi 8 yıldır yazıp anlatıyorum. Ancak henüz kendimden başka kimseyi ikna edebilmiş değilim; ki bu da bana ders olsun.
Dünya, Ekonomi-Politik ve Kafkasya - 09/08/2018
Geçenlerde TUSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Üretim makine parkımız eskidi, dijitale geçmeliyiz” dedi. Tercümesi: “yeni krediler alıp, merkez ülkelerden dijital makineler alalım”dır.
Trump-Putin Zirvesi ve Kafkasya - 19/07/2018
ABD-İngiltere-Rusya ittifakı uzun sürmez. Bu şer cephesinde zayıf halka sahte Federasyon Rusya’dır. Globalizmin işaret fişeği İran’da patlayacak ve Kafkasya üzerinden Kremlin rejimini dağıtacaktır.
 Devamı
ÇOĞULCU TV
chi-cdp
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi