• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam153
Toplam Ziyaret615103
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Semerkew
Vahit Erdo
vahiterdo11@gmail.com
İlerici - Gerici
11/08/2018

Sanayi üretim sürecinde patronlar işçinin kol enerjisini kullanarak artı değer alırken, aynı zamanda, pazar rekabetindeki pazar payına da  el koyarak sermaye birikimini artırıyordu. Teknik devrimlerin üretim sürecine soktuğu robotlar ve onları yönlendiren yapay zekalı makineler sonucu kol gücünün üretim süreçlerindeki payı çok çok azaldı. Ancak insanın bilgi birikimi, beyin gücü olarak üretim ve dağıtım sürecinde yerini koruyor. Açığa çıkan bu kol gücü hizmet sektörüne kayarken, aynı zaman da yaratılan devasa zenginlik vatandaşlık maaşı olarak insanlara yansımaya başlayacak.

Üretim dağıtım süreçlerinin dışında kalan maaşlı insan, kendi hobileri ve doğayla entegre olması sonucu yeni  buluşlar çığ gibi büyüyecek. Bütün bu ileri değişimler üst yapı kurumlarını da kendine göre biçimlendirecektir. Bu süreçte ulus devletler tedricen sönecek, din-devlet-millet-bayrak gibi semboller anlamını ve manasını yitirecektir. Bütün bu gelişmeler özel mülkiyetin yaygınlaşmasını sağlayabilecek, onu tamamen ortadan kaldıramayacaktır. Bu süreçlerde, sermaye sınıfının kar amacı ile hız verdiği teknik değişimler sonucu hayatın içinde olan her şey kendini ortaya koyacaktır. Şu anda globalizmde kimlik siyasetinin öne çıkması sanıldığı gibi onun bir böl-parçala-yönet taktiği değil; tam tersine, dünyadaki tüm tarihi değişim ve dönüşümlerde ulus devletler tarafından baskı altında tutulan özgürlüğünü kazanamamış milli toplumların, dinlerin, inançların, globalizmin meta-finans-ideolojisinin dünya üzerindeki dolaşımının önünde engel teşkil etiği için, bu hakların kazanılmasının önünü açıyor. Yani  sınıf çıkarları onu devrimci olmaya itiyor.

Kan-ter içinde dünya bu yönde patinaj yaparken, toplumsal ilerlemeyi hızlandıracak, yönlendirecek, maddi sosyal kazanımları, adaleti  yaratacak güç, ABD-AB aydınları, emekçileri öncülüğünde, tüm dünya çapında, barış-emek-demokratik sosyalizm cephesinin kurulmasına bağlıdır.

Yukarıdaki tespit ve öngörüler ışığında yakın tarihte bölgemizdeki olası gelişmeler;  

Globalizm, Trup’ın seçilmesi ile darbe yedi patinaj yapıyor ancak az da olsa kurgulanan ilerlemeler var. Bu meyanda. Orta Doğu’da İslam dininde güncelleme ve Arap coğrafyasında liberalleşme hızla, kan ter içinde ilerliyor. Globalizmin yayılmasının önündeki en büyük engel sahte Federasyon Rusya’daki Putin rejimidir ve onun müttefikleri olan İran ve kısmen de Türkiye’deki iktidardır.

İran rejimi yıkılacak, parçalanacak, başkenti Tebriz olan bir Azeri devleti kurulacaktır. Bu arada sıkıştırılan Rusya, Kafkasya üzerinden ateşlenecek ve günün sonunda sahte Federasyon Rusya dağıtılacaktır. Esir milletler kısmen de olsa özgürleşecektir. Bu özgürleşme, kendi kaderini tayin hususunda, esir milletlerin kendi iç dinamiklerinin gücü oranında etkili olacaktır.

Kafkasya’da her an asker var; ancak çözüm Kafkasya Federatif Demokratik Partisi’nin kurulup, golobalizmle örtüşmesi ile mümkün olacak.

Bütün bu tespit ve ön görülerim bazılarına abartılı geliyor olabilir; ancak zaman yanılmadığımı gösterecektir. Ben sekiz yıldır bu türküyü söylüyorum ama dikkate alındığımı pek söyleyemem. Ancak son pişmanlık fayda vermeyecektir; benden söylemesi.

Çok marifet var insanda; selamlar.344 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GLOBALİZM ve KAFKASLILAR - 04/09/2019
Kafkas önderleri ve aydınları her dönemde olduğu gibi 1917’de ve 1991’de pazar dağılırken tezgah açtıkları için tarihte yaşandığı gibi her seferinde elleri böğürlerinde kaldı.
İ.T.C. + CHP= KEMALİZM - 16/08/2019
Siyasi İslam ve Kemalistler’in miadı dolmuştur. Evrensel normları temel alan, samimi, çoğulcu demokrasiyi savunan, en geniş insan haklarını savunan ve tüm toplumu eşitlik temelinde birleştirici bir harekete ihtiyaç vardır.
BİZ BU FİLMİ İKİ DEFA İZLEMİŞTİK - 08/07/2019
Trabzon’daki konuşmasında “Mustafa Kemal’in izindeyim, Topal Osman’a bağlıyım” diyen Ekrem İmamoğlu, milletin istediği gibi değil de asıl bağlı olduğu önderleri gibi hareket etmeye başlayabilir.
NE OLACAK DA HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK? - 17/06/2019
Viyana bozgunundan sonra Doğu ile Batı arasında ortada sıçan politikasını uygulayan Osmanlı elitleri tüm savaşları kayıp ettiler ve Osmanlı dağıldı. AKP hala aynı geleneksel orta da sıçanı oynuyor.
KAFKASYA’DAKİ PONTUS RUMLARI - 09/06/2019
Novorosisk Türkiye konsolosluğundan eşim ve kızımla Lazerevski’ye dönerken yolda bir yerleşim yerinin levhası ilişti gözüme: “Kabardinka” yazıyordu. Hemen direksiyonu sağa kırıp köye girdim...
ORTAYA KARIŞIK… - 31/05/2019
Almanya’dan Ticaret, İtalya’dan Ceza, İsviçre’den Medeni Kanun ithal eden muktedir (ittahatçılar) egemenler, bunları eğip büküp kendi çıkarları doğrultusunda yazdırdılar ve uyguladılar.
Batı mı, Avrasya mı, Yoksa Ortada Sıçan mı? -2- - 30/04/2019
Çarlık döneminde iki gurup vardı: Batıcılar ve Slavyanistler. Halen de böyle devam ediyor.
ÇDP, Doğan Duman ve Seçimler… - 06/04/2019
Çünkü hiçbir parti AKP’nin oluşturduğu yeni orta sınıfa şahsi krizden çıkışlarına yönelik bir proje sunup, onları inandırıp, güven veremedi.
Cari Açık = Dış Borç - 14/03/2019
Günümüzde TUSİAD Başkanı yapay zeka-robotlarla üretime geçmek için yeni makine parkına ihtiyacımız var diyor. Tercümesi: “Daha 447 milyar dolar borçları dururken yeni borçlanma yapacaklar.”
 Devamı
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi